Güzellik, İlginç Güzellik Ürünleri, Sağlık

Kilo Vermek İsteyenlere 10 Harika Öneri

Kilo vermek için yapılması gerekenler her ne kadar basit olsa da istikrarlı ve belirli kurallar çerçevesinde yapılması gerekmektedir. İstikrarlı bir şekilde kilo verildikten sonra kilo kontrolü, en az kilo vermek kadar önemlidir. Zayıflama süreci sonrası verilen kiloları ani bir şekilde geri almamak amacı ile yapılması gerekenler kilo verme sonrası da devam eder.

Kilo vermek isteyen ya da kilo kontrolü sağlamak isteyen kişileri iki aşama beklemektedir. Aşamalardan ilki sağlıklı beslenme iken ikinci adım ise düzenli olarak fiziksel aktivite yapılmasıdır. Bu iki temel aşamanın yanı sıra ise kilo vermek için yapılması gerekenler vardır.

Bu yazımızda “kilo vermek istiyorum.” diyen sizlere özel birbirinden faydalı 10 harika öneride bulunduk. Keyifli okumalar dileriz!

Düzenli Fiziksel Aktivite Yapmak

Kilo verme sürecinde sizin için en faydalı olacak önerilerimizden biri tabi ki egzersiz yapmak! Fiziksel aktiviteler, kas kütlesini artırırken metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra, düzenli yapıldığında oldukça etkili olan fiziksel aktiviteler sayesinde vücut çok daha fit bir görünüm kazanır ve şekiller. Diyabet, kalp hastalıkları, tansiyon ve benzeri gibi metabolik hastalıklara engel olan fiziksel aktivitelerde dikkat edilmesi gereken tek nokta istikrarlı olmaktır. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler hem sağlığınıza çok iyi gelecek hem de kilo vermek için size gereken desteği sağlayacak.

Kendinize Hedef Belirleyin

Kilo vermek isteyen kişiler sık sık diyete başlayıp bırakırlar ve bir süre sonra yerlerinde sayarlar. Hevesi kaçan kişiler, hiçbir diyet programında istikrarlı bir yol izleyemedikleri için kilo vermek için çıktıkları bu yoldan geri dönerler. Bunun yerine, kendine hedef belirleyen kişiler hedefleri için çıktıkları yolda daha kararlı ve düzenli ilerler. Kişi, kendine kilo vermek için belli bir rakam belirledikten sonra çok daha motive bir şekilde günlük hayatta kendini zorlamayacak, planlı bir diyet programı ile beslenme alışkanlıklarını kolayca değiştirebilir ve hedefine ulaşabilir.

Kendi Kendinizi Motive Edin

Kilo vermek için karar verme aşamasında ve karar sonrası başarılı olmak için en önemli etkenlerden biri de motivasyondur. “Kilo verebilecek miyim?”, “Kilo verirsem kilomu koruyabilir miyim?”, “Ne kadar sürede kilo verebileceğim?” ve benzeri gibi pek çok soru kişinin motivasyonunu düşürmekte ve duygusal olarak kişiyi yormaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kişi motivasyonunu taze tutmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Evde Bacak Eritme Hareketleri Ve Öneriler

Bol Sıvı Tüketin

Kilo vermek isteyen kişilerin fazla besin tüketmemek için başvurabileceği en iyi yöntemlerden biri de bol bol sıvı tüketmektir. Bunun yanı sıra, vücuttan atılan su ile beraber sodyum, potasyum ve benzeri gibi minerallerin de vücuttan atılması bayılma, yorgunluk, baş dönmesi, bulantı, nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu ve benzeri gibi pek çok sağlık problemlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle, günlük olarak 2,5 ile 3 litre arasında su içilmesi sağlık açısından da son derece önemlidir.

Sık Sık Tartıya Çıkmayın

Kilo verme sürecindeki kişi kilo takibi adı altında sürekli olarak kilosunu ölçmemelidir. Sağlıklı ve düzenli bir kilo verme sürecinde en uygun tartılma sıklığı ortalama haftada 1 defa ya da sabahları aç karnına olmalıdır. Gün içerisinde farklı farklı saatler içerisinde birkaç feda tartılmak ise sadece moral bozmaya ve motivasyonun azalmasına neden olmaktadır.

Öğünlerinizi Not Alın

Kilo verme sürecindeki kişinin her gün öğün sayısını ve öğünlerindeki içeriklerini not alması istikrar ve kontrol açısından oldukça faydalı bir etkendir. Bunun yanı sıra, hangi öğün planı ile nasıl daha iyi kilo verdiğini kişi notları sayesinde gözlemleyebilir.

Ara Öğünler Tüketin

Kilo verme sürecindeki kişi öğün aralarını uzun tutmamalı, ara öğünlerin yardımı ile açlığını dindirmelidir. Öğün aralarını uzun tutarak kendini çok aç bırakan kişi hem açlık ile mücadelede zorlanarak pes edebilir hem de çok aç olan kişi öğünde fazla yiyecek kaçırabilir. Bu nedenle kuru meyve ve kuru yemiş gibi sağlıklı besinler ile ara öğün geçirebilirsiniz.

Öğünlerinizin Yanı Sıra Enerjinizi de Kontrol Altında Tutun

Gün içerisinde harcadığınız enerjiyi ve tükettiğiniz besinlerden aldığınız enerjiyi ölçmek ve not almak kilo verme sürecini takip etmek için oldukça faydalıdır. Planlı ilerleyen bir kişi, hem egzersizlerini hem öğünlerini hem de enerjisini kontrol altında tutmalıdır.

 Yürüyüş Yapmaktan Kaçınmayın

Spor yapmanın yanı sıra her an her fırsatta hareket halinde ve aktif bir kişi olmak kilo verme sürecinizin hızlanmasına fayda sağlayacaktır. Gideceğiniz ve yürüme mesafesinde olan her yere yürüyerek gitmek ve evin içinde sık sık hareket halinde bulunmak aktif olmak için en iyi yöntemlerdendir.

Kilo Verme Süreci Sonrası Da Dikkat Edin

Kilo vermek için verilen onca çaba ve harcanan onca emekten sonra süreç bu şekilde sonlanmamaktadır. Kilo veren kişi, zayıflama sürecinde kazandığı alışkanlıklarını hiçbir zaman bırakmamalı ve kilosunu korumak için de özen göstermelidir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda kilo vermek isteyenler için 10 tane birbirinden faydalı ve harika öneride bulunduk. Kilo vermek düşünülen kadar zor bir süreç değildir, kendinize güvenmeniz ve motive bir şekilde ilerlemeniz sonucu başarılı bir süreç geçirebilirsiniz. Kilo vermek ve çok daha fazlası ile ilgili içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.