Güzellik

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

guneskreminasilkullanilir

Son zamanlarda kadınların güneş koruyucu kremleri her mevsim kullanması gerektiği konusunda bilgilenmeye başladığının farkındayız. Önceki zamanlarda sadece yaz aylarında kullanılan güneş kremleri artık günümüzde 12 ay boyunca düzenli bir şekilde kullanılmaya başlandı. Güneş kremlerinin en doğru kullanım biçimi de tam olarak böyledir. Sadece yaz aylarında kullanacağınız güneş koruyucu kremlerinpek etkisi olmayacaktır. Güneş koruyucu kremi kullanmak bir alışkanlık haline getirilmelidir. Böylece cildinizi her mevsim koruyacak, yaşlılık belirtilerinin gecikmesini sağlayacaktır.

Güneş kremi, havaların ısınmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. Ancak bu kremler, sadece yaz aylarında değil yılın 12 ayı düzenli bir şekilde kullanılmalı. Güneş koruyucu kremlerin nasıl kullanıldığına geçmeden önce, güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi öneriyoruz. Güneş kremini yaz kış kullanmak cildini korur, yaşlılık belirtilerinin gecikmesini sağlar.

Güneş kremi kullanmaktan çekinmemelisin!

guneskremi

Yararlı ve Yararsız Güneş Işınları

Güneş ışığı, D vitamini sağlamak, ruh halini iyileştirmek ve korumak dahil birçok farklı ve önemli bedensel işlevler için gereklidir. Fakat yine de çok fazla güneşe maruz kalıyor olmanın da zararlı bulunuyor. Ultraviyole denilen UV radyasyonu, güneş yanıklarına, yaşlılık belirtilerine, ciltte oluşabilecek sorunlara ve hatta cilt kanserine sebep olabilir. Ultraviyole ışınlarının çeşitleri bulunuyor. Cildinde yaşlanmak, kırışıklık veya lekeler bulunuyorsa bu kronik etkilerin sebebi ultraviyole A (UVA) ışığıdır. Ultraviyole B ışıkları, güneş yanıklarının başlıca sebebi olabilecek ışıktır. Güneş ışığının %95’i ultraviyole A’dan oluşur. Yüzdeliklere takılmadan hem UVA hem de UVB cilt kanserine sebep olabilmektedir. Güneş kremi kullanmanın arkasında aslında cildimizi korumak, cilt kanserine yakalanmamak yatıyor.

guneskremi

İlgini çekebilir: Cilt Mikrobiyomu Nedir?

Güneş ışıklarının tüm bu zararlarına rağmen, çoğu insan sadece mayolarıyla beraber denize gidiyor. Yanına güneş kremi almadan veya güneşten korunmak için hiçbir şey yapmadan sahile şüphesiz bir şekilde gidiyorlar. Hayalleri sadece bronzlaşmak olan kişilerin güneşin zararlarına itibar etmedikleri anlaşılıyor. Bronzlaşmak için gittiğin denizde, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmadan keyif sürebilirsin. Peki kendini zararlı ışınlardan korumak için neler yapabilirsin? Cevabımız çok basit. Güneş koruyucu çeşitlerinden sana en uygun olanı tespit ederek bu kremi kullanmak!

guneskremikullanmak

Etkili güneş koruması için doğru şekilde kullanmalısın.

Güneş kremi, cildine ulaşabilecek UV radyasyonunu yansıtan, dağıtan ve emen filtreler içerir. Dışarıda vakit geçireceğin her zaman için 30 veya daha yüksek güneş koruma faktörlü (SPF), güneş kremi kullanmanı öneriyoruz. SPF 30 güneş kremleri, UVB ışınlarının %97’sine karşı ciddi bir koruma sağlar. SPF özelliği 50’den büyük olan güneş koruyucular UV radyasyona karşı korumada etkilidirler. Cilt rengin ister beyaz olsun ister esmer tenli olsun, her şekilde güneş kremi kullanmalısın, çünkü gündüzleri dışarı çıkacak olan herkes UV ışınlarına ister istermez maruz kalmaktadırlar. “Benim tenim esmer pek bir şey olmaz.” anlayışı ile yaklaşmamalısın. Tabii ki beyaz tenli olanların ekstra özen göstermesi gerekiyorken esmer tenli olanlarında güneş kremi kullanması gerekir.

  • Güneş kremi, yüzünüzde 1 çay kaşığına denk gelecek yoğunlukta kullanılmalıdır. Aynı zamanda boyun bölgeni de unutmamalısın.
  • Güneş kremini güneşe çıkmadan 15 ile 30 dakika öncesinde uygulamalısın.
  • Giyinmeden önce uygulamalı ve 10-20 dakika emilmesini beklemelisin.
  • Güneş kremi uygulamasını en az iki saatte bir tekrarlamalısın.
  • Yaz aylarında geniş kenarlı şapkalar ve güneş gözlüğü kullanabilirsin.

İlgini çekebilir: En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.