Güzellik

Yaz Aylarında Saç Bakım Rutini: 8 İpucu

yazaylarindasacbakimi

Yaz aylarında güneş ışınları cildinize zarar verdiği gibi aynı zamanda saçlarınıza da zarar verir. Yaz ayların sadece güneş ışınları değil serinlemek için sık sık girilen deniz ve havuz da saçlara zarar vermekte. Denizde ki tuz ve havuzda bulunan klorun saçlara ciddi zararları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da yaz aylarında saç bakım rutinine ekstra özen göstermelisin. Peki yaz aylarında saçlarını güneşe daha az maruz kalmasını sağlamak için neler yapabilirsin?

sacbakimlari

İlgini çekebilir: Saç Bakım Rutinlerinde Yapılan 5 Yanlış!

1.Kimyasal içermeyen ürünler kullanmalısın.

Bu aşamayı kışın da uygulayabilirsin. Saçlarına daha az kimyasal ürünle bakım yaptığında daha sağlıklı ve parlak olduğunu sen de göreceksin. Yaz aylarında güneş ışınında, denizden veya havuzdan gördüğü zarar ile birlikte bir de üzerine sık bir şekilde kimyasal ürünler kullandığında çok hoş olmayan durumlar ortaya çıkacaktır. Saç tellerin kuruma ve canlılığını kaybetme ihtimali çok yüksek. Bundan dolayı yaz aylarında saç bakım rutininde kimyasal ürünler ile bakım yapmak yerine doğal bakım yağlarını tercih edebilirsin. Hindistan cevizi yağı bu noktada en büyük yardımcın olabilir!

sacbakimi

2. Saçlarında renkli tokalarla örtebilirsin.

Özellikle denizdeyken saçlarının direkt olarak güneşe maruz kalmaması için örtebilirsin. Bunun için çok eğlenceli ve renkli eşarplar, bandanalar, şapkalar kullanabilirsin. Böylelikle hem modaya ayak uydurmuş olacak hem de saçlarının çok daha az zarar görmesini sağlayacaksın. Saçlarının güneşten yıpranabilme ihtimalini düşündüğünde sıkı bir şekilde toplamanı önermiyoruz. Dağınık bir şekilde örgü yaparak saçlarında rahat bir model elde edebilirsin.

sacbakim

3. Daha az sıklıkta yıkamalısın.

Sık sık saçlarını yıkadığında, saçların doğal yağlarından arınmaya başlar.Bu durumda ek yağ üretimini arttırır ve bu da saçlarını daha fazla yıkama ihtiyacı oluşturur. Saçlarını yıkadıktan sonra normal şampuan yerine bazı günlerde kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsin.

İlginizi Çekebilir: Yağlı Saçlar İçin Şampuan Önerileri!

sacbakimi

4. Isı kullanmaktan tabii ki de kaçınmalısın.

Saçını mümkün olduğunca az yıkamaya çalış. Yaz aylarında günlük olarak ciddi miktarda ısıya maruz kalıyor. Saçın güneşe maruz kaldığı için de fön makinesi kullanmadan saçlarını çok kolay bir şekilde kurutabilirsin. Özellikle yaz aylarında saçlarının kuruma ihtimali çok fazla olduğu için de düzleştirici, maşa gibi aletleri kullanmanı önermeyiz. Tabii ki saç bakım rutinini yaparken aynı zamanda yaz veya kış olsun yine de ısı aletleri kullanmamalısın.

sacbakimi

İlgini çekebilir: Kaş Bakımı Önerileri

5. Doğal yağ karışımları yapabilirsin.

Yaz aylarında saç bakım rutininde kullanabileceğin harika bir karışım önerimiz var! Bu karışım ile saçların neme doyacağından hiç şüphen olmasın. Su, aloe vera yağı ve avokado yağı karışımı yapabilirsin. Saçların için başka bir seçenek ise su ile seyreltilmiş argan yağı olabilir.

sacbakimi

6. Su ile seyreltmiş elma sirkesi sihirini deneyebilirsin.

Elma sirkesinin cilde ne kadar iyi geldiğini biliyorsundur! Cilde iyi geldiği, pürüzsüzleştirdiği gibi aynı etkileri saç için de geçerli oluyor. Su ile seyreltilmiş elma sirkesini doğal saç kremi olarak değerlendirebilirsin çünkü kremden sonra elde edeceğin tüm sonuçları sağlıyor.

Elma sirkesi ile saçlarını yıkadıktan saçlarının pürüzsüzleştiğini ve sağlıklı görünmeye başladığını göreceksin. Ekstra olarak saç bakım rutininde elma sirkesi ile yıkandıktan sonra saçlarının nemlenmesi için hindistan cevizi yağı veya shea yağı kullanabilirsin. Saçlarının nemlenmesi için bir haftada iki gün bu tarz yağlar ile ve elma sirkesi ile bakım yapabilirsin. En önemlisi denize veya havuza girmeden önce saçlarını elma sirkesi ile yıkarsan deniz tuzu, havuz kloru yüzünden saçlarında renk donukluğu, renk kaybı yaşamazsın. Bu da ufak bir notumuz olsun!

sacbakimi

7. Güneş koruyucu etkisi olan şampuanlar kullanmalısın.

Cildini güneşten korumanın yollarını elbette ki biliyoruz, peki ya saçlarını korumanın yollarını biliyor musun? Hiçte zor değil. UV ışınlarından korumalı şampuan türleri mevcut. Güneş koruyucu etkisi bulunan şampuanları saç bakım rutinine ekleyebilirsin. Ancak şunu da belirtmeliyizz ki bu tarz şampuanlarda çok fazla kimyasal yüklemesi yapılmaktadır. Eğer ki UV ışınlarından korumalı şampuanlar kullanmayı tercih edeceksen, sonrasında saç bakım rutin adımlarına ciddi bakımlar eklemelisin. Bu şampuanlardan kullanmayı tercih etmiyor isen, cildine kullandığın güneş kremini saçların ıslak iken çok çok az bir şekilde saçına dokundurabilirsin.

sacbakimi

8. Denize gitmeden saçlarında deniz dalgası elde edebilirsin.

Özellikle pandemi döneminden dolayı denize gitmeyecek olabilirsin. Fakat saçlarını denize gitmiş gibi dalgalanmış olarak şekillendirebilirsin. Üstelik bu şekili elde ederken saç bakım rutininde de etkili ürünler kullanmış olacaksın çünkü kullanacağın malzemeler saçların için oldukça yararlı. Peki malzemeler neler? 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağını bir sprey şişenin içerisinde su ile karıştır. Saçına ne kadar istersen o kadar püskürtebilirsin. Hindistan cevizi yağı, tuzun saçını kurutma ihtimalini minimize edecektir.

İlgini çekebilir: En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.