Güzellik, Güzellik Ürünleri

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Önerileri!

yaglisaclaricinoneriler

Saç yağlanması; saç derisinin yağlanması sonucu meydana gelir. Yani, saç derisinden çıkan yağın saç tellerine ulaşması sonucu saçlarımız yağlanır.

Saç yağlanması düz saçlarda daha sık görülmesinin yanı sıra kıvırcık saçlara da görülmektedir. Yağlanmanın düz saçlarda daha sık meydana gelmesinin sebebi ise yağın saç tellerine daha kolay ulaşabilmesidir.

Yağlı saçların bir diğer nedeni ise beslenme alışkanlıklarımızdır. Yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenilmesi yağlı saçlara neden olur.

Saçlarımıza sık sık dokunmak, saçlarımızı çok sıcak su ile yıkamak, gün içinde yaşadığımız stres durumları ve doğru şampuan, saç kremi, sprey kullanılmaması yağlı saçların başlıca sebepleridir.

Yağlı Saç Dökülür Mü?

Her geçen gün yağlı saçlarda dökülme şikayeti kişiler tarafından artsa da dökülmenin sebebi tam anlamıyla yağlı saçlar değildir. Dökülme sebebi ile azalan saç sayısı, geride kalan saçlara düşen yağ miktarını artırdığı için yağlanmanın artmasının saç dökülmesine sebep olduğu hissedilir. Yani, yağlanmanın saç dökülmesine sebep olmasından daha çok dökülme yağlanmayı artırmaktadır.

yaglisacdokulurmu

Yağlı Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Yağlı saçlarda saç yıkama rutini oldukça önemlidir. Saçı her gün yıkamak, saç derisinde bulunan sebumu yok etmektedir. Saçlarınızda sebumun azalması sonucu saç deriniz, saç köklerinize sebum ulaştırmak için daha fazla sebum üretmeye çalışır. Bu durumda, saçınızı ne kadar sık yıkasanızda, saçlarınızın yağlanma hızı artar.

Uzmanlara göre, sağlıklı bir bakım rutini için saçı en az iki günde bir yıkamalı, yağı kontrol etmek için daha sık yıkamak için daha sık yıkamak gerekiyorsa bile her gün yıkamaktan çekinilmelidir.

yaglisaclaricinsampuanonerileri

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Önerileri

Saçlarımızın daha parlak ve yumuşak görünmesini sağlayan sebumun cildimiz tarafından fazla üretilmesi sonucu, genetik faktörler, hormonal değişimler, iklim koşulları ya da yaşam tarzı gibi pek çok etken saçlarımızın hızlı ve aşırı yağlanmasına neden olabilir. Eğer sizde aşırı yağlı saçlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yağlı saçlar için üretilen şampuanları kullanarak vücudunuzun ürettiği sebum miktarını kontrol altına alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saçlarda Keratin Bakımı Etkisi

L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı:

Ferah ve ağırlaşmayan saçlara kavuşmak için Elseve şampuanlarından biri olan L’Oréal 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı’nı kullanabilirsiniz. İçeriğindeki 3 hafif kil ile zenginleştirilmiş yapısı sayesinde yağlı saçlarınızın yağ dengesini sağlayabilirsiniz.

yaglisaclaricintavsiyeler

L’Oréal Paris Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan:

Saçlarınızı yıkamaya vakit bulamadığınız dönemlerde saçlarınızın yağlı hissi ve görünümünden arınmak için L’Oréal Paris’in kuru şampuanını kullanabilirsiniz. Gece saçlarınızı yıkayıp uyandığınızda yağlanmış saçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yağlı saçlara sahip kişiler için kuru şampuanlar kurtarıcı niteliğindedir.

yaglisaclaricinsampuan

Vichy Dercos Sebum Karşıtı:

Saç derisindeki fazla sebum üretimi saçların daha çabuk yağlanmasına neden olur. Ancak, saç derisindeki sebumu dengeleyen ve yağlanmayı yavaşlatan Vichy Dercos Sebum Karşıtı Şampuan ile hafif ve kolay şekillenen harika saçlara kavuşabilirsiniz. Saç derisine nazikçe mesaj yaparak uygulanan bu şampuanın ilk kullanımdan itibaren etkisini gösterdiğini göreceksiniz.

yaglisaclaricineniyisampuan

Kérastase Specifique Bain Divalent Şampuan:

Saç diplerinin aşırı yağlanma sorununa karşın saç uçlarının kupkuru olması durumlarında kullanılabilecek en iyi şampuanlardan biri ise Kérastase Specifique Bain Divalent Şampuan’dır. Saç derisini temizler, yağlardan arındırır ve saç tellerinin hassaslaşmış kısımlarına özel bakım yapar. Saçlarınızda doğal bir yumuşaklık ve ipeksi his arıyorsanız bu şampuana kesinlikle şans vermelisiniz!

yaglisaclaricinsampuan

Urban Care Tea Tree Oil Şampuan:

Yoğun arındırıcı saç bakım şampuanı arıyorsanız Urban Care Tea Tree Oil Şampuan tam size göre! Bu şampuan ile Çay ağacı özü ve keratin içerdiği için kepeği önlediği gibi saçın yağ ve kirden arındırılmasına, yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. İçerisindeki çağ ağacı yağı ile gün içinde ağırlaşan, çabuk sönen saçlardan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Bakımı Rutininde Yapılan 5 Yanlış!

yaglisaclaricintavsiyeler

Yağlı Saçlar İçin Tavsiyeler

Yağlı saçlardan kurtulmak için, şampuan kullanımı destekleyecek nitelikte pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birkaçı ise şu şekildedir;

  • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, daha sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
  • Saç derisinin ısınmasına sebep ola saç şekillendiricileri kullanmayın. Şekillendiriciler saç derisinde kuruluğa neden olacağı için deri, daha fazla yağ üretir.
  • Saç derisini kurutacağı için duş alırken aşırı sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Saçlarınıza dokunmaktan kaçının.

yaglisaclaricintavsiyeler

  • Saçlarınızı sık sık taramayın. Saçları taramak derideki yağın saçlara daha hızlı ulaşmasına sebep olur.
  • Saç kremini saç diplerine değmeyecek şekilde kullanın.
  • Gün içinde hızla yağlanan saçlara sahipseniz kuru şampuan kullanın. Kuru şampuanı saç diplerinize sıktıktan sonra 1-2 dakika bekleyin ve geniş dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayarak şampuanı yedirin.
  • Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız saç köpüğü, jöle ya da saç spreyi gibi ürünleri saç derinizden ve köklerinden uzak tutun.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için yağlı saçlar için önerilerden bahsettik. Saçlarınıza gereken özveri ile bakım yapmalı, saçınızın ihtiyacı olan ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Saçlarınıza uygun olan ürünleri bulmakta zorlanıyorsanız hemen www.latissim.com u ziyaret ederek güzellik seçim aracındaki soruları yanıtlayarak, saçlarınıza uygun olacak bakım ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.