Güzellik

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

ciltbakiminasilyapilir

Cilt bakımı; cilt güzelliğinin yanı sıra cilt sağlığı açısından da oldukça önem taşıyan bir durumdur. Doğru bakım yöntemleri ve uygulamaları yapılmayan ciltler; kötü beslenme alışkanlığı, uyku düzensizliği, sigara, alkol ve benzeri gibi zararlı alışkanlıklara ek olarak çevre kirliliği ve benzeri dış faktörlere de bağlı olarak cildimiz hızlı yıpranabilir, canlılığını yitirebilir ve bunun sonucunda daha hızlı kırışarak yaşlanma belirtileri meydana gelebilir. Tüm bu olumsuz durumlara karşı cildimiz için savaşmak adına cildimiz için en uygun cilt bakım ürünlerini kullanarak cildimizin pürüzsüz yapısını ve canlılığını korumasına yardımcı olabiliriz. Cilt bakımı yapmak için cildimizi tanımanın ve cildimize uygun ürünler seçmenin yanı sıra doğru sırayla cilt bakım adımlarını uygulamakta önemlidir.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Canlı ve pürüzsüz yapıya sahip bir cilt için ilk olarak doğru cilt bakımı uygulamaları yapmak gerekir. Düzenli cilt bakımı yapılarak cilt siyah nokta ve sivilcelerden, cilt lekelerin, gözenek büyümelerinden ve renk eşitsizliklerinden korunabilir. Cilt bakımı her ne kadar ciltte meydana gelen sorunların giderilmesi için önemli bir uygulama olarak bilinse de ciltte çeşitli sorunlar meydana gelmeden önce de düzenli bir cilt bakımı ile cilt sağlığını korumaya özen gösterilmelidir. Cilt bakımının temel kurallarından biri ise cilt bakımını düzenli bir süreç içerisinde gerçekleştirmektir. Cilt için gerekli vitamin, mineral ve temizliği sağlayarak ciltte oluşabilecek sorunlar ertelenebilir, olan sorunlar ise tedavi edilebilir.

ciltbakimi

Cilt Bakımı Sonrası Neden Ciltte Sivilce Çıkar?

Her türlü cilt bakım rutinine rağmen geçmeyen sivilcelerin nedeni cildinizde kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olmaması ya da ürünlerin uygulamasında hata yapmanız olabilir. Örneğin; yağlı bir cilt tipine sahipseniz içeriğinde nemlendirici bulunduran cilt bakım ürünleri cildinize daha çok yağlandırarak sivilce oluşumuna neden olabilir. Bir diğer örnek olarak; cildinize bir maske uygulayamadan önce arkasında yazan cildinizde bekletilme süresine dikkat etmeyerek cildinizin tahriş olmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilirsiniz.

Cilt bakımı sonrası ciltte oluşan sivilcelerin yanı sıra cildinizde oluşan sivilcelerin nedeni cilt bakım rutininiz ile ilgili olmayabilir. Her ne kadar düzenli ve doğru bir bakım yapsanız da cildinizdeki sivilcelerin iyileşmesine engel olabilecek etkenler mevcuttur. Bu etkenler şöyledir;

 • Gün içinde kullanılan ağır makyaj malzemeleri. Bu makyaj malzemeleri gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur.
 • Makyaj temizleme mendili ile makyajı çıkarmak. Bu uygulama cilt tabakasının altında makyaj kalıntıları bırakmakta ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.
 • Yanlış güneş kremi ve nemlendirici kullanmak. Cilt tipinize uygun kremleri kullanmak cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.
 • Çok sık yüzünüzü yıkamak. Her ne kadar cildi kirli bırakmamak gerekiyorsa cildi aşırı temizlemekte risklidir. Cilde uygulanan fazla bakım ve temizlik ciltte daha çok sivilce oluşumuna neden olabilir.ciltbakimisonrası

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cilt tipinize uygun ürün ve uygulama yöntemleri ile oluşturduğunuz cilt bakımı rutinin size faydaları;

 • Sivilce, siyah nokta ve benzeri cilt problemlerinin giderilmesi,
 • Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi,
 • Yaşlanmaya dair oluşabilecek belirtilerin ertelenmesi,
 • Gözeneklerin küçültülerek daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesi,
 • Cilt tonu eşitliğinin sağlanması ve
 • Siyah ve beyaz noktaların yok edilmesi şeklindedir.

