Güzellik, İlginç Güzellik Ürünleri, Sağlık

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda cilde faydaları ile öne çıkan üzüm çekirdeği yağı, şarap üretiminde kullanılan üzüm çekirdekleri ile elde edilen şeffaf (renksiz) ve hafif bir yağdır.

Omega-6 yağ asidi, çoklu doymamış yağ asidi, beta – karoten ve C ile E vitaminleri bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda cilde, saça ve sağlığa faydalarından bahsedeceğiz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinin preslenmesi ile elde edilmektedir. Üzüm ile şarap yapıldıktan sonra kalan üzüm çekirdekleri ile yapılmaktadır. Renksiz (şeffaf) ve hafif bir dokuya sahip olan üzüm çekirdeği yağı, antioksidan ve esansiyel yağ asidi bakımından da son derece zengindir. Yüksek oranda E vitamini içeren ve Linoleik asit bakımından zengin bir kaynağa sahip olan bu yağ aynı zamanda Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini de bol miktarda içeriğinde bulundurmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağının sağlık açısından faydaları

Üzüm çekirdeği yağının insan sağlığı açısından birçok faydası mevcuttur. Kötü (LDL) kolesterolü düşürür ve kişiyi kalp hastalıkları riskine karşı korur. Kan dolaşımınızı artırmaya yardımcı olur. Hemoroide bağlı şişlik ve ağrıları giderir. Varis ve kılcal damar çatlakları riskini azaltır. Cilt dostudur ve cildinizin esnek bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca kas ağrıları için de oldukça etkilidir.

Ek olarak üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağından çok daha etkili bir E vitamini kaynağıdır. E Vitamini, yağda çözünen bir antioksidan olarak çalışan ve hücrelerinizi kanser, kalp rahatsızlıkları ve diğer kronik rahatsızlıklara karşı korumanıza yardımcı olan bir vitamindir. E vitamini, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de destekler. Ayrıca, aşırı kilolu insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, üzüm çekirdeği yağı tüketimi ile inflamatuar durumların yanı sıra insülin direncini de iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Üzüm çekirdeği yağının cilt bakımı için faydaları

Birçok güzellik firması, cilt bakım ve saç bakım ürünlerinde üzüm çekirdeği yağı kullanmaktadır. Üzüm çekirdeği yağının sağlıklı cilt için faydaları E vitamini ve omega-6 yağ asidi içeriğinden kaynaklanmaktadır. Güneş, rüzgâr ve kirlilik gibi çevre koşulları, cildinizde kırışıklıklara, kurumaya ve renk değişikliğine neden olabilir.

E vitamini, bu koşullar sonucu cildinizi korumanıza yardımcı olur. Bu nedenle beslenme düzeni doğrultusunda tüketildiğinde cildinizi beslemeye ve korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, üzüm çekirdeği yağını cilt bakımı rutini oluşturup doğrudan cildinize uygulandığınızda da cildiniz için faydalı olacaktır.

Birçok cilt sorununa iyi gelen üzüm çekirdeği yağının cilt için başlıca faydalar aşağıdaki gibidir:

  • Sivilce ve akne tedavisinde etkilidir.
  • Gözenekleri temizler.
  • Yaraları iyileştirir.
  • Cildin nem oranını dengeler.
  • Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri için kullanılır.
  • Göz altı morluklarını gidermeye yardımcı olur.
  • Saçı nemlendirir ve yumuşatır.
  • Saç dökülmesini engeller.
  • Saç diplerinde kepek ve egzama oluşumunu önler.
  • Aromaterapi masajı ile uygulayarak stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı cildinize hızla nüfuz ederek ciltte yağlı bir his bırakmaz. Yüzünüze üzüm çekirdeği yağı uygulamak istiyorsanız, uyku öncesi temiz cildinize birkaç damla masaj yağ ile masaj yamanız yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak bu işlemi sabah- akşam kullanım rutini haline getirebilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı gözenekleri tıkamadığı için tüm cilt tipleri için kullanılabilir.

Yüzünüze üzüm çekirdeği yağı uygulamadan önce bileğiniz veya ayak bileğiniz gibi cildinizin daha az görünen bir yerinde nokta testi yapmanız oldukça önemlidir. Cildinizin, yağa hiçbir tepki vermediğinizden emin olmak için leke testinden sonra 24 saat bekleyin. Alerjik bir reaksiyon göstermediğiniz takdirde üzüm çekirdeği yağını cildinize de uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağını yukarıda bahsettiğimiz cilt bakımı ve sağlık için kullanmanın yanı sıra yemeklerde de kullanabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı, diyet ve sağlıklı beslenmeye ek olarak, oldukça lezzetlidir. Bu benzersiz lezzet, özellikle salatlar ile tercih edilmektedir. Ayrıca üzüm çekirdeği yağını, çorbalarda ve çeşitli tatlı tariflerinde de kullanabilirsiniz. Üzüm yağının yanma ısısı düşüktür. Bu nedenle alışık olduğumuz bitkisel yağların aksine, pişirme yağı olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. Genellikle balıklarda bulunduğu düşünülen Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir; bu anlamda nadir bitkisel Omega 3 kaynaklarındandır.

Soğuk preslenmiş veya ekspeller ile preslenmiş üzüm çekirdeği yağı, ölçülü olarak tüketildiğinde sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. Nötr bir tada sahiptir ve birçok tarifle uyumludur. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca cildinizin daha genç görünmesine, saçlarınızın daha güçlü ve daha canlı kalmasına yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği yağı tüketmenin bilinen bir yan etkisi yoktur, ancak üzüme alerjisi olan kişiler bu yağı kullanmamalıdır.

Doğal ürünler ciltte kullanıldığında alerjik reaksiyona neden olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, kızarıklık veya kaşıntı durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere üzüm çekirdeği yağının ne olduğunu, faydalarını ve kullanım alanlarını anlattık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Üzüm çekirdeği yağı ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.