Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Etkili ve Dengeli Beslenme İçin Neler Yapmak Gerekir?

Beslenme; açlık duygusundan kurtulmak, karın doyurmak ya da zevk için yapılan bir yemek içme eylemi olarak bilinmektedir. Tüm bu bilinenlerin yanı sıra beslenme; sağlığı korumak, gelişmek ve yaşam kalitesini artırmak için vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini yeteri kadar miktarda tüketmek ve uygun zamanlarda, bilinçli bir şekilde, tüketilmesi gereken kadar tüketmektir.

Bu tanım, günümüzde dengeli beslenme olarak bahsedilse de aslında herkesin yapması gereken tüketim şekli böyle olmalıdır. Bunun yanı sıra, dengeli beslenme adı altında kişi kilo vermek için kendini aç bırakmamalıdır. Eğer vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğeleri vücudun gereksinimlerini yeterli düzeyde karşılayamazsa, yani yeteri kadar tüketilmezler ise bu yetersiz beslenme olur ve kişinin sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Kişinin sağlıklı ve üretken olarak uzun süreler boyunca yaşaması için halk dilinde dengeli beslenme olarak adlandırılan beslenme şekli uygulanmalıdır.

Etkili ve dengeli beslenen kişiler her zaman daha sağlıklı olurlar ve daha sağlam görünürler. Bunun yanı sıra, dengeli beslenen kişilerin avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Hareketli ve çok daha esnek bir bedene sahip olurlar.
 • Pürüzsüz bir cilde, canlı ve parlak cilde ve daha hayat dolu, parlayan gözlere sahip olurlar.
 • Çok daha kuvvetli olurlar.
 • Çalışmaya istekli bir kişiliğe dönüşürler.
 • Boy uzunluklarına uygun vücut ağırlıklarına sahip olurlar.
 • Zihinsel gelişimlerinin normal seyrinde gitmesine katkıda bulunurlar.
 • Sık sık hasta olmayan, güçlü bağışıklık sistemine sahip bir vücut yapısına sahip olurlar.

İlginizi çekebilir: Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır? Kolayca Uygulanabilecek Yöntemler

Dengeli beslenen bireylerin yanı sıra, yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerin özellikleri ise aşağıda gibidir;

 • Ağır hareket ederler ve hareket etmek konusunda çok isteksizdirler.
 • Sağlıksız bir görünüme sahip olurlar. Çok zayıf ya da çok şişman olma ihtimalleri yüksektir.
 • Pürüzlü, kuru ve sağlıksız bir cilt yapısına sahip olurlar.
 • Sürekli olarak baş ağrıları oluşur.
 • Sürekli yorgun bir yapıya sahip olurlar.

 

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve dengeli beslenmek; sağlıklı, yaşam kalitesi yüksek bir yaşam sürmek için vücudun ihtiyaç duyduğunu besin öğelerini yine ihtiyaç duyduğu miktarda ve yeteri kadar tüketmektir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için öğün atlamamak gerekmektedir. Öğün atlamak son derece sağlıksızdır çünkü her öğün aslında bir sonraki öğüne kadar acıkmanızı azaltmak ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisinin düşük ya da yüksek olmasına aldırmadan, az ya da çok yediğinizi önemsemeden ihtiyacınızdan fazla yemenize engel olacak özelliğe sahiptir.

Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Nelerdir?

Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamamanın yanı sıra öğünlerinizin çeşitliliğine önem verin. Her gün öğünlerinizin içerisinde tüm besin gruplarına (et, süt, meyve, sebze ve tahıl) yer vermeye özen gösterin. Bir öğün içerisinde tüm besin gruplarına yer veremeseniz de gün içerisinde bu besin gruplarının hepsini tüketmeniz gerekmektedir.

Bol sebze ve meyve tüketmek, dengeli beslenmek için son derece önemli kriterlerdir. Bol miktarda ve değişik renklerde sebze ve meyve tüketmek kilo kontrolüne yardımcı olmanın yanı sıra pek çok hastalıktan (kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi) korunmanıza yardımcı olmaktadır. Meyve ve sebze tüketirken dikkat etmeniz gereken tek etken ise meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmektir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için, öğünlerinizdeki yağ tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Yağ tüketimini azaltmanın yanı sıra katı yağlardan (margarin vb. gibi) uzak durulmalı ve az miktarda bitkisel sıvı yağ tüketimi tercih edilmelidir. Uzmanlar, bir gün içerisinde en fazla 3 yemek kaşığı kadar sıvı yağ tüketiminin sağlıklı olduğunu söylemekte.

