Güzellik

Corona Dönemi: Cilt Mikrobiyomu Zarar Görmesin!

ciltmikrobiyomunedir

Corona döneminde cildin maskeden ve hijyen ürünlerinden dolayı bozulmasın! Pandemi döneminde birçok yönden oldukça zorlu dönemlerden geçtik ve bazı alışkanlıklarımız ise tamamen değişmiş bulundu. Örneğin; dışarı çıkarken bir süre daha maske takmak ve dezenfektan ürünleri yanımızda taşımalıyız. Bu zorlu dönemden geçerken yaşanılan stres, el yıkamanın ve dezenfektan kullanmanın fazlalığından oluşabilecek cilt sorunları da sık sık karşılaşılabilir bir hale geldi. Hijyen ürünleri corona virüsten bizi koruduğu kadar cildimizle temas ettiğinde de bir o kadar zararları bulunuyor. Bu durumlardan dolayı cilt bakım rutininde yapman gereken değişiklikler ve kullanılan bu ürünlerin cildinde oluşturabileceği zararları minimize edebilirsin.

Dezenfektanların virüsü sert yüzeylerde öldürme konusunda son derece başarılı ürünler olduğunu biliyoruz fakat sık sık cildin ile temas haline geçtiğinde oluşturabileceği sorunları biliyor muyuz? Uzun vadeli bir şekilde antibakteriyel sabunlarla elimizi yıkadığımızda neler olabileceğini biliyor muyuz? Bu ürünleri kullanmak Covid-19 virüsünün yayılmasını elbette ki önlüyor fakat cildin ile sürekli temas halinde bulunduklarında cildinin mikrobiyom dengesini bozarak cildine zarar verebilir. Cildinin mikrobiyom dengesi bozulduğunda, zarar gördüğünde ise cildin daha duyarlı ve hassas bir hale gelebilir. Cildinin mikrobiyom dengesinin bozulmaması için neler yapmalısın bunlardan bahsedeceğiz.

ciltmikrobiyomu

İlgini çekebilir: Yaz Aylarında Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cildin mikrobiyomu nedir?

Mikrobiyom, cilt yüzeyinde yaşayan organizmalar topluluğudur. Cildimiz için önemlidir ve cilt bariyerinde önemli işlevlere sahiptir. Her bir kişinin kendine özel mikrobiyomu bulunmaktadır. Cildindeki mikrobiyomlar, dışarıdan gelebilecek negatif koşullara karşı cildini korumayı sağlar. Cilt mikrobiyomu, cildini sağlıklı tutabilmek için bir dengede yaşayan çeşitli bakteri, mantar formlarından oluşmaktadır. Cilt bakımı yapmana rağmen cildinde egzama, akne, cilt hassaslığı gibi sorunların asıl sebebi cilt mikrobiyomundaki dengesizlikler olabilir.

ciltmikrobiyomu

ilgini çekebilir: 5 Adımlık Tırnak Bakım Kılavuzu

Cildinin mikrobiyomu dengede olup olmadığını nasıl anlayabilirsin?

Bu durumun tespiti çok basit. Eğer cilt sorunları, kuruluklar, dökülmeleri, egzama, dermatit gibi sorunlar ile karşı karşıyasan mikrobiyomlarına zarar gelmiş ve cildin dengesizleşmiş olma ihtimali çok yüksektir.

ciltmikrobiyom

Corona döneminde cildin mikrobiyomunu nasıl koruyabilirsin?

Cilde temas eden dezenfektan, antibakteriyel ürünlerinin yoğun bir şekilde kullanılması ciltte bulunan mikrobiyomların çoğunu yok eder ve bu da ciltte dengesizlikler yaratır. Cilt tahrişleri, mikro sıyrıklara sebep olur. Antibakteriyel ve antibiyotik kullanımlarını azaltabilirsin. Probiyotik içeren gıdalar (yoğurt, kefir vb.) tükebilirsin. Cilt bakım rutinin yanısıra cildinin sağlığının devam etmesi için güçlü bir bağışıklığa sahip olmalısın. Cilt mikrobiyomunu dengede tutabilmek için prebiyotik ve probiyotik içeren ürünler kullanabilirsin.

İlgini çekebilir: Makyaj Sonrası Cilt Bakımı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.