Güzellik, Sağlık

Ketojenik Diyet Listesi Örnekleri

ketojenikdiyetlistesi

Ketojenik diyet ya da bir diğer adı ile keto diyeti; vücudu tam anlamıyla bir yağ yakım makinesine dönüştüren, düşük karbonhidrat diyetlerinin genel adıdır. Ketojenik diyetlerin kilo verme, sağlık ve performans açılarından pek çok yararı bulunmasının yanı sıra zaman zaman başlangıç aşamasında yan etkileri de görülebilmektedir.

Ketojenik diyet nedir, türleri nelerdir, hangi yiyecekler ketojenik diyete uygundur gibi birçok sorunun cevabı için içeriğimizi okumaya devam edin.

Ketojenik Diyet Nedir?

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen beslenme çeşitlerinden biri olan ketojenik diyet; önceden sadece bazı hastalıkların tedavisine takviye amacı ile uygulanan bir diyet çeşidiyken günümüzde zayıflama amacı ile de uygulanmaya başlanmıştır.

Temel olarak diyetle alınan enerjinin besin ögelerine dağılımı diğer diyet çeşitlerine oranla oldukça farklılık gösteren ketojenik diyetlerde; karbonhidrat içeriği düşük, proein içeriği orta ve yağ içeriği ise oldukça yüksek oranlara sahiptirler. Bu doğrultuda, aslında pek çok diyette yasak olarak yer alan besinlerden oluşan bir beslenme programına sahip olan ketojenik diyet türleri bu sayede de günümüzde popülerlik kazanmıştır.

Normal sağlıklı bir beslenme planında yanlış olarak nitelendirilen ve kaçınılan pek çok besin türü, ketojenik diyet türlerinde temel enerji kaynağı olarak tercih edilir. Yani, ketojenik diyet türlerinde yasaklar diyetin temel yapı taşını oluşturuyor denilebilmektedir.

Yüksek yağ içeriği, düşük karbonhidrat ve protein içeriği nedeniyle ketojenik diyetlerin uygulanması zor, uzun süre devam ettirilmesi ise hem zorlayıcı hem de riskli bir durumdur.

ketojenikdiyet

Ketojenik Yiyecekler Nelerdir?

Ketojenik diyetler; yağ, karbonhidrat ve protein dengesinin normal diyetlerden farklı olduğu vücudu ketozis (yağ yakımı) durumuna getirmeyi hedefleyen bilimsel temele sahiptir. Oldukça zorlu ve riskli olan ketojenik beslenme biçiminde ise “yenilebilecek ve yenilemeyecek” olarak kategorilendirilebilecek, kendisi gibi sıkı ve zorlu kuralları mevcuttur.

Oldukça sade bir beslenme çeşidi olan ketojenik diyetlerde özetle hayvansal gıdalar-proteinler, doğal ve sağlıklı yağ kaynakları ve düşük karbonhidratlı sebzeler tüketilebilmektedir. Bu besinlerden bazıları ise şu şekildedir;

  • Hayvansal Proteinler: Kırmızı et, tavuk, balık ve deniz ürünleri, hindi, yumurta, peynir, et-tavuk kemiği, et-tavuk kemiği suyu ve sakatatlar.
  • Sağlıklı Yağ Kaynakları: Zeytinyağı, zeytin, tereyağı, hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, avokado, kaymak, ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği ve benzeri gibi yağlı tohumlar.
  • Düşük Karbonhidratlı Sebzeler: Başlıca salatalık, brokoli, karnabahar, lahana, kabak, mantar, yeşil biber, bamya, limon ve tüm yapraklı yeşillikler.
  • Ketojenik Diyette Tüketilebilen Diğer Ürünler: Tüm baharatlar, şekersiz soslar, bitkisel tatlandırıcılar, ahududu, yaban mersini, çilek ve benzeri gibi organik meyveler.

Geri kalan tahıllar, bakliyatlar ve meyvelerin çoğu gibi birçok gıda ketojenik diyet sürecinde kesinlikle tüketilmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Günlük Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

ketojenikdiyet

Ketojenik Diyet Türleri Nelerdir?

İlk olarak epilepsi ve benzeri gibi nörolojik hastalıkların tedavisi için bir takviye olarak ortaya çıkan ketojenik diyet; metabolik, nörolojik ve insülin ile ilgili pek çok hastalıkta fayda sağlamaktadır.

