Güzellik

Makyaj Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

makyajsonrasiciltbakimi

Merhaba, konumuz makyaj sonrası cilt bakımı!
Makyaj, kadınların kendilerini özgüvenli ve daha güzel hissetmelerini sağlayan en güçlü araçlardan biridir. Kimileri makyaj yapmaktan vazgeçemez. Sen de makyaj yapmayı çok seviyorsan ve hayatının büyük bir kısmında makyajlı isen bilirsin ki makyaj sonrası cilt bakımı çok önemlidir!

Makyaj bizi güzelleştirdiği, cildimize parlaklık getirdiği tartışılamaz. Fakat, makyaj sonrası cilt bakımlarını yapmazsan sağlıksız ve makyaja elverişsiz bir cildin olacaktır. Bunu unutma! Cilt bakımlarını nasıl yapmalısın? Bu konu üzerinde konuşalım.

Makyaj Öncesi Cildini Hazırlamalısın

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildini hazırlamakla işe başlamalısın. En önemli altın kural tabi ki de cildinin temiz olması!
• Doktoruna danışarak cilt tipine uygun temizleyici ürünler ile temizliğini yapmalısın.
Makyaj yaptığın veya yapmadığın her gün bu rutini gerçekleştirmelisin.
• Cilt sağlığı her şeyden çok daha önemli. Sağlıklı bir cildin yoksa yapılan makyajlarında güzel durmayacağının bilincinde olmak gerekiyor.

ciltbakimnemlendirme

Peeling Kullanmayı Hafife Alma !

 Cilt bakım rutininde temizleyici ürünler ile cildini temizlemek ne kadar önemli ise peeling yapmakta o kadar önemli!
Temizleyici ürünler ile cildindeki kirleri temizlersin. Fakat ölü hücreleri temizleyemezsin!

Ölü hücreleri temizlemezsen cildine ne olur?

• Ölü hücreler; lifli protein keratinden oluşan “Keratinositler” olarak bilinir.Ölü hücreler ciltte aşırı yağlanma, tıkanmış gözenekler, akne ve daha fazlasına neden olan “stratum corneum” olarak da bilinen çeşitli ölü hücre katmanları oluştururlar.
• Teknik tanımların dışında daha anlaşılabilir bir şekilde anlatalım… Ölü hücreler temizlenmediklerinde “sağlıklı ve mutlu” bir cilde sahip olamazsınız!
• Peeling ürünleri ile dairesel hareketler uygulayarak cildinizdeki ve boyun bölgenizdeki ölü hücrelerden arının.

ciltbakim

Cilt Bakım Serumları Kullan!

Özellikle günümüzün en meşhur cilt bakım ürünlerinden olan serumlardan faydalanmaya özen gösterin. Çeşitli vitaminlerle zenginleştirilmiş serumlar cildinize derinlemesine nüfuz ederler. Serumları düzenli olarak kullandığınızda, cildinin pürüzsüzleştiğini, gözeneklerinin azaldığını fark edeceksin.

ciltbakimserum

Cildini Nemlendir!

• Cildine bakım yapmayı seven ve ihmal etmeyen biri isen bilirsin ki nemlendirici en büyük ihtiyaçtır. Cilt tipine uygun olan, uyguladığında sivilcelenme veya başka bir yan etki göstermeyen nemlendiricileri keşfetmelisin. Klasik rutinleri ( temizleme, peeling) gerçekleştirdikten sonra cildini mutlaka nemlendirmelisin.
Makyaj öncesi özellikle gündüz vakti ise ve dışarı çıkacaksan güneş kremi kullanmalısın. Güneş kremleri cildinizi zararlı ışınlardan koruyan, cildinin mutlu ve sağlıklı olmasını isteyen herkesin kullanması gereken ürünlerdendir.
• Güneş kremleri hakkında “sadece yaz aylarında kullanılsa yeterli” söylemleri tamamen yanlıştır. Kış ve yaz ayları dahil güneşin zararlı ışınlarından kendimizi korumalıyız!

Makyaj Koruyucusu için ‘Makyaj Bazı’ Kullanabilirsin

Makyaj yapmaya başlamadan önce yapman gereken adımlar hakkında bilgiler verdik. Şimdi yavaş yavaş makyaj yapma aşamasına geçiyoruz. Makyajının gün boyunca sabit durmasını istiyorsan makyaj bazlarını tercih edebilirsin.
• Makyaj bazları, kullandığın ürünlerin (fondöten, aydınlatıcı vb.) çok daha güzel durmasını sağlar. Cildini pürüzsüzleştirir.

makyajbazi

Makyajını Mutlaka Temizle!

• Makyajın ile günün harika geçti! Eve geldin ve makyajın ile uyudun. Çoğu kişinin yapmaktan çekinmediği bir hareketten bahsettik. Tamamen yanlış ve cilde çok zararlı bir hareket! Makyajınızı yaptığınız gibi silmeyi de unutmamalısın.
• Makyajınızı temizlemek için makyaj temizleme suları, yağları mevcut. En uygun gördüğünüz makyaj temizleme ürününü edinerek cildinden makyajı temizlemelisin. pH dengeli temizleyici ürünler ile makyajını çıkarmalısın!

Tonik Kullanmayı İhmal Etme !

• Gözeneklerinde biriken kirleri, temizleyici ürünler ile temizledikten sonra tonik kullanarak gözenekleri sıkıştırabilirsin. Toniği pamuk yardımıyla cildinde dairesel hareketler ile yedirebilirsin.
• Tonik neden gerekli? Tonikler, antiseptik özelliğe sahiptir. Gün içerisinde cildinde oluşan yağları temizler. Gözeneklerde kalmış kirleri tam anlamıyla yok edebilirler.

makyajoncesiciltbakimi

Cildini Nemlendir, Artık Uyumaya Hazırsın!

Makyaj sonrası cildini temizledin, tonik kullandın ve şimdi sıra nemlendirmede! Tonik kullandıktan hemen sonra kullandığın nemlendirici ile cildinin rahatlamasını sağlayabilirsin. Cildinin sağlığını korumak için nemlendirici kullanmayı unutmamalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.