Güzellik, Güzellik Ürünleri

Gözenek Sıkılaştırıcı Krem Önerileri

gözenek sıkılaştırıcı ürünler

Cildin hava almasına olanak sağlayan küçük kanallar olarak tanımlanan gözenekler; girintili yapısı sebebi ile makyaj kalıntıları, kir ve bakterilerin cilde tutunmasına neden olabilmektedir. Özen gösterilmeyen ve bakım yapılmayan gözenekler ise zaman içinde geniş gözenek görünümüne sebep olabilmektedir.

Cilt güzelliğini tamamlayan en büyük etkenlerden biri sıkı gözeneklerdir. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyen, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlayan sıkı gözenekler için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve bakım rutinleri vardır.

gozeneksikilastirici

Normalden daha geniş olan gözeneklerin başlıca nedenleri genetik özellikler, cilt bakımı ihmalleri, yaşlanma, UV ışınları, hava kirliliği ve benzeri etkenlerdir. Yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerde büyük gözenek problemi daha sık görülmesine karşın geniş gözeneklerin tek sebebi bu değildir. Gün boyu cildin maruz kaldığı makyaj, her gün yıkanmayan cildin bakteri ve yağ biriktirmesi, düzenli cilt bakımı yapılmaması ve benzeri çeşitli faktörlerde geniş gözeneklerin başlıca sebeplerindendir.

Kişinin yaşının ilerlemesi sonucu cilde esneklik veren kolajen ve elastin maddelerinin miktarının ciltte azalması sonucu cildin sarkması, kırışması ve gözeneklerin genişlemesi muhtemeldir. Yaşlanma karşıtı kremlerin yanı sıra cilt dayanıklılığını artıracak bakım ürünleri de cilt bakım rutininize eklemek gözenek genişlemesini erteleyebilmektedir.

Cilt gözeneklerini yok etmek her ne kadar mümkün olmasa da gözenek sıkılaştırıcı kremler ve çeşitli gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri kullanarak daha sıkı gözeneklere sahip olmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Göz Altı Kırışıkları Nasıl Giderilir?

Gözenek Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözenek sıkılaştırmak için çeşitli tedavi yöntemleri, bakım ürünleri ve evde uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Genel olarak gözenek sıkılaştırmak için dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek. Daha sağlıklı ve canlı bir cilt için vitamin ve mineral ihtiyacınızı taze sebze ve meyvelerden karşılayabilirsiniz. Cilt için tüketilmesi gereken en önemli vitaminler ise A, C ve E vitaminleridir.
  • Cilt sağlığı için bol su içmek, cildin nem dengesini sağlarken vücudunuzda bulunan toksinleri de atarak daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlar.
  • Cilt yapısında bulunan hücrelerin gece yenilenmesi sebebi ile daha sağlıklı bir cilt için ortalama 7-8 saat uyumak gerekmektedir.
  • Spor yaparken salgılayacağınız hormonlar sayesinde cildiniz daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanacaktır. Ek olarak, spor sayesinde atılan ter ile birlikte cilt toksinlerden de arınarak daha hızlı yenilenerek sıkılaşacaktır.
  • Cilt dokusunun bozulmaması ve gözenek genişlemesi problemini önlemek için her mevsim güneş kremi kullanılması gerekmektedir. Güneş ışınlarına (UV) maruz kalan ciltlerde erken yaşlanma, gözenek genişliği ve leke oluşumu görülmektedir.

gozeneksikilastirma

Tüm dikkat edilmesi gereken faktörlerin yanı sıra uygulanması gereken çeşitli gözenek sıkılaştırma ürünü vardır. Cildi sıkılaştırmak için cildi ölü hücrelerden arındırmak, tonik kullanarak cildi temiz tutmak, doğal kil maskeleri uygulamak, cilt tipinize uygun bakım ürünleri ile cilt bakım rutini oluşturmak gibi faktörler sayesinde de daha sıkı gözeneklere sahip olabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir?

