Makyaj Önerileri

5 Farklı Doğal ve Canlı Makyaj Örneği

Makyaj, kadınlar tarafından çok eski tarihlerden itibaren kullanılan bir güzellik yöntemidir. Makyaj olgusu hep sabit kalsa da makyaj trendleri sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Bu trendlerden biri olan doğal makyaj da uzun bir zamandan beri kadınların hayatında varlığını koruyor. Sadeliği seven ve makyajı abartmak istemeyen kadınların tercihi olan bu yöntem “no makeup makeup” yani yokmuş gibi makyaj olarak da tanımlanmaktadır. Esasın doğal makyajın uygulanması normal makyaj türlerine göre daha kolaydır. Ve bu yöntemde kişinin yüzünde makyaj olduğu neredeyse belli olmamaktadır. Hem güzelliğinden ödün vermek istemeyen hem de yapmacıklıktan uzak duran kadınlar tarafından bu makyaj trendi sıklıkla kullanılmaktadır.

Cildin Makyaja Hazırlanması

Doğal makyajın en önemli aşaması, cildin makyaja hazırlanmasıdır. Bu doğrultuda cildin nemlendirilmesi makyajın hem daha az belli olması hem de kalıcı olması açısından gereklidir. Ancak kullanılan nemlendiricinin cildi çok parlatmamasına ve doğal görünümü bozmamasına özen gösterilmelidir. Genellikle doğal makyaj yapmak isteyen kadınlar için özel üretilen nemlendiriciler bulunmaktadır. Ayrıca kullanılan nemlendiricinin cilt tarafından emilme hızı da yüksek olmalıdır. Bazı nemlendiriciler cildin yüzeyinde kalmakta ve daha geç emilerek makyajın belli olmasını sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki daha iyi emilen nemlendiriciler, daha doğal bir görünüme sahip olabilmek adına vazgeçilmezdir.

dogalmakyaj

Doğal Fondöten Seçimi

Doğal makyaj yapmak kimileri için çok fazla zaman alan, yorucu bir şey gibi görünse de aslında doğru ürünlerin seçimi ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kusursuz bir doğal makyajın en önemli hususlarından biri de doğru fondöten seçimidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, fondötenin ten ile uyumlu olması ve cilt üzerinde sırıtmamasıdır. Tercih edilen fondöten gün içerisinde kuruyup deride pul pul görünüm oluşturuyorsa ya da yağ tabakası gibi dışta kalıyorsa doğal makyajdan söz etmek mümkün değildir. Ten uyumundan emin olmak için fondötenin öncelikle boyun bölgesinde denenmesi etkili bir yöntemdir. Bu bölgeye uygulanacak olan bir miktar fondöten, eğer herhangi bir sırıtmaya neden olmuyorsa, yüz için rahatlıkla kullanılabilir demektir. Fondötenin kapatıcı etkisini artırmak için ıslak makyaj süngeri ile uygulamak daha etkili olacaktır. Ancak daha doğal görünüm elde edebilmek adına sünger ile sürerek değil, hafif hafif tampon uygulayarak makyaj yapılmalıdır. Burun ve göz altı gibi noktalara fondöten makyaj süngerinin köşesi ile tampon yaparak uygulanmalıdır.

dogalmakyajyapimi

Gözaltı Morlukları İçin Doğru Kapatıcı

Kadınların korkulu rüyalarından olan gözaltı morlukları için de iyi bir kapatıcı seçilmesi gereklidir. Bu kapatıcının uygulanması konusunda da dikkat edilmesi gereken bir dizi husus bulunmaktadır. Kapatıcıyı çok sürmek yerine, doğru sürmek daha doğal bir görünüm açısından önemlidir. Gözaltına kapatıcı uygularken ters üçgen biçiminde uygulama yapılması daha etkili sonuç alınmasına neden olmaktadır. Ayrıca kapatıcının gözaltı ile sınırlı kalmasına ve taşmamasına da özen gösterilmelidir. Kapatıcının gözaltı bölgesinde yayılmasını sağlamak için parmak ucunu kullanmak daha etkilidir. Zira parmak sıcaklığı hem kapatıcının kalıcılığını artırmakta hem de daha dengeli bir dağılıma neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Corona Dönemi: Cilt Mikrobiyomu Zarar Görmesin!

Doğal Tonlarda Allık

Doğal makyaj yapmak isteyenler açısından en önemli noktalardan biri de kendiliğinden kızarmış gibi görünen yanaklardır. Bu görünümü elde edebilmek için de doğal tonlardaki allıklardan yararlanılması gereklidir. Allık ile ten renginin uyumlu görünmesi için öncesinde avuç içinde bir test yapmak faydalı olacaktır. Ancak doğal görünümden uzaklaşmamak adına allığı çok abartamadan sürmek ve makyaj fırçası ile dairesel hareketler yaparak yüze yedirmek önemlidir. Cildin tam kapanmasını sağlamak adına allık uygulamasının saç diplerine kadar devam ettirilmesi gereklidir. Allık kullanımında dozun kaçırılması, doğallıktan uzaklaşarak yapmacıklık eksenine girmeye neden olmaktadır.

dogalmakyaj

Doğal Dudak Makyajı

Özellikle 90’lı yılların vazgeçilmez trendlerinden biri olan ıslak ve parlak dudaklar, doğal makyaj trendi ile birlikte yeniden yaygınlık kazanmıştır. Rujun doğal görünümü kaybolmasın diye en fazla iki kat uygulama yapılmalı ve dudak dışına taşırılmamasına özen gösterilmelidir. Rujun dudağa uygulanması esnasında ortadan başlayarak yanlara doğru dağıtma yapılmalıdır. Bir uçtan bir uca çekilen ruj, istenilen etkiyi yaratma konusunda yetersizdir. Hem makyajın doğallığını bozmamak hem de daha dolgun bir dudağa sahip olmak için dudağın orta kısmına hafif bir tabaka olarak açık renkli bir ruj ile müdahale etmek de mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.