Güzellik, Makyaj Önerileri

Göz Şekline Göre Makyaj Tüyoları

Göz Şekline Göre Makyaj Tüyoları

Göz makyajı kadınların makyaj yaparken en çok dikkat ettikleri hususlardan biridir. Zira diğer kişilerle kurulacak iletişim, gözlerde başlamaktadır. İnsanlar birbirlerini gördükleri ilk anda öncelikle göz göze gelmektedir. Gözler, karşıdaki kişiye dair ilk imajın oluşmaya başladığı yerdir. Bu yüzden de göz makyajına ayrıca özen gösterilmesi gereklidir. Göz makyajı yaparken üzerinde durulması konular arasında göz tipi ön plana çıkmaktadır. Bir göz tipinde güzel duran makyajın, diğerinde tam tersi bir etki yaratması mümkündür. Bunun için öncelikle göz tipinin belirlenmesi ve sonra buna uygun makyaj yapılması önem arz etmektedir. Bu konuda bilinen başlıca 7 göz türü bulunmaktadır.

gozseklinegoremakyaj

Çıkık Gözler Açık Renklere Dikkat!

En yaygın göz tiplerinden biri olan çıkık gözlerde, göz kapağı daha şişkin ve ön plandadır. Bu göz tipinde makyaj yapılırken öncelikle göz kapağına koyu renkli ve mat yapılı bir far kullanılması gereklidir. Açık renkli farlar, bu göz tipinde oldukça sırıtmaktadır. Rimel ise yalnızca üst kirpikler için kullanılmalıdır. Çıkık gözlerde göz makyajı yaparken göz kalemi kullanımına da dikkat edilmelidir. Kalem, gözün üzerinde kalın; altında ise ince olacak şekilde kullanılmalıdır.

gozmakyaji

Çukur Gözler için Beyaz Kalem Olmazsa Olmaz!

Çukur gözler, göz kapaklarının yapısından dolayı daha küçük görünüme sahip olan gözlerdir. Bu yüzden de makyaj yaparken açık renkli farların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Açık renkli farlar, gözün daha büyük görünmesine yardımcı olmakta ve bu sayede görüntüyü daha estetik hale getirmektedir. Bu göz tipinde genellikle kaş altları da çıkık bir yapıya sahiptir. Makyaj ile bütünlük sağlaması adına kaş altlarının geri çekilmesi de önemlidir. Göz içine beyaz kalem sürülmesi, çukur gözler için oldukça etkilidir. Kalem ya da eyeliner kullanımı ise yalnızca gözün üst kısmında, ince bir çizgi olarak kullanılmalıdır.

gozmakyajitüyolari

Küçük Gözler için Gölge Oyunları!

Küçük gözler, genellikle yüz ile orantılı olmayan göz tipidir. Bunlar yüz büyüklüğüne kıyasla daha küçük gözlerdir. Bu yüzden de makyaj ile daha iri hale getirilmesi ve bu sayede aradaki görüntü bozukluğunun giderilmesi gereklidir. Göz kapağında açık renkli astar far kullanımı ve orta koyulukta bir mat far ile de gölgeleme yapılması, gözün daha hacimli görünmesine katkı sağlayacaktır. Küçük gözler için göz makyajı yaparken alt ve üst kirpiklerin yoğun biçimde boyanması da oldukça etkili sonuç vermektedir.

gozseklinegoremakyaj

Yuvarlak Gözler için Hızlı Çözüm!

Bir diğer göz tipi olan yuvarlak gözler de yüz ile uyumsuz bir görünüme sahiptir. Bu göz tipinde makyajın yapmaya çalıştığı şey, badem göz formuna ulaşabilmektir. Bunun için göz kapağında mutlaka astar far kullanılmalıdır. Göz kapağı kıvrımları ile alt ve üst kirpiklerin belirginleştirilmesine odaklanılmalıdır. Alt ve üst kirpik diplerine çizgiler çizilmeli ve kuyruk kısmı da dışa doğru uzatılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

https://stock.adobe.com/ie/images/image-with-beautiful-blonde-girl-touching-her-lips-on-grey-background-beauty-skin-care-concept/186510072?prev_url=detail

Düşük Göz Kapağı için Küçük Dokunuşlar

Düşük göz kapağı türünde göz kapakları, göz rengini kapatmaktadır. Bu durum da bireyin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Bu göz tipinde göz makyajı ile göz kapağının ikinci plana atılması ve gözlerin vurgulanması önem arz etmektedir. Bu göz tipinde koyu mat renkli astar farlar tercih edilmelidir. Kalem ya hiç uygulanmamalı ya da çok ince bir çizgi şeklinde uygulanmalıdır. Alttan da göz ucundan yukarı doğru hafifçe gölge yapılmalıdır. Yalnızca üst kirpikler boyanmalı, alt kirpikler ise olduğu gibi bırakılmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.