Güzellik

Saçlarda Keratin Bakımı Etkisi

Sürekli kimyasal ürün kullanımı, genetik sorunlar ve stres gibi nedenlerden dolayı saçlar zaman içerisinde yıpranmakta ve hoş olmayan bir görünüme bürünmektedir. Bireylerin dış görünümlerinin önemli ve kişiliklerinin önemli bir yansıması olan saçların kötü görünümü, istenmeyen bir durumdur. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına her şeyden önce saçı yoran ve yıpratan şeylerden uzak durulması gereklidir. Saç bakımı adına kimyasal ürün kullanımı, bu noktada en çok yapılan yanlışlardan biridir. Her ne kadar kimyasal saç bakım ürünleri geçici bir güzellik ve parlaklık sağlasa da uzun vadede saçın daha fazla yorulmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte stresten uzak durulması da saç sağlığı ve güzelliği açısından önem arz eden bir husustur. Saç bakımında keratin kullanımı her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. Gerektiği durumlarda saça keratin bakımı uygulanarak daha doğal bir görünüm ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

İlgini Çekebilir: Yaz Aylarında Saç Bakım Rutini: 8 İpucu

Keratin Nedir?

Son dönemlerde adından sıklıkla bahsedilen keratin, insan saçının doğal yapısında bulunan bir proteindir. Saçların yanı sıra tırnaklarda ve dişlerde de bu protein sıkça bulunmaktadır. Ancak yukarıda da bahsedilen nedenlerden dolayı bu proteinin saçtaki oranı azalmakta ve bu da saç sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücutta kanın yerine getirmiş olduğu işlevi, saçlarda da keratinin yerine getirdiğini söylemek doğrudur. Günümüzde kadınlar tarafından daha sık tercih edilen keratin bakımı erkekler arasında da giderek yaygın bir hale gelmektedir. Kırılan saçları düzeltmesi, daha güçlü saç yapısının kazanılması, saçı dış faktörlere karşı koruması gibi faydaları nedeni ile bu bakım türü oldukça ön plandadır. Tırnaklara ve dişlere sağlam yapısını kazandıran bu madde, saçlar üzerinde de çok güçlü etkilere sahiptir.

keratinbakimi

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı için keratin kullanımının giderek daha yaygın hale gelmesi, bu konuyu istismara açık bir hale getirmiştir. Günümüzde keratin maskesi ya da bakımı altında pek çok kuaförde yüksek ısı ve formeldehit kullanılmaktadır. Formeldehit, keratin olmayıp tamamen sentetik bir maddedir ve ısı ile birlikte kullanılması durumunda ortaya zehirli bir gazın çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de uygulama esnasında hem kuaför hem de bakım yaptıracak kişi maske kullanmaktadır. Her ne kadar maske yardımı ile bu gazın solunması engellense de saç derisi bu gazı içine çekmekte ve uzun vadede hem saçta hem de hücrelerde büyük tahribat yaratmaktadır. Gerçek keratin bakımında böyle bir şey söz konusu değildir. Saç sağlığı açısından bu hususa dikkat edilmesi gereklidir.

sackeratinbakimi

Bu yüzden keratin bakımı yaptırmadan önce, yapılacak yerin güvenli olduğundan ve gerçek keratin kullanıldığından emin olunmalıdır. Keratin bakımında öncelikle saç özel bir şampuanla yıkanarak, keratin uygulamasına hazır hale getirilmektedir. Bu şampuan saçlardaki gözeneklerin açılmasına ve pulların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Daha sonra da hafif masaj yolu ile keratin maddesi saça uygulanmaktadır. Keratin maddesinin tam etki gösterebilmesi adına 15 ila 30 dakika kadar saçta bekletilmesi gereklidir. Sonrasında saçta kalıcı hale gelebilmesi adına düşük ısı ile fön çekilmektedir. Doğru şekilde uygulanan keratin, saçta yaklaşık 3 ay kadar etkisini sürdürmektedir. Bu etkinin artırılması ve daha uzun süre devam etmesi için doğru şampuan ile doğru saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterilmeli, kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır.

sackeratinbakimi

Keratin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Saçın ne zaman keratin bakımı için gereksinim duyduğunu anlamak için saçlar bazı sinyaller barındırmaktadır. Bu belirtilerin iyi takip edilmesi ve zamanı geldiğinde yeniden keratin ile saç bakımı yapılması gereklidir. Saçın dolgunluğunu kaybetmesi ve her zamankinden daha ince hale gelmesi bu belirtilerden ilkidir. Giderek incelen saçlar, zaman içerisinde kırılmalara dönüşmekte ve saçta daha kötü bir görünümün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bir diğer belirti ise saçların sürekli olarak birbirine dolanmaya başlamasıdır. Özellikle daha önce yokken sonradan ortaya çıkmaya başlayan bu durum, saçtaki keratin eksikliğinin en büyük habercilerinden biridir. Saç renginde gözle görülür düzeyde bir matlığın ortaya çıkması da keratin eksikliğinin belirtilerindendir. Son olarak da saçın öbek öbek kopmasından ve taranırken zorluk yaşanmasından söz etmek mümkündür. Bu belirtilerden birinin bile görülmesi, keratin eksikliğine işaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.