Güzellik

Tonik Nasıl Kullanılır? Uzmanından Öneriler

toniknasilkullanilir

Sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt için pek çok cilt bakımı ürünü kullanmaktayız. Cildimize gün içinde makyaj malzemeleri kullanarak cildimizin parlak ve güzel göründüğüne inanıyor, son dönemlerde popüler olan maskeleri cildimize uygulayarak cilt bakımı yaptığımıza kendimizi inandırıyoruz. Oysa bu şekilde bir cilt bakımı; cildimizin erken yaşlanmasına, akne, sivilce ve siyah nokta oluşumunun artmasına ve daha yağlı, cansız, sağlıksız bir cilde sahip olmamıza sebep olacaktır. Doğru bir cilt bakımı için tonik kullanımının rolü son derece önemlidir. Sabah ve akşam, düzenli olarak cilt bakımı yapmak, cilde ihtiyacı olan ürünleri uygulamak ve tonik ile temizlemek son derece önemlidir. Latissim ekibi olarak, bu yazımızda sizler için tonik hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.

Tonik Nedir?

Cilt temizliği ve bakımı için özel olarak üretilen tonikler, cilde pek çok faydası bulunan sıvı losyonlardır. Cildi yenilemek, kir ve bakterilerden arındırmak ve canlandırmak için özel bazı bileşenler içerek tonikler; antiseptik özellikle ri sayesinde cildin tamamen temizlenmesini sağlar. Tüm gün kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek için kullanılan tonikler, cilt bakım rutininin ilk adımından sonraki ikinci adım olarak gözeneklerde kalan kirleri temizlerler.

toniknasilkullanilir

Tonik Ne İşe Yarar?

Başlıca etkisi cilt temizliği olarak bilinen toniklerin pek çok faydası bulunmaktadır. Toniklerin faydaları aşağıdaki gibidir;

  • Ciltte meydana gelen gözenekli görünümden kurtulmak için gözeneklerin küçülmesini ve sıkılaşmasını sağlamaktadır.
  • Sivilce, akne ve siyah nokta problemlerinin iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Cildi canlandıran tonik, cildin pH seviyesini dengelemektedir.
  • Gün boyu ciltte oluşan kiri ve yağı emerek kullanılacak olan nemlendirici ve serumların faydasının artmasına katkı sağlamaktadır.
  • Cildin nefes almasını ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına imkan sağlamaktadır.
  • Çevresel faktörlerin (hava kirliliği, musluk suyunda bulunan klor ve benzeri) cilde zarar vermesine engel olmaktadır.
  • Bazı tonikler (özelliğine ve yapısına göre) cildi nemlendirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Tonik Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan tonikler, cilt temizliğinin ikinci aşamasını oluşturmaktadırlar. Yüzü yıkadıktan hemen sonra tonik, pamuğa dökülerek tüm yüz ve boyun bölgesine uygulanmaktadır. Toniğin ardından cilde serum ya da nemlendirici ile takviye yapılmaktadır. Tonik kullanımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa olmasına karşın kolay tahriş olan ve hassas bir cilde sahip olan kişilerin günde bir defa (sabah ya da akşam) kullanımı daha sağlıklı olmaktadır. Eğer kullanılan tonik, sivilceler ve yağlı ciltlerdeki yağı azaltmak için kullanılan, güçlü içeriklere sahip ise günlük ve haftalık kullanımı kişiye özel olarak değişmektedir.

tonikkullanimi

Tonik Ürün Önerileri

Garnier Gül Suyu Tonik: Gül suyu; içeriği nedeni ile cildi derinlemesine temizleyebilmektedir. Ciltte bulunan günlük makyaj kalıntıları, kir ve yağ kalıntılarını temizlemek için Garnier’in gül suyu içeren, %96 doğal gül suyu kaynaklı toniğini kullanabilirsiniz. Gül suyu tonik; içeriğindeki gül suyu sayesinde cildi temizlerken aynı zamanda rahatlatma özelliğine sahiptir.

tonikgarnier

L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Tonik: İçeriğinde bulunan çiçek özleri sayesinde cildi temizlerken aynı zamanda kusursuz bir pürüzsüzlüğe sahip olmasına imkan sağlamaktadır. Kuru ve hassas, normal ve karma olmak üzere iki farklı cilt tipine özel çeşidi bulunan  L’Oréal Paris markalı tonik, gül ve yasemin çiçeği özlerini içermektedir.

tonikloreal

Vichy Pureté Thermale Tazeleyici Tonik: Hassas ciltlere özel üretilen Vichy Tonik, alkol içermemesi ile öne çıkmaktadır. E vitamini ve nemlendirici gliserin içeriğine sahip formülü ile hassas ciltleri tazeleyen tonik, uyguladıktan sonra cildi temizlerken yatıştırmaktadır.tonikvichy

La Roche – Posay Effaclar Tonik: Yağlı ve sivilce oluşumuna eğilimli ciltler için üretilen tonik, cildi derinlemesine temizlemesi ile ön plana çıkmaktadır. Cilt dokusunu düzenleyen La Roche – Posay tonik, düzenli kullanım sonucu olarak pürüzsüz bir cilt ve küçülmüş gözeneklere imkan sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlarken gözenek tıkanmalarının da önüne geçmektedir.toniklaroche

Cilt Tipine Göre Tonik Önerileri

Hassas ve Solgun Ciltler İçin Tonik: Makyaj temizliği sonrası solgun görünen, hassas bir cilde sahipseniz Garnier Micellar Gül Suyu’nu cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Makyaj sonrası uygulamada gözle görülür şekilde cildi canlandırmakta ve parlamasını sağlamaktadır.

Kuru Ciltler İçin Tonik: Kuru cilt tipine sahip kişiler, ciltte oluşan kir için SkinCeuticals Equalizing Toner kullanarak kirlerin giderilmesini sağlayabilir. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu tonik; cildi yeniler, pürüzsüzleştirir ve daha sağlıklı görünmesine imkan sağlar.

Hassas Ciltler İçin Tonik: Eğer hassas bir cilde sahipseniz alkolsüz, içeriğinde E vitamini ve nemlendirici gliserin bulunduran formülü ile Vichy Pureté Thermal Tazeleyici Tonik ile cildinizi temizlerken aynı zamanda yatıştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer? Neden Oluşur?

toniknasilkullanilir

Yağlı ve Sivilceli Ciltler İçin Tonik: Yağlı, sivilce oluşumuna müsait bir cilt tipine sahipseniz La Roche – Posay Effaclar Tonik tam size göre! Gözenek küçülten ve pürüzlü cilt görünümünden kurtulmak için bu toniği cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Normal ve Karma Ciltler İçin Tonik: Karma ve normal cilt tipine sahipseniz L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Tonik tam size göre!

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için tonikler ile ilgili konulardan bahsettik. Tonik kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin cilt tipine göre tonik seçiminde bulunmasıdır. Tonikler hakkında her şey ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.