  • Cilt Temizliğine Özen Gösterin: Geniş gözenek görünümünün temel sebeplerinden biri tıkanan gözeneklerdir. Ciltte makyaj kalıntıları, kir ve bakteri birikimi sonucu genişleyen gözenekleri engellemek için cildi daima temiz tutmak gerekmektedir. Ciltteki ölü deriyi atan peelingler, arındıcı cilt temizleyiciler, yüz sabunları, gözenek temizleyici özel ürünler ile cildinizi sürekli yenileyerek temiz tutmanız gerekmektedir.

gozeneksikilastiricikrem

  • Non-Comedogenic Ürünler Kullanın: Cilde nefes aldıran non-comedogenic ürünler kullanarak büyük, geniş, tıkalı ve belirgin gözeneklerden kurtulabilirsiniz. Sivilce ve siyah nokta oluşuma eğilimli bir cilt yapısına sahipseniz aldığınız bakım ürünlerinde bu ibarenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Yağlanma Karşıtı Ürünler Kullanın: Cildi yağdan arındırarak daha temiz ve sıkı gözenek görünümü için yağlanma karşıtı ürünler kullanabilirsiniz. Cilt tipinize uygun olmak şartı ile sebum dengeleyici ya da yağlanma kontrol edici ürünler kullanabilirsiniz.
  • Cildinize Kolajen Takviyesi Yapın: Yaş ile doğru orantılı olarak büyüyen ve genişleyen gözenekler için en etkili yöntem ise kolajen takviyesidir.

Cilt Sıkılaştırıcı Krem Önerileri

La Roche Posay Effaclar Tonik

Yağlı, geniş gözenekli, sivilce ve siyah nokta oluşumuna müsait bir cilt tipine sahipseniz Effaclar tonik tam size göre! İçeriğindeki temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı maddeler sayesinde gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.

gozeneksikilastiricikremonerileri

 

DALTON Face Care – Gözenek Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi

Mucizevi etki ise son yıllarda dikkat çeken Dalton ürünlerinden Face Care güzellik maskesi tüm cilt tipleri için uygundur. Gözenek sıkılaştırıcı, anında etkili olan sıkılaştırıcı maske cilt metabolizmasını hızlandırır, cildi anında pürüzsüz ve tazelenmiş bir görünüme kavuşturur.

Etki: Canlandırır, arındırır, gözenek sıkılaştırır ve cilt tonunu eşitler.

daltongozeneksikilastirici

Garnier Saf & Temiz 3’ü 1 Arada

Gözeneklerin tıkanmasına sebep olan kir ve yağları arındırarak tıkalı gözenek görünümünü engelleyen bu ürün, cildi yağdan arındırır, gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Temizleme, peeling ve maske olarak kullanılabilen bu ürün yağlı cilt tipine sahipseniz tam size göre!

gozeneksikilastiricigarnier

Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel

Temizleme ve gözenek sıkılaştırma özelliği olan Vichy yüz yıkama jeli; çinko, bakır ve probiyotik içerikli formülü ile yağlı, sivilce ve siyah nokta oluşuma eğilimli ciltleri temizleyerek yağlanma ve gözenek sorununa engel olmaktadır. Eğer gözenek sıkılaştırıcı bir temizleme jeli arıyorsanız tam size göre!

gozeneksikilastiricikrem

Kiehl’s Rare Earth Deep Pore Daily Cleanser

İçeriğindeki Amazon beyaz kili sayesinde oldukça etkili arındırıcı ve gözenek sıkılaştırıcı bir üründür. Gözenek sıkılaştırma ve temizlik gibi etkilerinin yanı sıra içeriğindeki yulaf çekirdeği tozu ve aloe vera sayesinde nemlendirme özelliği de mevcuttur.

gozeneksikilatiricikremonerileri

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için gözenek sıkılaştırma ile ilgili konulardan bahsettik. Gözenek sıkılaştırma ile ilgili önerilerimizi dikkate almalı ve cildinize uygun olan cilt bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Gözenek sıkılaştırmak, cilt bakımı ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.