Güzellik, İlginç Güzellik Ürünleri, Sağlık

Hızlı Kilo Verdiren Evde Zayıflama Yöntemleri

diyetzayilama

Kilo vermek, hatta hızlı bir şekilde kilo vermek pek çok kişinin istediği bir şeydir. Hızlı kilo vermek için bilinmesi gereken en temel konu beslenme alışkanlıklarıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinme ve hareketsiz yaşamdan kurtulma konusunda kararlı olan kişiler daha hızlı kilo vermelerinin yanı sıra daha sağlıklı bir şekilde zayıflamaktadırlar.

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak, meyve ve sebzeyi bütün öğünlerinizde tüketmek, tahıl ürünleri tüketmek, zararlı yağlar yerine zeytinyağı tüketmek ve trans yağ ve doymuş yağlardan uzak durmak daha hızlı kilo vermenize olanak sağlayacak önemli faktörlerdir.

Bu faktörlerin yanı sıra her gün mutlaka egzersiz yapmak ve her gün 1 saat yürümek hızlı kilo vermek için son derece önemlidir.

Hızlı kilo verme yöntemlerinin yanı sıra, hızlı kilo vermenizi engelleyecek çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Televizyon seyrederken yemek yemek,
  • Şekerli ürünler tüketmek,
  • Yağlı et tüketmek,
  • Fast food tüketmek ve benzeri şeklinde sıralanmaktadır.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Yaşam tarzında değişiklik yapmadan “diyet” algısı ile kilo vermeye çalışan kişilerin kilo vermek konusunda başarısız olduğu gözlemlenmektedir. Bunun temel nedeni olarak kişinin psikolojik olarak kendini sadece zayıflamak için diyet yapmaya zorlamasıdır. Hızlı kilo vermek isteyen kişi, kendini diyet yapıyor olarak düşünmemelidir. Kişi; yaşam tarzını tamamıyla değiştirmeli, yeme alışkanlıklarından gündelik hayatında bulunduğu aktivitelere kadar her şeyi kilo vermeye uygun hale getirmelidir.

hizlikiloverme

Uzmanlar çok hızlı kilo vermeyi önermemektedirler. Örneğin; 1 haftada 5 kilo, 10 günde 10 kilo verme gibi hedefler bedeni hızlı kilo vermeye endeksledikleri için verdiğiniz kiloları çok hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. Bu nedenle, hızlı ama sağlıklı kilo vermek üzerine yoğunlaşılması ve emek harcanması gereken bir konudur.

Hızlı kilo verme yöntemlerinden bir diğeri ise listelerin genel değil, kişiye özel oluşturulmasıdır. Tek tip diyet listeleri herkese kilo verme imkanı sağlayamazlar. Kişiye özel programlar hazırlanarak kişinin çalışma koşulları, zevk aldığı lezzetler, yaşam tarzı ve sağlık durumu gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Uzmanların önerisi, ayda en fazla 5 kilo verilmesidir. Bu nedenle her ne kadar hızlı kilo vermek istiyorsanız dahi ayda 5 kilodan fazla vermek sağlığınız için zararlı olabilmektedir. Sağlıklı yaşam sonucu ayda 1 ile 5 kilo arasında kilo veremiyorsanız eğer (daha fazla ya da daha az veriyorsanız) bir iç hastalıkları uzmanına danışmanızda fayda olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ketojenik Diyet Listesi Örnekleri

Evde Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Evde zayıflamak için yapabileceğiniz en kolay faktör kesinlikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek daha kolay bir diyet süreci geçirebilirsiniz.

  1. Ana Öğünlerde Salata ve Yoğurt Tüketin: Ana öğünlere salata ve yoğurt ile başlar ve ve daha sonra ana yemeğe geçerseniz daha yüksek enerji değeri olan ana yemeğinizi daha az tüketirsiniz. Bu nedenle, daha hızlı doyar ve daha az yemek yemiş olursunuz.
  2. Yemeklerde Karbonhidratlı Yiyecekleri En Son Tüketin: Karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri (patates, pilav, ekmek ve benzeri gibi) masaya diğer yiyecekler ile birlikte koymamak ve en son masayı getirip az tüketmek vücudun ihtiyacı kadar karbonhidrat alıp fazlasını almamak için güzel bir yöntemdir.
  3. Yemeklerden Önce ve Yemek Esnasında Su İçin: Yemek öncesi ve yemek esnasında su içmek, zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Bunun nedeni, su içtikçe midenin boş olan hacmi azalıyor, su açlığı bastırıyor ve daha az yemeyi sağlıyor.
  4. Aç Bir Şekilde Sofraya Oturmayın: Yemek yemek için kişi sofraya çok aç bir şekilde oturduğunda, yediği miktar normalden çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle çok acıktığınızı hissediyorsanız protein değeri yüksek (süt, ayran, yoğurt ve benzeri gibi) olan yiyecekleri tüketerek daha hızlı doyabilirsiniz.
  5. Tok Tutan Besinler Tüketin: Sofralarınızda limon, ceviz, acı kırmızı biber, turşu, yoğurt ve benzeri gibi daha tok tutan besinler bulundurarak daha az yemek ile daha hızlı doyabilirsiniz.

