Skip to main content

Herhangi bir spor aletine ya da spor salonuna ihtiyaç duymadan yapılabilen ve vücudunuz için en sağlıklı sporlardan biri, düzenli koşmak. Ayrıca uygun kıyafetler ve doğru ayakkabı ile günün istediğiniz her saatinde, koşmak için müsait her yerde koşabilirsiniz. Düzenli koşmak denince akla ile olarak kilo vermek gelse de aslında sağlıklı bir hayata ve vücuda sahip olmak içinde oldukça etkili. Ayrıca yapılan araştırmalar düzenli koşmanın konsantrasyonu arttırdığı ve meditatif etkisi olduğunu da gösteriyor.

Düzenli koşmak ilk başladığınızda zorlayıcı gibi görünse de kendinizi daha iyi hissettikçe vazgeçemeyeceğiniz sporlardan. Eğer düzenli koşmak istiyorsanız ama bir türlü kendinizi hazır hissedemiyorsanız bu yazıyı sizin için hazırlardık. Yazımızda neden düzenli olarak koşmalıyız ve koşuya başlamadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Düzenli koşmanın vücuda sağladığı temel faydalar da yazımızın devamında.

Neden Düzenli Olarak Koşmalıyız?

Çoğumuz genellikle herhangi bir kilo problemi ile karşı karşıya kaldığımızda sporu hayatımıza dahil etmeye karar veririz. Ancak sporun hayatımıza sağladığı olumlu katkılar sadece kilo vermek ile sınırlı değil. Sağlıklı bir vücudun yanı sıra, psikolojik olarak da insan vücudu üzerinde birçok faydası bulunuyor. Günlük rutinlerin ya da iş koşturmacasının içerisinde en kolay yapabileceğiniz spor ise koşmak. Fırsat bulduğunuz her an sadece uygun kıyafetler ve ayakkabı ile istediğiniz an koşabilirsiniz. Bunu hayatınızın bir rutini haline getirip düzenli koşmaya başladığınızda ise sizde farkındalık yaratacak birçok faydası ile karşılaşabilirsiniz.

düzenlikosma

Düzenli koşmak her şeyden önce düzenli hareket etmek demektir. Hareket etmek ise metabolizmanızı düzenlemeye, birçok hastalıktan korunmanız yardımcı olur. Sadece fit bir vücuda değil aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Ayrıca yapılan araştırmalar düzenli koşmanın, stresi azalttığını, odaklanmayı güçlendirdiğini ve salgılanan hormonlar ile daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu konusunda hem fikir.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

Koşmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Düzenli koşmayı hayatınızın bir parçası haline getirmeye karar verdiyseniz tıpkı diğer sporlarda da olduğu gibi bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu detaylar oluşabilecek sakatlıkları engellemek, yaşanabilecek ağrıların önüne geçmek açısından önemli. Peki bu detaylar neler;

  • Her sporda olduğu gibi koşmadan önce de vücudunuzu koşuya hazırlamanız şart. Vücudunuzu esneterek ve ısınmasını sağlayarak hazırlayabilirsiniz. Koşudan önce 15-20 dakika ayırarak bütün kaslarınızın ısınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Koşuya başlamadan önce yedikleriniz de performansınızı etkilemesi açısından oldukça önemli. Koşudan hemen önce bir şeyler yemek enerjinizi düşüreceği gibi kramp ve ağrılara sebep olabilir.
  • Koşudan önce tükettiğiniz su miktarı da performansınızı etkileyen faktörler. Koşu esnasında terleyeceğiniz için susuz kalmamak için mutlaka su tüketmelisiniz. Ayrıca koşu öncesi su tüketmek koşu sonrasında oluşan yüksek kalp ritmini de dengelemenize yardımcı olur.

kosmadanönceesneme

Bütün bunlara dikkat ederek koşmayı kendiniz için daha da kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca koşmadan önce kendinize hedef belirlemeyi de unutmayın. Son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen koşu uygulamalarından da yardım alabilirsiniz.

Düzenli Koşmanın Vücuda Sağladığı Temel Faydalar

Koşmaya ilk başladığınızda ilk başlarda zorlayıcı gelebilir. Ancak düzenli koşmanın vücut sağlığı üzerindeki faydalarını bilmeniz motive olmanıza yardımcı olacaktır. İşte düzenli koşmanın vücuda sağladığı temel faydalardan bazıları;

  • Düzenli koşmanın en önemli faydası kalp hastalıkları riskini azaltması. Koştuğunuzda genişleyen kalbiniz böylece daha da güçlenir. Bu da birçok kalp hastalığı riskinin önemli ölçüde azalmasını sağlar.
  • Uzun vadede koşmak kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Kan basıncının dengelenmesi ise yüksek tansiyonu düşürür ve kolesterolü dengeler.
  • Koşmak tüm vücudun aynı anda çalışmasını sağlayan sporlardan biridir. Bu da vücudunuzdaki yağ ve karbonhidrat oranını azaltmanıza yardımcı olur. Böylece aşırı yağ ve karbonhidratın neden olabileceği birçok hastalığın önüne geçmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Kilo Vermek İstiyorum Diyenlere Özel 10 Harika Öneri!

düzenlikosmaninfaydalari

Ayrıca düzenli koşmanın beynimizde yarattığı değişimler ile psikolojik olarak da sağladığı olumlu birçok faydası bulunuyor.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda düzenli koşmanın vücuda sağladığı faydalar hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Düzenli koşmanın faydaları ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!