Güzellik, Sağlık

Serotonin Eksikliği Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Giderilir?

serotonineksikligi

Vücudun çeşitli bölgelerinde üretilen, aynı zamanda beyinde de salgılanan serotonin hormonu; hem bedensel hem de ruhsal olarak oldukça etkili bir hormondur. Sinir hücreleri arasında iletimi sağlama, sindirimi düzenleme gibi önemli görevlerin yanı sıra serotonin hormonu; kişinin fiziksel ve psikolojik fonksiyonlarını da etkilemektedir.

Serotonin Nedir?

Sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli olan serotonin, beynin çalışmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Bağırsakta üretilen serotonin sindirimi düzenleme gibi görevlerde yer alırken beyinde üretilen serotonin ise merkezi sinir sisteminde kullanılarak duygu durumu, bazı sosyal davranışlar, uyku, iştah, hafıza gibi alanlarda önemli rol oynamaktadır. Serotonin eksikliği; bu işlevlerde azalmaya ve bozulmaya sebep olarak kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

serotoninnedir

Serotonin hormonu; kişinin mutlu, canlı ve zinde olmasını sağlaması ile birlikte kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır. Serotonin eksikliğinde depresyon hali, yorgunluk hissi, sıkılgan ruh hali gibi pek çok olumsuz etken yaşanması sebebi ile serotonin eksikliğinden sakınılmalı ve kişi serotonin eksikliğini önleyici besinler tüketmeli, gerekirse ilaç kullanmalıdır.

Beyinde serotonin hormonu salgılandığında kan damarları kasılarak daralır, serotonin düzeyi düştükçe ise damarlar genişler. Genel olarak kandaki serotonin seviyesi için normal aralık mililitre başına 101-283 nanogramdır.

İlginizi Çekebilir: Günlük Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Serotonin Ne İşe Yarar?

Mevsimsel olarak değişen serotonin hormonu;

 • Uykuyu düzenlemeye yardımcı olur.
 • İştahı düzenlemeye yardımcı olur.
 • Öğrenmeyi ve hafızayı güçlü tutar.
 • Olumlu duyguların ve sosyal davranışların düzenlenmesine yardımcı olur
 • Mutlu olmayı sağlar.
 • Gün içinde daha huzurlu ve enerjik hissetmeye yardımcı olur.

serotoninneiseyarar

Serotonin eksikliğinde ise;

 • Endişeli ve depresif hissedilir.
 • Sinirli ve agresif hissedilir.
 • Uyku sorunları yaşanır.
 • Yorgun hissedilir.
 • İştahta azalmalar meydana gelir.
 • Mide bulantısı ve sindirim sorunları başlar.
 • Karbonhidrat olarak zengin gıdalara yönelme isteği oluşur.
 • Kaygı bozuklukları meydana gelir.

Serotonin Eksikliği Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Serotonin eksikliği; vücutta yeterli derecede serotonin hormonu bulunmaması sonucu meydana gelen durumdur. Serotonin eksikliği sonucu pek çok farklı psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz belirtiler meydana gelir.

Anskiyete, saldırganlık hissi, düşük enerji, sürekli uykusuzluk, karbonhidrat krizi, depresyon hali, sürekli yorgunluk hali, iştahsızlık, özgüven eksikliği, kilo alımı, stres bozukluğu ve pek çok olumsuz etkisi bulunan serotonin eksikliğinin nedenle arasında ise kesin sebepler bulunmamaktadır.

serotonineksikligi

Bu belirsizlik nedeni ile beraber serotonin eksikliğinin nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Serotonin eksikliğinin nedenlerine örnek olarak aşağıdaki nedenler belirtilebilir;

 • Serotonin hormonunu kısa süre içerisinde tüketmek,
 • Serotonin üretilebilmesi için gerekli olan D vitamini, Omega-3 yağ asidi, L-triptofan ya da B6 vitamini değerlerinin düşük olması,
 • Etkin olarak serotonin alamamak ya da kullanmamak.

Serotonin eksikliği sonucu kişinin günlük yaşam kalitesi azalmaya, fiziksel ve zihinsel olarak kötü hissetmeye başlaması serotonin eksikliğinin tespiti için ilk adım olarak görülebilir. Bunun yanı sıra, serotonin eksikliğinin başlıca belirtileri ise şu şekildedir;

 • Hafıza zayıflığı ve unutkanlık.
 • Endişe ve özgüven kaybı.
 • Uyumakta aşırı zorluk çekme.
 • Saldırganlık ve sinirlilik.
 • Tatlı, nişastalı ve karbonhidratlı gıdalara karşı aşırı istek.
 • Baş ağrıları.
 • İştahta meydana gelen değişimler.

Serotonin eksikliğinin başlıca neden olduğu hastalık depresyon olarak bilinsede serotonin eksikliği obezite ve Parkinson gibi ciddi hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Serotonin Nasıl Artırılır?

Mutluluk hormonu olarakta bilinen serotoninin eksikliğinde neler olacağından bahsettik. Bu gibi olumsuz yaşam standartlarından sıyrılmak için ise serotonin hormonunu artırmanın pek çok yolu mevcuttur. Bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

serotoninnasilarttirilir

 1. Güneşin Altında Zaman Geçirin: Güneş sayesinde vücudunuza alacağınız D vitamini, serotonin hormonu düzeylerinizde yükselmelere sebep olacaktır. Kış aylarında kişilerin daha depresif olduklarına dair bulguların artması ise güneşin altında vakit geçirmenin önemini kanıtlar niteliktedir.
 2. Egzersiz Yapın: Büyük kas gruplarını çalıştıran ve kalbinizi hızlandıran tüm aktiviteler serotonin hormonunun üretimini artırmaktadır.
 3. Yoga ve Meditasyon Yapın: Yoga yapmakta aerobik gibi bir aktivite olduğu için serotonin düzeylerini yükseltmektedir. Meditasyon ve nefes çalışmaları ile birlikte serotonin hormonunun üretimi artırır.
 4. Triptofan Açısından Zengin Yiyecekler Tüketin: Triptofan; serotonin üretiminde kullanılan bir amino asittir. Triptofan açısından zengin besinler tüketmek ise serotonin seviyesinde artışa yardımcı olur. Başlıca triptofan içeren besinler ise; yumurta, peynir, soya, hindi eti, somon, muz, kivi, ananas, ceviz, fındık ve benzeri gıdalardır.
 5. Bol B Vitamini Tüketin: B6, B9 ve B12 vitaminleri serotonin üretimini desteklemektedir. Bu nedenle B vitamini tüketmek, serotonini artırmak için oldukça önemlidir. Doğal yollar ile B vitamini almak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. B9 vitamini açısından zengin gıdalar; tüm sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagillerdir. B6 vitamini açısından zengin gıdalar; tavuk ve hindi eti, balık, baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile portakal ve kavundur. B12 açısından zengin gıdalar ise; süt, yumurta, tavuk, balık ve kırmızı et gibi hayvansal besinler.
 6. Her Öğünde Protein Tüketin: Serotonin eksikliğini gidermek için her öğün mutlaka hayvansal ya da bitkisel protein tüketilmelidir. Günlük olarak yeteri kadar triptofan, yani serotonin alındığından emin olunmalıdır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda serotonin, serotonin eksikliği ve nasıl artırılacağına dair pek çok detaydan bahsettik. Serotonin eksikliğine dikkat edilmeli, belirtiler göz ardı edilmemelidir. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.