Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Kullanılır?

Ciltte bulunan ölü derileri temizlemek için uygulanan yöntemlere ek bir yardımcı olarak kullanılabilecek olan yüz temizleme fırçaları; ciltteki leke görünümünü azaltmak, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemek ve ciltteki yağ dengesini eşitlemek için kullanılabilmektedir.

Etkili bir yüz temizleme fırçası, peeling, maske ve benzeri bakım ürünlerine oran ile çok daha kalıcı bir çözüm sağlamaktadır.

Yüz Temizleme Fırçası Nedir?

Cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünüme sahip olması için kullanılan pek çok üründen biri olan yüz temizleme fırçaları, cilt temizliği işlemi aşamalarından biri olan yüzdeki yağın, kirin ve ölü derinin temizlendiği adımda kullanılmaktadır. Son zamanlarda bu önemli bakım aşamasında yüz temizleme fırçalarının kullanılmasındaki etkenlerden biri ise yüz temizleme fırçalarının cildi çok daha derinlemesine arındırarak daha temiz bir cilt sahibi olmanızı sağlamasıdır.

Titreşimli silikon kıl ya da fırçadan oluşan başlıkları ile yüz temizleme fırçaları, cildi temizlerken eş zamanlı olarak masaj da yapmaktadır. Yüz temizleme fırçalarının bu özelliği, kan dolaşımını artırarak temiz bir cildin yanı sıra daha canlı ve taze bir cilde sahip olmanıza imkan sağlamaktadır.

Cildi derinden temizleyen, kan dolaşımını hızlandırarak canlı bir cilt imkanı sunan, ölü deriyi ve pürüzleri temizleyen yüz temizleme fırçaları bu özelliklerine ek olarak ciltteki aşırı yağlanmayı kontrol altına alarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemektedir.

Cildinde egzama ve benzeri gibi rahatsızlıklar bulunmayan ve hassas bir cilde sahip olmayan tüm bireyler rahatlıkla yüz temizleme fırçası kullanabilmektedir. Kullanıma başlamadan önce, yüz temizleme fırçası seçimi aşamasında ise en önemli kriter cilde uygun olan yüz temizleme fırçasını satın almak ve düzenli aralıklar ile cilde uygulamaktır.

Cilt için en uygun yüz temizleme fırçası seçildikten sonra, yüz temizleme fırçası ortalama olarak 2 günde bir ve doğru masaj hareketleri ile uygulanmalıdır. Eğer cildiniz hassas ise bir diğer öneri, ortalama haftada bir ya da iki defa kullanılmasıdır.

Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme fırçasını doğru kullanmak, elde etmek istenilen sonuca ulaşmak için son derece önemli bir etkendir. İsteğe bağlı olarak ıslak cilde ya da kuru cilde uygulanabilen yüz temizleme fırçalarını kullanırken her iki kullanım içinde kullanım talimatlarına dikkat edilmesi daha sağlıklı bir cilt bakım süreci sağlar.

Kuru cilde uygularken;

 • Nazikçe, bastırmadan ve dairesel hareketler ile tüm yüzde yüz temizleme fırçası gezdirilmelidir.
 • Cilt yüzeyin aynı nokta üzerinde yüz temizleme fırçası çok fazla durmamalıdır.
 • İsteğe bağlı olarak burun ve çene bölgelerinde yüz temizleme fırçalarını yoğun şekilde uygulayabilirsiniz.

yuztemizlemefircasi

Islak cilde uygularken;

 • Yüze mutlaka nemlendirici krem ve benzeri sürülmelidir.
 • Yüz temizleme fırçası uygulandıktan sonra yüz ılık su ile yıkanmalıdır.

Günlük yaşamdaki toz ve kirden arınmak, daha sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt için kullanılan yüz temizleme fırçası isteğe bağlı olarak makyaj temizlemek içinde kullanılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüz Temizleme Fırçası Faydalı Mıdır?

Yüz temizleme fırçaları son derece faydalı ürünlerdir. Her cilt bakım ürününde olduğu gibi yüz temizleme fırçaları da kişiye özel olmalı ve kişinin cildine göre seçilmiş olmalıdır. Cilde uygun bir yüz temizleme fırçası alıp düzenli bir şekilde kullanımına başlandıktan sonra yüz temizleme fırçalarının faydaları daha net şekilde gözle görülebilmektedir.

Yüz temizleme fırçalarının faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Cildi derinlemesine temizler ve arındırır.
 • Ciltteki aşırı yağ oluşumunu dengeler.
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak canlı ve parlak bir cilt görünümü sağlar.
 • Ciltte oluşturduğu peeling etkisi sayesinde ciltteki ölü deri ve pürüzleri temizler.

Yüz temizleme fırçalarının yukarıda belirttiğimiz faydalarından yararlanmak için yüz temizleme fırçası kullanımında dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu gereklilikler ise şu şekildedir;

 • Satın alınacak yüz temizleme fırçası (kıl ya da silikon yapı fark etmeksizin) kesinlikle yumuşak yapıya sahip olmalıdır. Yumuşak yapıya sahip olmayan yüz temizleme fırçaları cildin tahriş olmasına neden olur.
 • Her yüz temizleme fırçası kullanımı sonrası ürün sıcak su ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir.
 • Yüz temizleme fırçası temizliği için kokulu sabun ve şampuanlar kullanılmamalıdır. Temizlik işlemi için sadece su kullanılmalıdır.

Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Temizlenir?

Özellikle kadınlar için cilt sağlığı ve cilt bakımı son derece önemli, hassas ve titiz konulardan birisidir. Cilt güzelliğine, daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmaya özen gösteren kişiler cilt bakım rutinlerine ekledikleri yüz temizleme fırçalarını en az ciltlerini temiz tutmak istedikleri kadar temiz tutmalıdırlar.

yuztemizlemefircasi

Cildin yumuşak, pürüzsüz ve temiz olmasını sağlayan yüz temizleme fırçalarının temizliğine dikkat edilmediği takdirde fırça, bakteri üretimine başlayacaktır. Bu durum, düzenli ve cilde uygun kullanılan bir yüz temizleme fırçasının bile hiçbir işe yaramamasına neden olur.

Bu nedenle, cilde yüz temizleme fırçası her uygulandıktan sonra sadece saf sıcak su ile yüz temizleme fırçası temizlenerek kaldırılmalıdır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere yüz temizleme fırçaları ile ilgili bilgilerden bahsettik. Yüz temizleme fırçaları ile ilgili içeriğimiz ve çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.