hizlikilovermeyontemleri

Hızlı Kilo Vermek İçin Diyet Önerileri

Kalıcı ve sağlıklı zayıflatan bir haftalık diyet listesi aşağıdaki gibidir;

1.Gün:

Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim kepek ekmeği, 8 adet maydanoz, 2 dilim yağsız beyaz peynir, 1 adet domates ve 1 adet salatalık.

Öğlen: 1 kase yağsız yoğurt, 3 adet ceviz, 1 adet yeşil elma (zencefil ve tarçınlı) ve 1 bardak az yağlı şekersiz süt.

Akşam: 1 porsiyon ızgara balık, 1 tabak zeytinyağlı taze fasulye ve 1 kase yeşillik.

2.Gün

Sabah: 5 kaşık sade müsli, 1 kase tarçınlı az yağlı yoğurt ve 6 adet fındık.

Öğlen: 2 adet kivi ve 2 dilim yağsız az tuzlu peynir.

Akşam: Yarım tabak az acılı bulgur pilavı, kimyon ve kırmızı biberli yarım tabak yoğurt ve 1 kase yeşillik.

3.Gün

Sabah: Çavdar ekmeği ile hazırlanan yağsız kaşarlı tost.

Öğlen: 1 kase mercimek çorbası, 4 adet ızgara köfte, 2 adet sivri biber, yulaf ezmesi, 1 kase tarçınlı zencefilli yağsız yoğurt ve 2 adet ceviz.

Akşam: Yarım tabak esmer makarna ve yarım tabak soğan ve sarımsaklı ıspanak.

4.Gün

Sabah: 3 kaşık sade müsli, 2 kaşık yulaf ezmesi 1 bardak yağsız süt (yarım tatlı kaşığı tarçın ile birlikte), 3 adet ceviz.

Ara Öğün: 3 dilim ananas.

Öğlen: 1 kase sebze çorbası, 3 adet yumurta beyazı, maydanoz, sivri biber ve 1 yumurta sarısı ile yağsız omlet ve 1 kase roka.

Akşam: 1 tabak kırmızı biberli yeşil mercimek yemeği, 1 dilim çavdar ekmeği ve 1 bardak yağsız ayran.

hizlikilovermeyontemleri

5.Gün

Sabah: 1 adet muz, 1 adet greyfurt ve 3 adet ceviz.

Öğlen: 1 porsiyon tavuk şiş, 1 porsiyon ızgara sebze.

Ara Öğün: 1 bardak yağsız ayran ve 6 adet erik.

Akşam: Yarım tabak bulgur pilavı ve 1 tabak brokoli.

Gece: 1 avuç sarı leblebi ve 1 adet yeşil elma.

6.Gün

Sabah: Çavdar ekmeği ile hazırlanmış kaşarlı yağsız tost.

Ara Öğün: 1 adet yeşil elma.

Öğle: 1 kase mercimek çorbası, 4 adet ızgara köfte ve 2 adet sivri biber.

Ara Öğün: 6 adet badem.

Akşam: Yarım tabak az acılı bulgur pilavı, 2 adet sivri biber ve 1 kase yeşillik.

7.Gün

Sabah: 2 dilim tam buğday ekmeği, 1 adet haşlanmış yumurta, 8 adet maydanoz, 2 dilim yağsız beyaz peynir, 1 adet salatalık ve 8 adet zeytin.

Ara Öğün: 1 kase yağsız yoğurt, 1 adet salatalık ve 1 adet yeşil elma.

Akşam: 1 kase ıspanak çorbası, 4 adet ızgara köfte, 1 kase közlenmiş patlıcan ve sivri biber, 1 kase yeşillik.

Yukarıdaki öneri listemiz sağlıklı yaşam için uygulayabileceğiniz örnek diyet listesidir. Daha hızlı şekilde ve “diyet” adı altında kilo vermek istiyorsanız eğer mutlaka bir uzmana danışmalı ve kişisel, size özel diyet listesi istemelisiniz.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere hızlı kilo vermek hakkında bilgiler verdik ve sağlıklı yaşam için beslenme tavsiyesinde bulunduk. Evde zayıflama yöntemleri ve hızlı kilo verme ile ilgili içeriğimiz ve çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.