Güzellik, Sağlık

Evde Bacak Eritme Hareketleri Ve Öneriler

bacakeritmehareketleri

Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen bireylerin bacak eritme yöntemleri arayışına girmesi son derece doğaldır. İnce bacaklar için evde bacak eritme hareketlerinin yanı sıra ince bacaklar için farklı faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörler doğru beslenme, bol su içme, tarçın tüketme, limon tüketme ve benzeridir.

Evde Yapılabilecek Bacak Eritme Hareketleri Nelerdir?

 • Squat: Squat; özellikle üst bacak eritmek için önemli ve etkili bir harekettir. Spor salonuna gitmeye gerek duymadan, evinizde kolaylık ile squat hareketini yapabilirsiniz. Kendi vücudunuz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda günde kaç defa squat yapacağına karar vererek üst bacak eritmek için yapabilirsiniz.

 

evdebacakeritme

 

 • Kardiyo Egzersizleri: Yağ yakımı ve bacak eritmek için kardiyo egzersizleri son derece etkilidir. Kalp ritmini yükselten ve nefes alışverilini hızlandıran kardiyo hareketleri (bisiklet, tempolu yürüme, koşma, yüzme ve benzeri gibi) yaparak bacak eritme antrenmanı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Lunge: Bacak eritme hareketleri içerisinde en etkili olan egzersiz hareketi lunge; öne ve yana olarak iki farklı şekilde ve düzenli olarak yapıldığında bacak eritme problemini kısa sürede çözebilen bir harekettir.

 

evdebacakeritme

 

 • Bridge: Bacak eritme yolunda bridge egzersizi de son derece etkili bir harekettir. Yerde sırt üstü yatarak köprü pozisyonuna geçerek yapılan bu egzersiz, üst bacak eritme ve kalça küçültmek için kullanılan bir harekettir. Düzenli bridge egzersizi sonucu kaslı bacaklara sahip olmak mümkündür.
 • Calf Raise: Bu pozisyonda parmak ucunda nefes alarak yükselmeniz gerekmektedir. Ayaklar omuz genişliğinde açık, vücut dik ve parmak uçları tam karşıya bakıyor olmalıdır. Yükseldiğiniz noktada 1 saniye bekleyerek calflerinizi sıkın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi 1 dakika boyunca dinleneden devam ettirin.

 

bacakeritmehareketleri

 

 • Parmak Ucunda Squat: Topuklarınızı hafifçe yerden yükseltin ve koltuğa oturuyormuşçasına, kalçanız geride olacak bir pozisyon ile dizlerinizi kırarak alçalın. Üst bacağınız yer ile paralel olduğunda 1 saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bacak eritmek için oldukça etkili olan bu işlemi 45 saniye boyunca dinlenmeden devam ettirin.
 • Tek Ayak Üzerinde Calf Raise: Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve denge sağlamayı kolaylaştırmak için iki kolunuzu da havaya kaldırarak tam karşınızda bulunan herhangi bir noktaya odaklanın. Karın kaslarınızı sıkın ve vücudunuzu dik tutarak sol bacağınızı dizinizden kırarak yükseltin. Bu işlem sonrası sağ ayak parmak ucunuzda yükselin ve 1 saniye havada baldır kaslarınızı sıkarak yere inin. Bacak eritmek için son derece etkili olan bu hareketi 30 saniye boyunca dinlenmeden tekrarlayın.
 • Step: Bacak eritme hareketlerinden biri olan step egzersizinde bacağı yukarı kaldırarak adım atma işlemi yapılmaktadır. Bir egzersiz bankı ya da alçak bir sehpa ile (step tahtası da satın alabilirsiniz) step hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Dik bir şekilde bankın önünde durun ve sağ bacağınızı egzersiz bandına koyarak, ellerinizi her iki yanda kalçanıza yerleştirerek ve sağ topuğunuzun üzerinde yükselerek sol bacağınız düz olacak şekilde kendinizi yukarıya doğru itin. Bu hareketin sonrasında kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı dik bir şekilde yeniden aşağı alın ve sol bacağınızı bakın üzerine koyarak sol topuğunuz üzerinde yükselin ve sağ bacağınız dik olacak şekilde kendinizi yukarı doğru itin. Bacak eritme hareketleri içerisinde en etkili olan hareketlerden biridir.

 

evdeyapilacakhareketler

 

 • Ağırlıklı Squat: Her iki elinizede ağırlık alın ve kollarınızı vücudunuzun iki yanına doğru koyun. Ağırlıklar ile birlikte dizlerinizi öne doğru, kalçanızı da arkaya doğru alarak squat pozisyonunda eğilin. Birkaç saniye bu pozisyonda bekleyin ve yukarı doğru kalkarak vücudunuzu dik tutun.

Bacak Eritmek İçin Öneriler

 • Doğru Beslenmek: Bacak eritmek için yapılacak egzersiz hareketlerinin yanı sıra sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek oldukça önemlidir. Gün içinde alınan kalori miktarını hesaplamak, sağlıklı gıdalara yönelmek, şekeri ve tuzu azaltarak daha çok protein ağırlıklı beslenmek ve meyve ile sebze tüketerek beslenmek bacak eritme hareketlerinize destek sağlayacaktır.

 

evdebacakeritmehareketi

 

 • Bol Su Tüketmek: Sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüm için bol bol su içmek gerekmektedir. Su içerek tokluk hissiniz artar, vücudunuz ödemi atar ve sindirim sisteminiz daha hızlı çalışır. Tüm bu olumlu faktörler sayesinde bacak eritme işlemlerinize su içerek ek destek sağlamış olursunuz.
 • Tarçın Tüketmek: Vücuttaki yağların erimesine destek sağlayan tarçın, bacaklarınızda bulunan yağlarında erimesine destek olması özelliği ile bacak eritme hareketlerinin birebir destekçisi bir gıdadır. Açlığı bastıran ve iştah kesen tarçını çay ya da kahvenin içine ilave ederek tüketebilirsiniz.bacakeritmeonerileri
 • Limon Tüketmek: Sitrik asit bakımından son derece kuvvetli bir gıda olan limon, sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra vücudun pH dengesini de korumaktadır. Bacaklarda biriken yağlardan kurtulmak için limon tüketerek bacak eritme işlemlerinize katkıda bulunabilirsiniz.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için bacak eritme hareketlerin bahsettik ve çeşitli önerilerde bulunduk. Bacak eritmek hakkında her şey ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

İlginizi çekebilir: Cilt bakımı nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.