Güzellik

Kaş kirpik dökülmelerini önlemek için 4 yöntem!

kaskirpikdokulmeleriicinserum

Selam!

Kadınların yüz bölgelerinde en fazla önem verdikleri kısımlarından birisi de kaş ve kirpikler! Yüzünün şeklini, ifadesini belirleyen önemli noktalardan birisi! Bununla beraber bakımına da önem verilmesi gerekiyor. Son trend kaş ve kirpik şekilleri ve tabii ki dökülmemeleri için bakımlar yapılmalı. Zaman zaman saçların gibi kaş ve kirpiklerin de dökülmeler yaşar ve dökülenlerin yerine yenileri çıkar. Bahsettiğimiz bu dökülmeler ve yerine yenilerinin çıkma döngüsü 3 ay kadar sürer. Kaş ve kirpiklerinden düşen bir kılın, deri altında yeni bir kök oluşturması ve gözle görülür bir hale gelmesi 3 ayı bulmaktadır.

Kaş ve kirpik dökülmesi durumunun belli başlı sebepleri vardır. Bakımına başlamadan önce dökülmelerin esas sebebini tespit ederek bu sebebe yönelik bakımlar yapmalısın. Örneğin dökülmelerin sebebi hormonlar olabileceği gibi kuru cilt yapısı, tiriot değerleri de olabilmektedir. Cilt hastalıkları, ciltte oluşan kuruluklar, stres gibi durumlarda da dökülmeler yaşanabilir. Tüm bunların haricinde belli zamanlarda kaş ve kirpiklerde dökülme yaşamak oldukça normaldir. Gereğinden fazla dökülme yaşandığında ise bakımlara hemen başlanmalıdır. Gereğinden fazla dökülüp dökülmediğini nasıl anlayacaksın? Günde kaç kaş/kirpik dökülmesi normaldir? Öğrenelim..

İlgini çekebilir: Kaş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 

Günde kaç tane kaş/kirpik dökülmesi olur?

Şunu belirtmeliyiz; yapılan araştırmalara göre her 100 günde bir kaş ve kirpik dökülmeleri yaşanması oldukça normaldir. Uzmanların yaptıkları araştırmaya göre 100 günde bir dökülmeler yaşayarak dökülüp, kendilerini yenilerler. Dökülen kaş ve kirpiklerin tekrardan uzama süreci 1 aydır. Bahsettiğimiz bu zaman dilimleri normal ve sağlıklı durumlar gerçekleşir. Eğer ki kirpikleriniz 1 ay içerisinde hiç bir şekilde uzamıyorsa bir uzmana danışmanı öneririz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, dökülmelerinin sebebini tespit etmelisin. Sürekli olarak kaş ve kirpiklerde dökülmeler yaşıyorsan doğal yöntemler ve kaş/kirpik serumları ile bakımlar yapmalısın.

Kaş/Kirpik serumu nasıl kullanılmalıdır?

Her akşam yatarken gözüne kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerine ve kaşlarına serumlar uygulayabilirsin. Serumları bir ay kullanıp sonuç alabilirsin. Fakat bir ay düzenli kullanım sonrasında da kaş ve kirpiklerinde herhangi bir sonuç göremesen bile pes etmemelisin. Güzellik, bakım konusunda yapılan işlemlerin düzenliliği her zaman önemlidir. Kaş ve kirpik konusunda da bu durum geçerli. Kaş ve kirpik dökülme karşıtı olan, dökülmelere iyi gelen ve dökülen kaş ve kirpiklerin yerine gelmesini sağlayan bir çok çeşitte ürün bulunmaktadır. Dökülmelerin asıl nedenini öğrendikten sonra bakımlarına bu şekilde yön vermelisin.

Doğal yağlar ile kaş kirpik bakımı

Yıllardan beri kadınların bakım konusunda en çok yararlandığı doğal yağlardan bahsedelim! Binbir çeşitte bulunan doğal yağlar ile fazla dökülen kaş ve kirpiklere bakım uygulayabilirsin. Bu konuda dikkat etmen gereken; hangi doğal yaağı kullanmayı tercih edeceksen içerisinde bulunan maddeye karşı alerjin, hassasiyetinin olup olmadığına dikkat etmelisin.

kaskirpikdokulmeleri

Kaş ve kirpik dökülmesi sonrasında yapabileceklerini anlattık. Peki neler yapmamalısın? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Makyajını silmeden uyumamalısın.

İlk ve en öncelikli olarak makyajını silmeden asla uyumaman gerektiğini söyleyelim. Sen tabii ki de biliyorsundur ve makyajla uyumamanın zararlarının bilincindesindir! Biz tekrardan hatırlatmış olalım. Göz makyajınızda maskaralar, kirpiklerin hava almalarını engeller. Sen makyajını silmeden uyuduğunda makyajında maskara kullandıysan kirpiklerin hava almayacak ve dökülecekler. Makyajla uyumanın kirpik dökülmesi dışında cilde de çok ciddi zararları bulunmaktadır. Bu yüzden de makyajını silmeden uyumamalısın!

makyajmalzemeleri

İlgini çekebilir: Makyaj Sonrası Cilt Bakımı

Göz makyajında kullanacağın ürünler sana ait olmalı!

Önemli ve hassas konulardan birisi de göz makyajında başka birinin makyaj malzemelerini kullanmamak! Başkasından alarak o anlık kullanacağın maskaranın yüzeyinde bir çok farklı bakteri bulunacaktır. Herkesin vücudunda taşıdığı bakteriler farklıdır. Denemek için bile olsa başkasının maskarasını veya eyeliner’ını kullandığında mikrop kapabilirsin. Bu durumda kaş ve kirpik dökülmesi için bir sebep olabilir.

Umarız kaş ve kirpik dökülmesi konusunda neler yaencpabileceğini ve yapmaman gerektiğini anlatabilmişizdir!

İlgini çekebilir: En çok yapılan cilt bakım hataları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.