Güzellik

Tırnak Bakımı: 5 Adımlık Kılavuz

tirnakbakiminasilyapilir

Bakım dünyasının olmazsa olmaz noktası olan tırnaklar! Hepimiz sağlıklı, mükemmel bir duruşa sahip tırnaklarımız olsun isteriz. Sosyal, günlük hayatımızda dış görünüşümüzde en çok dikkat çeken kısımlarımızdan birisi de tırnaklarımızdır. Konuşurken, bir şeyi kullanırken tırnaklarımızın hoş görünmesi bile bizi mutlu eder ve özgüvenimizi geliştirir. Çekici ellere sahip olmak istiyorsan tırnak bakım rutinine devam etmeni ve gözden geçirmeni öneriyoruz.

  • Ellerini Temiz Tutmalısın.

Tabii ki bunu söylememize bile gerek olmadığını biliyoruz! Fakat en öncelikli olarak yapmanız gereken aşama ile başlamak istedik. Tırnak bakım rutinine başlamadan önce yapman gereken birinci adım ellerini yıkaman ve temiz olmasını sağlamak. Herhangi bir şey yapmadan önce, tırnaklarının yüzeyini ve tırnaklarının çevresini güzel bir şekilde yıkamalısın. El yüzeyinin, tırnaklarının kirden tamamen arınmış olmasına dikkat etmelisin. Aseton içermeyen bir temizleyici ile tırnaklarındaki lekeleri temizleyebilirsin. Diş fırçasına biraz sabun ekleyerek tırnakların üzerinde derinlemesine bir temizlik yapman mümkün. Böylece aseton içeren temizleyiciler haricinde tırnağını kurutmadan, kimyasal ürünlerden uzak durarak kiri temizleyerek, ölü deriden arınabilirsin.

tirnakbakimi

  • Tırnaklarına Nazik Davranmalısın.

Tırnak bakımı rutininde ve normal yaşantında da tırnaklarına nazik davranmalısın. Tırnakların tahmin edebileeceğin gibi çok hassaslardır. Tırnaklarına kaba davranman sonucunda enfeksiyona maruz kalabilirsin. Tırnaklarının yüzeyinde metal aletler kullanmamanı öneririz. Törpü gibi benzeri aletler ile tırnaklarının üst yüzeyinde çok fazla işlem yapmamalısın. Bu durum tırnak plağının deriden ayrılmasına sebep olabilir.

tirnakbakimi

  • Tırnaklarını Düzenli Olarak Kesmelisin.

Tırnaklarını da saçların gibi düzenli olarak kesmelisin. Böylece daha az kırılacak ve güçlü olacaklardır. Tırnaklarını iki haftada bir kesmelisin. Kesildikçe tırnaklarının daha düzgün bir şekilde uzadığını göreceksin. Tırnak bakım rutininde ise daha etkili sonuçlar alacağından hiç şüphemiz yok!

  • Uzunluğuna Değil, Tırnak Sağlığına Öncelik Vermelisin.

Herkes uzun tırnakları sevdiğini biliyoruz fakat uzun tırnaklara sahipken kırılmalar, soyulmalar ile mücadele etmek tırnak sağlığını negatif etkileyecektir. Bu tarz sorunlar ile mücadele eden biriysen uzun tırnaklar sana göre olmayabilir. Uzun tırnaklarla sorunlar yaşıyorsan başlangıç için yavaş yavaş kısaltabilirsin. Kısa tırnakların haricinde tırnaklarını oval, yuvarlak şekillerde kullanabilirsin. Ayrıca uzun tırnağın farklı bir havası olduğu gibi kısa tırnak ile de temiz bir görünüme sahip olmuş olursun. Uzun tırnakların ile sorun yaşadığında tırnaklarını kesmekle işe başlayarak tırnak bakım rutinine başlayabilirsin.

tirnakbakimi

İlgini çekebilir: Kaş/Kirpik Dökülmelerini Önlemek İçin 4 Yöntem

  • Tırnak Aletlerine Dikkat Etmelisin.

Tırnak bakım rutinini kendin evde veya sürekli olarak gittiğin kuaför salonun yapıyor olabilirsin. Bu noktada ellerine manikür yaparken kullandığın tırnak aletlerinin hijyenine dikkat etmelisin. Tırnak aletlerini kullandıkça dezenfekte etmek, düzenli olarak temizlemek bakteri oluşmasını önleyecektir. Tırnaklarını mutlu etmek ve enfeksiyona yakalanmamaları için tırnak manikür aletlerini kullandıktan sonra sabunlu su da bekletmeni öneririz.

tirnakbakimi

  • Ellerini ve Tırnaklarını Düzenli Olarak Nemlendirmelisin.

Yüzünü nemlendirmeden uyumadığın gibi tırnaklarını da nemlendirmeden uyumamalısın. Her gün olmasa bile haftada 3-4 günü tırnaklarına özel olarak nemlendirici ürünler kullanmanı tavsiye ederiz. Hem çok daha çabuk bir şekilde hem de sağlıklı uzayacaklar. Tırnaklarını nemlendirerek uyuduğunda renk eşitliği sağlandığını ve sağlıklı bir görünüme ulaştığını göreceksin. Tırnak bakım rutininde mutlaka tırnak nemlendiricisine yer vermelisin. Nemlendirici ürünü haricinde doğal yağlar kullanmak istiyorsan bizim önerimiz: avokado yağı! Dudak balm yağlarından da faydalanabilirsin. Dudak balmın bulunuyorsa yatmadan önce tırnakların için kullanabilirsin. Aynı etkiyi yaratacaktır.

İlgini çekebilir: Cilt Bakım Hataları

tirnakbakimi

  • Kullandığın Ojenin İçeriğini Okumalısın.

Makyaj ve cilt bakımlarında olduğu gibi çok farklı çeşitlerde farklı içerikler ile birbirinden farklı oje bulunuyor. Bu yüzden tırnak bakım ürünleri haricinde de kullanacağın ojeninde içeriğine dikkatlice bakmalı ve incelemelisin. Alacağın ojenin içeriğinde dibutil ftalat, formaldehit ve toluen gibi toksik kimyasal maddeler içeren ojelerden uzak durmalısın. Bu kimyasal maddeler tırnaklarında hassaslığa, çatlamalara sebep olur. Tırnak bakım rutinini düzgün bir şekilde yapıyorken bu kimyasal ürünleri içeren ojeler kullanman çokta doğru olmayacaktır.

tirnakbakimi

İlgini çekebilir: Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Ojeden Sürmeden Önce Tırnaklarında Baz Kullanmalısın.

Tırnaklarına oje sürmeden önce, şeffaf bir baz kullanmalısın. Kullanacağın ojenin direkt olarak tırnağına temas etmesiyle tırnak yüzeyinde lekelenmeler ve sararmalar ortaya çıkacaktır. Bu durumu önlemek için oje kullanımından önce bir baz kullanabilirsin. Aynı zamanda kullanacağın bu baz, ojenin renginin tam ve belirgin durmasını sağlayacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.