Skip to main content

Söz konusu istenmeyen gebelikler olduğunda en çok tercih edilen korunma yöntemlerinden biri doğum kontrol haplarıdır. 1960 yılında kullanılmaya başlayan doğum kontrol hapı günümüzde 140 milyon kadın tarafından kullanmaktadır. Doğum kontrol hapları, kadın vücudunun işleyişinde farklılıklar oluşturarak hamileliğin oluşmasını engeller.

Kadınlar her ay düzenli olarak ortalama 28 günde bir regl olurlar. Bu dönemde beyinde yer alan hipofiz bezi çeşitli hormonlar salgılar. Bu hormonlar dolaşım sistemi sayesinde yumurtalıklara kadar ulaşır. Burada bulunan yumurtaların gelişmesini ve çatlamasını sağlar. Sağlıklı olan yumurtalar, fallop tüpü adı verilen yumurtalık ve rahim arasında bulunan kısma doğru itilir. Bu dönemde yaşanan cinsel ilişki sonucunda spermler burada bulunan yumurtaları döller ve gebelik süreci başlar. Doğum kontrol hapı içerisinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları ise tüm bu süreç içerisinde yumurtalamanın gerçekleşmesini engeller. Böylece olası bir gebelik engellenmiş olur.

Yazımızda gebeliği önlemeye yardımcı doğum kontrol hapları hakkında en çok merak edilen sorulardan olan doğum kontrol hapları zararlı mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanırken bilmeniz gerekenler ve yan etkileri de yazımızın devamında.

İlginizi Çekebilir: Regli Döneminde Neden Canımız Tatlı Çeker?

dogumkontrolhapinasılkullanilir

Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mı?

Günümüzde maalesef hala doğum kontrol haplarının zararlı olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Ancak bilimsel araştırmalar gösteriyor ki doğum kontrol haplarının kadın sağlığı üzerinde her ilaçta olduğu gibi yan etkileri dışında ciddi zararları bulunmuyor. Ancak doğum kontrol hapları hormon içeren haplar olduğu için mutlaka kullanılmadan önce bir doktora danışılmalı ve muayene sonrası kullanılmalıdır.

Doğum kontrol haplarının en sık görülen yan etkileri ise; baş ağrısı, mide bulantısı, regl dönemi dışında görülen lekelenme tarzı kanamalar, libidonun azalması ve duygu durumu değişiklikleri. Bütün bu yan etkiler ise vücudunuzun doğum kontrol hapı içerisinde bulunan hormonlara alışmasıyla birlikte zamanla kendiliğinden geçecek olan yan etkilerdir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Bilmeniz Gerekenler!

Doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol haplarını kullanmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Doğum kontrol hapları genellikle 21 veya 28 tabletten oluşuyor. Hapları kullanmaya başladığınız anda her gün kutu bitene kadar günde 1 adet ve hep aynı saatte içmeniz gerekiyor. İşinizi kolaylaştırmak için doğum kontrol haplarının üzerinde rahatça takip edebilmeniz için sayılar veya günler yazılı olarak bulunuyor. Saat ayarlamak için ise regl dönemi uygulamalarındaki hatırlatıcılardan ya da telefonunuzda bulunan alarmdan faydalanabilirsiniz. Doğum kontrol haplarının düzenli ve sürekli kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde ilacın etkisi zayıflayabilir ve istenmeyen gebeliğin yaşanmasına neden olabilir.

dogumkontrolhapizararlimi

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri her kadında farklı şekillerde görülebilmektedir. Ancak en sık karşılaşılan yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İki regl dönemi arasında lekelenmeler şeklinde ara kanamalar
  • Kilo da artış)
  • Hafif baş ağrısı
  • Duygu durumunda değişmeler
  • Mide bulantısı
  • Memelerde hassasiyetin artması, hafif ağrı ya da şişkinlik
  • Libido da düşüş
  • Vajinal akıntılar

İlginizi Çekebilir: Genital Temizlik Nasıl Yapılır? 

dogumkontrolhapiyanetkileri

Doğum kontrol hapı kullandığınız süreç boyunca yan etkilerden birini yaşamanız durumunda, doğum kontrol hapını bırakmanız gerekmez. Bunun yerine doktorunuz ile görüşerek farklı bir hormon içeren doğum kontrol hapı tercih edilebilirsiniz.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda doğum kontrol hapları zararlı mıdır ve doğum kontrol hapı kullanırken bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Çikolata kisti ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!