Güzellik

Dudak Çatlaması İçin: İyi Gelen 4 Yöntem

dudakcatlamisinaiyigelenseyler

Çatlamış dudaklar en fazla görülen ve rahatsızlık veren konulardan birisi. Dudaklarımız, cildimizin diğer bölgelerine nazaran en hassas ve ince bir bölgedir. Dudaklar güneşli, soğuk, kuru hava koşullarına maruz kaldıklarında soyulmalara, kurumalara ve çatlaklıklara çok daha fazla eğilimli olurlar. Dudaklarda yağ bezleri bulunmamaktadır bu nedenle de kendi nemlerini üretemez ve çabuk kururlar. Doğal nemlendiriciler ile bu kurulukların önüne geçebilirsin.

Çatlamış dudaklar için rahatlama sağlayabilecek yöntemlerden bahsedeğiz.

dudaklipbalmKaliteli dudak koruyucu kullanmak.

Birbirinden farklı çeşitlerde dudak koruyucu balmlar bulunuyor. Aralarında kaliteli olabilecek, popüler markaya sahip bir dudak balmı edinebilirsin. Fakat çatlamış dudaklar için balm alacağın sırada bilmen gereken birkaç madde var.

Örneğin; birçok markanın dudak koruyucu kremlerinin içerisinde nane, mentol gibi elementler bulunuyor. Bu ürünleri çatlamış dudağına kullandığında ilk etapta serinletici, soğutma hissi yaratabilir. Ancak bilmelisin ki, nane çok kurudur ve dudaklarını eskisinden daha da kuru bir hale getirebilir.

Daha sonrasında kokulu ve aromalı dudak balmlarından uzak durmalısın. Çatlamış dudaklar için aroma ve koku katkısı hiç de iyi olmayacaktır. Aynı şekilde dudaklarını daha da kurutabilir.

Bu tarz ürünlerden uzak durarak eczanelerden veya bilinen markalardan çatlamış dudaklar için dudak balmı edinebilirsin.

dudakbakimi

İlgini çekebilir: Kaş-Kirpik Dökülmesini Önlemek İçin Yapılacaklar

Doğal malzemeler ile dudak bakımı yapmak.

Çatlamış dudaklar için iyi gelebilecek ve rahatlatacak etkili doğal ilaçlar vardır. Her mutfakta bulunabilecek harika malzemeler ile dudaklarında oluşan çatlaklıkları iyileştirebilirsin. Çatlamış dudakları yatıştırmak ve nemlendirmek için vereceğimiz malzemeleri deneyebilirsin.

  • Aloe Vera: Aloe vera bitkisinin yapraklarında çıkacak olan jeli dudaklarına sürebilirsin. Aloe verada bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve antienflamatuarlar dudaklarını yatıştırmanı sağlayacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı: Her zaman, her alanda fayda sağlayan yararlı yağlardan birisidir. iltihaplarla savaşabilme özelliği bulunuyor aynı zamanda yumuşatıcı özelliğide vardır.
  • Bal: Balı bir kere dudaklarınıza sürdüğünde son derece iyi bir nemlendirici olduğunu göreceksin. Bal, enfeksiyonları önler. Antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler içermesiyle dudaklarda enfeksiyon oluşmasının önüne geçer.
  • Salatalık: Salatalık içerdiği mineral ve vitaminler ile dudaklarının görünümünü iyileştirebilir.
  • Yeşil çay: Antioksidan ve mineraller bakımında oldukça zengindir. Bir torba yeşil çayı ılık suda beklettikten sonra dudakların üzerine kullanabilirsin.

Sıraladığımız malzemelerin içeriğinde antioksidanlar, mineraller, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler bulunmaktadır. Tüm bunlar dudakları nemlendirerek yatıştırırken aynı zamanda enfeksiyonu önlemeye yardımcı olurlar.

dudakbalmı

İlgini çekebilir: Cilt Mikrobiyomunu Korumak

SPF Dudak kremi kullanmak.

Cildinde olduğu gibi dudaklarınında güneş koruyucu özelliği bulunan ürünlere ihtiyacı vardır. SPF dudak kremi kullanmadan dışarıda kaldığında, dudakların soyulabilir. Cildinde güneş kremi kullandığında, güneşin zararlı ışınlarından korunmuş oluyor fakat dudaklarına kullanmadığında o bölge daha kuru olacağından tüm ışınları dudağa çekmiş oluyorsun. Yani bu durumda SPF dudak kremi kullanmalısın. Çatlamış dudak durumu ile karşı karşıyaysan hiçbir şey kullanmadan dışarı çıkmak ciddi zararlar verecektir.

dudakbakimi-1

Çok tuzlu veya baharatlı yiyecekler tüketmemek.

Çoğu konuda olduğu gibi çatlamış dudakların yediğin yiyeceklerle de ilgisi bulunmaktadır. Tuzlu veya baharatlı yiyecekleri çok fazla tüketmek, dudaklarının soyulmasının başlıca sebeplerinden biri olabilir. Aşırı derecede tuz tüketiyor oluşun, dudaklara zarar verecektir. Dudakların nemli dahi olsa, tuz tükettiğinde orada tüm nemi emecektir. Nemsiz kalan dudakların ise kurumaya daha eğilimli olacaktır. Tuzun yaratacağı etkilerin aynısını yaratacak olan bir başka kaynak ise baharatlardır. Aynı şekilde çok fazla baharatlı yiyecek tüketmek de cilt tahrişine ve su kaybına neden olabilir. Dudakların çatladıysa bazı tuzlu ve baharatlı yiyecekleri bir süre bırakmalısın ve bu süreçte çatlamış dudaklar için uygun olan dudak balmları ile tedavi etmelisin.

İlgini çekebilir: Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.