Güzellik

Göz Altı Kırışıkları Nasıl Giderilir?

gozaltikirisikliginedir

Göz altı kırışıklıklarının oluşmaya başlaması ile kişinin tüm yüzünde yaşlanma etkileri görülmeye başlar. Bu nedenle, göz altında kırışıklıkların oluşmaya başladığı andan itibaren kontrolü ele almalı, çeşitli yöntemler ile göz altı kırışıklıklarını azaltmaya yönelik uygulamalar yapılmalıdır. Göz altı kırışıklıklarının oluşmaya başlamasının ilk sebebi yorgunluktur. Yorgunluğun yanı sıra çeşitli genetik faktörler, güneşte kalma, çeşitli bakım hataları ve benzeri pek çok sorun sebebi ile göz altı kırışıklıkları meydana gelmektedir. Bu yazımızda herkesin cildi ile ilgili olarak yaşamış olduğu ortak problemlerden biri olan göz altı kırışıklıkları nedir, nasıl oluşur, nasıl giderilir gibi sorulara yanıt vereceğiz ve önerilerde bulunacağız.

Kendinizi yorgun hissediyorsanız, serotonin ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

gozcevresikirisikligi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir? Neden Olur?

Göz altı kırışıklıkları; yaşam tarzı sebebi ile ya da yaş ilerledikçe oluşabilen, cilt tipine göre ya da beslenme, stres gibi etkenler ile meydana gelebilen göz çevresi ve altında oluşan problemlerdir.Gözün tam altında, kirpik dibine doğru beliren ve gözyaşı oluğu olarak adlandırılan bölgede oluşan kırışıklar göz altı kırışıklıkları olarak adlandırılır. Belli bir zamanı bulunmayan, her yaşta çeşitli etkenlerden kaynaklı olarak oluşabilen göz altı kırışıklıkları, oluşmaya başladığı andan itibaren tedavi edilmeli ve bakım yapılmalıdır.

gozaltikirisikligi

Temel olarak göz altı kırışıklıklarının oluşması iki sebepten meydana gelmektedir. Bu faktörler; yaşlanma faktörü ve mimik kullanımıdır. 30 yaşından itibaren göz çevresi ve göz altındaki dokunun elastikiyet ve kolajen oranının azalması sonucu göz altında kırışıklıklar oluşmaya başlar. Kasları ve cilt yapısı besleyen kolajen ve hyaluronik asit içerikleri ciltte azaldığı takdirde göz çevresi kurumaya başlar ve zamanla kırışıklıklar gözle görülür hale gelir.

Mimik kullanımının yüzümüzdeki pek çok çizgiyi artırdığı ve erken kırışıklığa sebep olduğu ise bilinmektedir. Kişinin yüz kaslarını fazla kullanması sonucu yüzünde yarattığı çeşitli çizgiler özellikle kişi kuru bir cilde sahip ise erken kırışıklıklara sebep olabilmektedir. Göz altı kırışıklıklarına sebep olan temel faktörlerin yanı sıra göz altı kırışıklıklarının oluşmasına sebep olan diğer faktörler ise aşağıdaki gibidir;

  • Göz çevresini güneş ışıklarından korumamak.
  • Uyku problemi ve yorgunluk.
  • Genetik olarak yatkınlık.
  • Mimiklerin yanı sıra gün içinde yüzü fazla buruşturmak.
  • Gözleri sert şekilde ovuşturmak.
  • Yüzüstü yatmak.
  • Alkollü ve asitli içecekleri tüketmek.
  • Cilt tipine uygun olmayan bakım ürünleri ve kremler kullanmak.
  • Çeşitli alerjik durumlar.

gozaltikirisiklikkremleri

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Antioksidan bakımından zengin olan, içeriği vitamin yönünden zengin besin olan besinleri tüketmek ya da çeşitli multivitamin takviyeleri ile göz altı kırışıklıkları tamamen onarılamamasına karşın gözle görülür şekilde azalma görülmektedir.İçeriğinde cilt yapısını besleyen kolajen ve hyaluronik asit bulunduran çeşitli bakım ürünleri ve kremleri kullanmakta göz altı kırışıklıklarını azaltmak için etkili bir çözümdür. Bu yöntemin etki etmesi için cildinize uygun olan bakım ürünleri ve kremleri kullanmanız gerekmektedir.Göz altı kırışıklıklarına etki eden bazı cilt ürünleri aşağıdaki gibidir. Önerdiğimiz ürünlerin sizin cilt tipinize uygun olduğuna dikkat ederek kullanmanız ise hem cildiniz hem de göz altı kırışıklıklarınız için önemlidir.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Çözüm Tavsiyeleri