Doğru şekilde uygulandığı zaman sağlıklı bir şekilde kilo vermeye ve çeşitli hastalıkların sağlığa karşı riskini en aza indirmeye yarayan ketojenik diyetin 3 türü mevcuttur.

  • Standart Ketojenik Diyet (SKD): Çok düşük karbonhidrat, orta miktarda protein ve çok yağlı bir diyet sürecidir. Diyette genellikle %75 oranında yağ, %20 oranında protein ve %5 oranında karbonhidrat tüketilmektedir.
  • Döngüsel Ketojenik Diyet (DKD): Bir diğer adı ile hedefli ketojenik diyetler daha gelişmiş yöntemlere sahiptirler. Temel olarak vücudu geliştirme odaklı, ağırlıklı olarak spor yapan kişiler tarafından tercih edilen bu diyet türü profesyonel bir diyetisyen tarafından destek alınmadan yapılması sonucu çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.
  • Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Standart ketojenik diyete benzerlik göstermesine karşın yüksek proteinli ketojenik diyette daha çok protein tüketimi mevcuttur. Bu diyette genellikle %60 oranında yağ, %35 oranında protein ve %5 oranında karbonhidrat tüketilmektedir.

ketojenikdiyet

Örnek Ketojenik Diyet Listesi:

Ketojenik diyetlerde en önemli olan unsur diyeti yapacak kişinin diyete uygun olup olmadığıdır. Kişinin tıbbi tetkik ve incelemeleri yapılarak ketojenik diyete uygunluğu belirlenmelidir. Tetkikler sonrası ketojenik diyet sürecini uygulamak isteyen kişiler için ketojenik diyet nedir, nasıl uygulanır gibi pek çok konudan bahsetmişken bir ketojenik diyet listesi örneği de paylaşarak akıllardaki tüm soru işaretlerini gidermek istedik.

Örnek Menü 1. Gün:

Kahvaltı: Domates, salatalık, sınırsız yeşillik, 8-10 yeşil ya da siyah zeytin, 2 kibrit kutusu kadar yağlı peynir.

Öğlen Yemeği: 100-150 gram balık ya da tavuk eti, yeşil salata (istenilen kadar), salata içerisinde 3 adet limon ve 3 yemek kaşığı zeytin yağı olmalı.

Akşam Yemeği: 100-150 gram hindi, 2 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmiş sınırsız yeşil salata.

Örnek Menü 2. Gün:

Kahvaltı: 1 adet avokado ya da 5 adet ceviz, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 2 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmiş yeşil salata (salata sınırsız tüketilebilir).

Öğlen Yemeği: 150-200 gram kuzu pirzola ve 100-150 gram kırmızı meyve.

Akşam Yemeği: 150-200 gram haşlanmış hindi, yeşil salata (salata içerisinde 2 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmeli), 100 gr kabak çekirdeği.

Örnek Menü 3. Gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 adet avokado ya da 5 adet ceviz, 2 dilim beyaz peynir.

Öğlen Yemeği: Sade (lavaşsız) 150-200 gram döner, yeşil salata sınırsız (salata içerisine 1-1,5 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmeli).

Akşam Yemeği: 150-200 gram haşlanmış hindi, yeşil salata sınırsız, 1 avuç dolusu kabak çekirdeği.

Örnek Menü 4. Gün:

Kahvaltı: 2 kibrit kutusu kadar peynir (peynir türü kişi isteğine göre), 10 adet yeşil ya da siyah zeytin, 5 adet ceviz ve sınırsız yeşil yapraklı sebze salatası.

Öğlen Yemeği: Tereyağında hazırlanmış 150 gram kırmızı et bonfile, sınırsız yeşil yapraklı salata (salata içerisine limon ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı).

Akşam Yemeği: 150gram ızgara köfte, sınırsız yeşil yapraklı salata.

Dörtgünlük örnek liste 7 günlük liste halinde uygulanabilmektedir. Benzer öğünler farklı günlerde olacak şekilde isteğe göre planlama yapılabilir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda ketojenik diyet türleri ilgili pek çok detaydan bahsettik. Ketojenik diyet yapılmadan önce bilinmesi gereken her şeyi aktardığımız içeriğimizi dikkate almanız sizler için önemlidir. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.