Güzellik

En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları

ciltbakimihatalari

Selam!

Herkesin bir döneminde cilt bakımı konusunda çeşitli araştırmaları ve uygulamaları olmuştur. Daha parlak, sorunsuz ve temiz bir cilde sahip olmak kim istemez ki? Pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt kendini daha iyi hissetmeni sağlar. Ne yaparsan yap cildin istediğin halde olmuyor mu? Belki de bakımını yaparken hatalar yapıyorsundur. En çok yapılan cilt bakım hatalarını anlatalım. Sen de hata yapıyor musun yapmıyor musun kendini bir test et!

ciltbakimi

Cildi sıcak su ile yıkamak

En fazla yapılan cilt bakım hatalarından birisi olabilir. Özellikle kış aylarında sabah uyandığında veya akşam yatarken cildini temizlerken soğuk su kullanmak ürkütücü olabilir. Fakat cildinin diri ve sağlıklı olması için sıcak su ile yıkamaman gerekiyor. Cilt denilince akla bir tek yüz bölgemiz geliyor, bu da yanlış bir algı. Banyo yaparken de sıcak su yerine soğuk su kullanmak çok sağlıklıdır ve cildin parlak olmasını sağlar. Alışılagelmiş bir konu olarak sıcak su ile yıkanıldığında cilt, saç daha iyi temizlenir algısı mevcut. Bu algının yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle sıcak su cildin pH dengesi bozar ve kuruluğa sebep olabilir. Kendini soğuk su ile duş almaya alıştırmalısın, farkı göreceksin!

İlgini çekebilir: Makyaj Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

boyunbolgesibakimi

Boyun bölgesini önemsememek

Yüzüne çeşitli kremler ile nemlendirip, bakımlar yaptığını tahmin ediyoruz. Yüze yapılan tüm bakımların yanında boynuna da aynı özeni gösteriyor musun? Boyun bölgesi sarkmaya en meyilli bölgelerden birisidir ve bakımı asla atlanmamalıdır. Örneğin; ilk adım olarak sabah uyandığında cildinizi soğuk su ile yıkarken boynunuzu da soğuk su ile yıkamayı unutmamalısın. Boyun bölgene de nemlendirici uygulamalısın. Aynı zamanda cilt bakımı olarak yüzüne yaptığın gibi boyun bölgene de haftada 2-3 kez peeling uygulayabilirsin.

guneskremikullanimi

Güneş kremini sadece yaz aylarında kullanmak

En çok yapılan hatalardan birisi de güneş kremini yalnızca yaz aylarında kullanmak olabilir. Yaz-kış güneş kremi kullanması gerektiğini bilen kadınlarında yanında kış aylarında güneş kremi kullanmanın gerekmediğini düşünen kadınlar da çok fazladır. Güneş kremleri her mevsim kullanılmalıdır. Cilt bakımı rutininde dışarı çıkarken güneş kremi kullanmak mutlaka olmalı. Güneş ışınları sandığımız kadar sağlıklı değiller. Cildimize zarar vermeye eğilimlidirler. Güneşin yaydığı UV ışınları cildimizin daha erken yaşlanmasını sebep olur. Güneş kremini tercih ederek cildin genç kalmasını sağlarsınız. Gün içerisinde kullandığın nemlendiricilerin güneş koruyucu özelliğinin olması bile sana avantaj sağlar.

ciltbakimpeeling

Peeling uygulamasında aşırıya kaçmak

Cilt bakım rutininde cildi ölü derilerden arındırmak için peeling yapmalısın. Bu kısım doğru. Ama peeling olayını çok da abartmamalısın. Haftada 1 kez peeling işlemi yapmak yeterlidir. Fazlasını yapmak cildinde sorunlar yaratabilir. Cildine birden fazla ve yoğun miktarda uyguladığın peeling işlemlerinde cildin yüzeyinde görünmeyen mikro çizikler ortaya çıkar. Bu durumda cildin sağlığı için istenmeyen bir durumdur. Peeling dozunda uygulandığında çok yararlı olabileceği gibi fazla uygulandığında da zararlı bir hale gelebilir.

sagliklibeslenme

Beslenme düzenine dikkat etmemek

Bahsedeceğimiz son adım olarak, beslenmenin cilt bakımı rutininde hayati bir önem taşıdığıdır. Bu adımı bildiğine eminiz! Dışarıdan cildine ne şekilde bakım yaparsan yap, en pahalı veya yararlı olabilecek cilt bakım ürünlerini kullansan bile beslenme düzenin yoksa veya sağlıksız yiyecekler tüketiyorsan cildinin de çok iyi olmasını beklememelisin. Abur cubur yiyecekler, fazla şekerli tüketim yapıyorsan maalesef ki kullandığın ürünlerin yararının minimum seviyede göreceksindir. Hem sağlıklı yiyecekler tüketerek hem de cilt bakım rutininde hataları minimize ederek istediğin cilt parlaklığına ve pürüzsüzlüğüne ulaşabilirsin.

İlgini çekebilir: 2020 En İyi Güzellik Ürünleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.