İlginizi Çekebilir: En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kişinin cildini tanımasına ve kendi cilt tipine özgü ürünler seçmesi sonrası cildine iyi gelecek bakım ve adımlarını keşfetmesi gerekmektedir. Genel hatları ile cilt bakımı için dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

 1. Cildinizi Temizleyin: Cilt bakım ürünlerini yüzünüze sürmeden önce cildinizi bol su ile yıkayarak bakım için zemin hazırlamanız gerekmektedir. Ek olarak, gün içinde yapılan makyajı da günün sonunda mutlaka temizlemek, gözenekleri açık ve ferah tutmak oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun olan yüz temizleme jeli, sabun ve benzeri gibi ürünleri ilk aşama için tercih edebilirsiniz.
 2. Cildinizi Arındırın: Cilt temizliği sonrası gözeneklerin temizliğinden emin olmak için isteğe bağlı olarak tonik kullanabilirsiniz. Tonik sayesinde gün içinde yapılan makyajın kalıntıları, çevreden yüzümüze yapışan toz ve kirlerden arındığınıza emin olabilirsiniz. Bu uygulama ciltteki kalıntıları temizlemesi sayesinde cildi fazla yağlardan arındıran, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyen önemli bir adımdır.ciltbakimiyapmak
 3. Peeling Uygulayın: Cildinizde oluşan lekelerden ölü deriden kurtulmak için haftada 2 ya da 3 gün peeling uygulaması yapabilirsiniz. Cildinize uygun peeling ürünlerini tercih etmeyi unutmayın! Kimyasal peeling işlemi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.
 4. Nemlendirici Kullanın: Mevsim geçişleri, ısı değişimleri, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni gibi faktörler zaman zaman cildinizin kurumasına sebep olabilir. Ciltte meydana gelen kuruluk, cildin neme ihtiyacının arttığının göstergesidir. Erken yaşlılığa sebep olan cilt kuruluğundan kurtulmak için ise nemlendiriciler birebirdir. Daha sağlıklı ve parlak bir cilt için cildinize uygun nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.
 5. Güneş Kremi Kullanın: Hem yaz aylarında hem de kış aylarında güneş sebebiyle cildimize nüfus eden UV ışınlarından korunmak için her mevsim güneş kremi kullanmak önemlidir. Cilt derisini içten tahriş eden ve lekelerin oluşmasına sebep olan UV ışınlarından cildinizi korumak için evden çıkarken güneş kremi kullanmayı unutmayın!
 6. Maske Kullanın: Cilt temizliği ve nemlendirici kullanımına ek olarak haftalık cilt bakım rutininde peeling uygulamanın yanı sıra maske uygulamalarına da yer verilebilir. Cilde vitamin ve mineral takviyelerinde bulunan maskeleri cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz. Cildinizin ihtiyacı olan maskeleri kullanmak cilt bakımında temizlik, sivilce oluşumunu önleme, kırışıklık ve benzeri cilt sorunlarını engellemeye yardımcı olur.

Her cilt tipinin ve her kişinin kendine özgü cilt bakım rutininin olmasının yanı sıra her yaş dönemine ait cilt bakım türleri de değişmektedir.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Ürün Önerileri

Yağlı cilt tipine sahip kişiler için cilt bakım maskeleri oldukça önemlidir. Ciltteki fazla yağdan kurtulmanız ve gözeneklerinizin kirlerden arınıp ferahlaması için önem taşıyan cilt bakım maskelerini yağlı cilt tipine sahipseniz cildinize uygun olduğuna emin olduktan sonra uygulayabilirsiniz. Ciltteki fazla yağı arındırmak için oldukça etkili olan kil maskelerinden biri de Kiehl’s ürünü. Kiehl’s Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque; kilin doğal arındırma özelliğini kullanan bir üründür. Ciltteki fazla yağı arındırarak gözeneklerin içerisindeki kir ve makyaj kalıntılarını temizler ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Haftada 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz.

kuruciltbakimiKarma cilt tipi bakımı kolay görünmesine rağmen oldukça hassas ve zor   bir bakım rutinine sahiptir. Karma cilt tipine sahip kişilerin yüzünde farklı bölgelerin farklı cilt tiplerine sahip olması nedeni ile birden çok türde cilt bakım ürünü kullanmaları gerekmektedir. Eğer karma cilt tipine sahipseniz L’Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske tam size göre! Cilt temizliği için doğal bir yöntem olan kil maskesi siyah nokta ve gözenek temizliği için oldukça etkili bir üründür. Karma ciltlerin en çok ihtiyacı olan yağ dengesi durumu için L’Oréal Paris’in kil maskesini kullanabilirsiniz. Karma cilde sahip kişiler kil maskesini sadece yüzlerindeki yağlı bölgelere uygulayarak cildin yağ dengesi dengelemelidirler.yagliciltbakimi

Kuru cilt tipine sahip bireyler erken yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklardan korunmak için en çok nemlendirici cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz ve cilt bakım rutininizin başrolü nemlendirici ise Yves Rocher Hydra Vegetal nemlendiri maske tam size göre! Jel krem formuna sahip olan bu maske normal ve karmaya eğilimli cilt tipleri için özel olarak geliştirilmiş bir üründür. İçeriğinde bulunan kaz ayağı bitkisi su tutmak özelliği ile cildin katmanlarını uzun süre nemli tutabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kuru ciltlerde daha sağlıklı ve parlak bir görünüm elde edebilmektedir.

karmaciltbakimi

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için cilt bakımı ile ilgili konulardan bahsettik. Cilt bakımı için bahsettiğimiz önerilerimizi dikkate almalı ve cildinize uygun olan cilt bakım rutinleri ile ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Cilt bakımı hakkında her şey ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.