Tüketilen karbonhidrat miktarı, karbonhidratın kaynağına, türüne ve miktarına göre değişmelidir. Saf şeker kaynakları ve un içeren besinlerin yerine tokluk hissini artıran, kabız olmayı engelleyen ve kilo kontrolünü daha kolay hale getiren kuru baklagilleri (nohut, mercimek, barbunya ve benzeri gibi), lifli tahılları, sebzeleri, taze ve kuru meyveleri tercih etmeniz dengeli beslenme için daha faydalı olmaktadır.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin yanı sıra sağlıklı ve dengeli bir yaşam için günde en az 2 ya da 2,5 litre su tüketmeli, günlük egzersiz rutini oluşturmalı ve ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda artık çok daha bilinçli davranmaya başladılar. Eğer sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyorsanız, sağlıklı ve dengeli beslenmek konusunda bazı dikkat edilmesi gerekenler mevcut. Bu dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Tüketilen bütün besinlerin içerikleri ve oranları fizyolojik olmalıdır.
 • Egzersiz programı oluşturulmalı ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • Gün içinde alınan enerji miktarına dikkat edilmelidir.
 • Besinler, mevsiminde tüketilmeli ve sağlıklı yaşama uygun pişirilmelidirler.
 • Gün içinde tüketilen öğünler sık ama az olarak gerçekleşmelidir.
 • Sıvı besin, özellikle su tüketimine önem verilmelidir.
 • Gün içinde tüketilen besinlerin protein ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir.
 • Tüketilecek yağ sınırlaması olmalı ve bu yağ sınırlamasına dikkat edilmelidir.
 • Şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalıdır.
 • Bol bol taze meyve ve sebze tüketilmelidir.
 • Enerji için gün içinde dengeli tahıl ürünleri tüketilmelidir.
 • Organik ve doğal gıda tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Gün içinde tüketilen ve besinlerin içerisinde bulunan tuz tüketim miktarı azaltılmalıdır.
 • Alkol kullanan kişiler alkol tüketimini azaltmalıdır.
 • Kahvaltı öğününü atlamadan sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapın.
 • Acıkmamak için sık sık ara öğünler tüketin. Ara öğünler için iştah kapayacak ve sağlıklı besinler tercih edin.
 • Gün içinde aldığınız kalori miktarının takibini yapın ve almanız gerekenden fazla kalori almadığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

Günlük Olarak Tüketilmeli Gereken Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gün içinde tüketilen öğünlerde tüm besin gruplarına yer verilmeli, öğünleri çeşitli tutmalı ve kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Günlük olarak tüketilen öğünlerde eksik olmaması gereken son derece sağlıklı besinlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 1. İçerisinde yüksek kalite protein bulunan yumurta, kişinin tok kalma süresini uzatmakta ve yorgunluğu azaltmaktadır.
 2. Kalp sağlığı için son derece etkili olan yağlı tohumlar (ceviz ve benzeri gibi) stresi azaltmaktadırlar ve kişinin sağlıklı, uzun bir ömür geçirmesine yardımcı olmaktadır.
 3. Düzenli olarak çay içmek; Alzheimer, diyabet ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmaktadır.
 4. Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına katkı sağlayan, kişiyi tok tutan ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyen yoğurt, her gün tüketilmelidir.
 5. Kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olan portakal, C vitamini enfeksiyonları ile savaşan beyaz kan hücrelerinin üretilmesine katkı sağlaması açısından son derece önemli bir besindir. Cildin sıkılaşması için gerekli kolajen üretimine destek olan antioksidanlar biri olan portakal, oldukça sağlıklı bir besindir.
 6. Bitkisel kaynaklı, bol miktarda demir içeren baklagiller; pek çok açıdan kişi için sağlıklıdır.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Latissim ekibi olarak bu yazımızda dengeli beslenmek, dengeli beslenmenin önemi, yeterli beslenmenin ve yetersiz beslenmenin sonuçları, sağlıklı ve dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler, tüketilmesi gereken sağlıklı besinler ve benzeri ile ilgili bilgiler verdik. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.