İnce çizgiler ile başlayarak kırışıklık halini alan göz altı kırışıklıklarını iyileştirmek için özel ve özenli bakım gerekmektedir. İçerisinde retinol, C vitamini, E vitamini, hyaluronik asit ya da prokolajen bulunan ürünler göz altı kırışıklıkları tedavileri için oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan maddelere dikkat ettikten sonra cilt tipinize uygun ürünleri seçmeli ve daha iyi ve verimli bir iyileşme süreci için sabah ve akşam ürünü cildinize uygulamalısınız.

Göz altlarımızın hassas olması sebebi ile göz altı kırışıklıklarına uygulanacak ürünün parmak uçları ile göz altı kemiğinin sert kısmında, kirpiklerin altında ve göz küresinin başladığı yere kadar nazik hareketler ile sürmeli ve yüzün içinden dışarı doğru hafif masaj yaparak göz altı kırışıklıklarınıza nazikçe ürünü yedirmelisiniz. Göz altı kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz bazı kremler aşağıdaki gibidir. Cildinize uygun olan kremi kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

gozaltikirisikliginasılgiderilir

Lancôme Absolue Premium Bx Eye Cream: Cildin neme doymasını sağlayarak kırışıklıkları düzleştiren, sıkılaştıran ve cildi aydınlatan bir üründür. Göz altı kırışıklıklarına iyi gelmesinin yanı sıra göz altı dokusunu da yenilemektedir.

lamergozaltikremi

La Mer The Eye Concentrate: Patentli Mucizevi İksir La Mer, göz altlarınıza 360 derece bakım yapabilen bir göz kremidir. Kırışıklıkları yumuşatan ve cildi sıkılaştırırken nemlendiren bu krem daha aydınlık, sağlıklı ve dinlenmiş bir cilt görünümü kazanmanıza yardımcı olur.

cliniquegozaltikirisiklik

Clinique Repairwear Laser Focus Wrinkle Correcting Eye Cream: Üç boyutlu ve zengin formüle sahip Clinique göz kremi, cilde yoğun nem verirken ciltteki şişkinliği alarak dolgunlaştırır ve kırışıklık görünümü azaltır.

lancomegozaltikremi

Lancôme Genifique Yeux Youth Activating Eye Cream: Cilt dokusunu düzeltirken esneklik ve ışıltı kazandıran Lancôme göz altı kremi, özel kadifemsi dokusu sayesinde göz çevresine yoğun nem kazandırarak göz altı kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı oluyor.

esteelaudergozkremi

Estee Lauder Advances Night Repair Eye Cream: Göz çevresinde oluşmaya başlayan ince çizgiler, kaz ayağı kırışıklıkları, göz altı kırışıklıkları, koyu halkalar, şişlikler ve cilt tonu farklıları gibi pek çok sorunun azalmasına yardımcı olan Estee Lauder göz altı kremi yoğun kıvamlı ve güçlü bir kremdir.

gozaltikirisiklik

Aveclinic Göz Çevresi Bakım Kremi: Göz çevresinin aydınlatılmasına, nemlendirilmesine ve kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olur. Gözaltı torbalarının minimize edilip daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Ürün içeriğindeki isviçre kızıl elma kök hücre ve bitkisel ekstratlar sayesinde göz çevresini besler. İhtiyaç duyduğu bakımı sağlar. Gözenekleri tıkamaz ve pürüzsüz yapıdadır.

 

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için göz altı kırışıkları ile ilgili konulardan bahsettik. Göz altı kırışıklıkları için bahsettiğimiz krem önerilerimizi dikkate almalı ve cildinize uygun olan kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Göz altı kırışıklıkları hakkında her şey ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.