Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Daha çok yağlı ve sivilce eğilimi yüksek ciltlerde meydana gelen sivilce kızarıklığı zaman zaman farklı cilt tiplerinde de görülmektedir. Kırmızı lekeler halinde görülen sivilceler ile başa çıkma yöntemleri, sivilce şişliği ve sivilce kızarıklığı ile ilgili bilgileri bu yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Sivilce Kızarıklığı Nedir?

Ciltte bulunan ölü hücrelerin, kir ve yağın ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkan sivilce problemi, beraberinde zaman zaman kızarık görünümü de getirebilmektedir. Hormonal değişimler, vücudun yağ üretimi, kullanılan çeşitli ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerden meydana gelen sivilcelerin sonucunda oluşan sivilce kızarıklığı ise ciltteki görünümü nedeni ile can sıkıcı bir durum olarak kabul edilir.

Sivilce kızarıklığı iltihaptan kaynaklanan, cildin iltihaba karşı verdiği bir tepkidir. Sivilce nedeni ile meydana gelen iltihap, aslında cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzun doğal bir parçası olan iltihap, sivilce kızarıklığı oluşumuna neden olmaktadır.

Sivilce Kızarıklığı Kendi Kendine Geçer Mi?

Sivilce kızarıklığı, sivilceler iyileşene kadar iltihaptan kaynaklanan kızarıklıktır. Bu kızarıklığı azaltmak için, kendi kendine iyileşme sürecine destek olmak için evde kendi kendinize yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir;

  1. İltihabı, dolayısıyla da sivilce kızarıklığını azaltmak için sivilcelerinizin üzerine buz koyabilirsiniz. Birkaç küp buzu temiz, ince bir beze sarın ve doğrudan sivilcenizin üzerine koyun. Temiz beze sarılı buz küplerini tek seferde 5 ile 10 dakika arası bir sürede bekletin ve gün boyu ihtiyacınıza göre bu işlemi tekrarlayın. Gün boyu buz küpleri ile bu işlemi uygulamak için en az 2 saat cildinizi dinlendirmeye özen gösterin.
  2. Sivilce kızarıklığını önlemek için sivilcelerinizin üzerine salatalık koyabilirsiniz. Doğal bir serinletici olan salatalık, sivilceleriniz şişliğini ve kızarıklığını azaltmaya yardımcıdır ve hafif damar büzen özelliklere sahiptir. İnce dilim salatalığı sivilcelerinizin üzerine koyarak 5 ile 10 dakika arası bir süre bekletin. Daha etkili bir sonuç için buzdolabından çıkarılmış soğuk salatalığı kullanabilirsiniz.
  3. Sivilce kızarıklıkları için aspirin maskesi uygulayabilirsiniz. 4 ya da 5 tane aspirini biraz ılık su ile karıştırın ve bu karışımı bir pamuklu çubuk yardımı ile iltihaplı bölgeye sürün. İltihaplı bölgeye sürdüğünüz karışımın kurumasını bekleyin ve durulayın. Eğer aspirine alerjiniz var ise, aspirin ile etkileşimi riskli bir ilaç kullanıyorsanız ya da aspirin kullanmanızı engelleyecek bir sağlık sorununuz var ise aspirin maskesini de kullanmamanız gerekmektedir.
  4. İltihabı rahatlatarak kızarıklıkları azaltmak için yoğurt ve bal karışımı ile maske yapabilirsiniz. Tam yağlı sade yoğurt ile balı eşit ölçüde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, ince bir tabaka halinde yüzünüzde bulunan iltihaplı bölgelere sürün ve maskesi 10 ile 15 dakika arası süre beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.
  5. Sivilcelerin kızarık görünümü azaltmak için bir el bezi yardımı ile sivilceli bölgelere ılık kompres yapabilirsiniz. Uzun süre boyunca iltihabın azalmasına yardımcı olan ılık kompres, gözenekleri açarak sebum ve bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. Ilık kompresi sivilcelerin üzerine tek seferde 10 ile 15 dakika arası bir süre tutun. Daha etkili sonuç için kompres işlemini günde 4 defa uygulayabilirsiniz.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce kızarıklıklarının kendi kendine ve bir süreç içerisinde geçmesini istemeyen kişiler çeşitli sivilce kızarıklığı önleyici cilt bakım ürünleri kullanarak sivilce oluşumunu ve sivilce oluşumu sonrası meydana gelen iltihap ile sivilce kızarıklığını önleyebilirler.

Evde uygulanan yöntemler daha doğaldır fakat hızlı çözüm ve etkili bir sonuç garantisi bulunmamaktadır. Sivilce kızarıklıklarını geçirmek için çeşitli krem, maske, vitamin, serum ve benzeri ürünleri kullanmak daha hızlı ve kesin sonuçlar için birebirdir.

Cildin yatışmasını ve bu sayede sivilce kızarıklıklarının azalmasını sağlayan bazı ürünler aşağıdaki gibidir;

  • Kil Maskesi: Ciltteki nemin çekilmesine imkân sağlayan kil maskeleri, ciltte meydana gelen iltihabın iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır. Düzenli kil maskesi kullanımında ciltteki belirgin gözeneklerin küçüldüğü gözle görülür bir sonuçtur. Gözeneklerin küçülmesine imkân sağlayan kil maskeleri, gözenek probleminin ortadan kalkması sonucu dolaylı olarak sivilce oluşumunu ve sivilce kızarıklıklarını da önlemektedir.
  • A ve C Vitaminleri: Antibakteriyel özelliğe sahip A vitamini ve mevcut sivilcelerin iyileşmesine imkân sağlayan C vitamini sivilce oluşumunu hızlı bir şekilde engellemektedir. İçeriğinde A ve C vitamini bulunan, sivilce kızarıklığı önleyici cilt bakım ürünleri tercih etmek sivilce kızarıklıklarının tamamen geçmesine imkân sağlamaktadır.
  • Aloe Vera: Sivilce kızarıklığı onarıcı yöntemler içerisinde sık sık adı geçen Aloe Vera, içeriğindeki bakteri ve iltihap önleyici etkisi ile cildi yatıştırarak cildin onarılmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Siyah Nokta Maskesi Nasıl Kullanılır? En İyi Marka ve Kullanım Önerileri

Sivilce Kızarıklığı İçin Bakım Ürünü Önerileri

Shiseido Pureness Blemish Targeting Gel: Jel yapıda bulunan bu sivilce kremi; şeffaf ve kolay emilen bir formüle sahiptir. Ciltteki sivilceli görünümden kurtulmak için sivilceleri temizlemek için kullanılan jel krem içeriğindeki arındırıcı maddeler ile cildi derinlemesine temizlemektedir. Gün içinde 2 ya da 3 defa sivilcelerin üzerine uygulanarak kullanılmaktadır.

Make Up For Ever Redness Primer: Yeşil renge sahip olan makyaj bazı, sivilce kızarıklıklarını kapatmak için oldukça etkili bir üründür. Yeşil rengi sayesinde kırmızı kızarıklıkları nötrleyen makyaj bazı, cildin renk dengesini sağlar.

Valmont Dermatosic: İltihaplanma sonucu meydana gelen kusurların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İltihaplı sivilceyi, sivilce kızarıklığını, tahrişi, ciltteki pul pul dökülmeyi azaltan bu ürün sayesinde cilt daha pürüzsüz ve yumuşak olmaktadır. Sabah ve akşam temiz cilde bölgesel olarak uygulanmaktadır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere sivilce kızarıklığının ne olduğunu, nasıl onarılacağını ve onarıcı bakım ürünlerini anlattık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Sivilce kızarıklığı ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.