Güzellik

Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer? Neden Oluşur?

yuzdekikizarikliknasılolusur

Yüzdeki kızarıklıklar, pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Her ne kadar yüzde oluşan kızarıklıkların nedeni birçok sebebe bağlansa da sonucu tek bir tanedir. Kişinin olduğundan daha sinirli, utangaç ya da stresli görünmesine neden olan yüzdeki kızarıklıklar nedir, nasıl ortaya çıkar ve nasıl geçer gibi bilgileri bu yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Yüz Kızarıklığı Neden Olur?

Yüzdeki kızarıklıkların en belirgin sebebi cilt hassasiyetidir. Hassas cilde sahip olan kişilerde cilt bariyerinin daha ince olması sonucu yüzdeki kızarıklıklar meydana gelmektedir. Kişinin cilt tipine, çevresel faktörlere ve kişinin cildine nasıl davrandığına bağlı olarak yüzdeki kızarıklıklar meydana gelebilmektedir.yuzdekikizarikliklar

Cilt, yolunda gitmeyen durumlar karşısında yüzdeki kızarıklıkları meydana getirerek kişiye sorunu bildirmeyi amaçlamaktadır. Cilt bariyerinin ince olmasının yanı sıra alerji, çeşitli bakteri ve parazitler, sıcaklık değişimleri, alkol kullanımı, aşı ya da ilaçlar, şeker hastalığı, çeşitli hormonal değişimler (ergenlik, hamilelik ve benzeri gibi), kafein, yorucu egzersizler, süt ürünleri, stres, güneş ışıkları, aşırı baharat tüketimi, kimyasal ürün (cilt bakım ürünleri ve benzeri gibi) kullanımı sonucu meydana gelen yüzdeki tahriş, ağda yapmak ya da yaptırmak ve duygusal baskı gibi faktörler yüz kızarıklıklarına neden olmaktadır.Bu faktörlerin yanı sıra yüzdeki kızarıklıkların kalıcı sebepleri de bulunmaktadır. Kalıcı yüz kızarıklıklarının tespiti için bir doktora görünmek gerekir ileriye dönük sorunları engellemek için son derece önemlidir.

Önerilen içerik: Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzdeki Kızarıklıkların Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalar, cilt bariyerinin bozulmasına neden olmaktadır. Güneş kremi kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da cilde korucu krem sürmeden soğuk havada kalmak ciltte kızarıklık görünümüne neden olmaktadır.
  • Hassas, kızarıklığa müsait cilt tipine sahip kişilerde zaman zaman iç mekan ısılarına göre de yüz kızarıklıkları görülmektedir. Yüzdeki kızarıklıkları önlemek için ılık bir ortamda bulunmaya ve koruyucu kremler kullanmak özen gösterilmelidir.yuzdekikizariklik
  • Cilt problemleri (sivilce ve akne gibi) cilt üzerinde meydana geldikleri dönem yüz kızarıklıklarına neden olmaktadırlar. Bu nedenle cildi daima temiz tutmak ve sivilceli görünümün önüne geçmek eş zamanlı olarak yüzdeki kızarıklıkların giderilmesine de yardımcı olabilmektedir.
  • Hassas cilde sahip kişiler, cilt tiplerine uygun cilt bakım ürünleri kullanmadıklarındaki yüz kızarıklıkları meydana gelir ve cilt, kendince bir tepki gösterir. Hassas cilde sahip kişiler cilt bakım ürünlerini yüzlerine uygulamadan önce bileklerinin iç kısmında test ederek ciltlerinin bakım ürününe vereceği tepkiyi ölçebilirler.
  • Baharatlı yiyecekler, ciltteki kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle, baharat tüketiminin kontrol altına alınması pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.
  • Kişinin cilt tipine uygun olmayan bakım ürünleri kullanması ve doğal kaynaklı bütün bakım ürünlerine şans tanıması yüzdeki kızarıklıklara sebep olmaktadır. Doğal kaynaklı olan her ürün her cilt tipine uygun olmayabilir. Bu nedenle, kişi cilt tipine uygun olarak doğal kaynaklı içeriğe sahip cilt bakım ürünlerini tercih etmelidir. Yanlış cilt bakım ürünü seçmek yüzdeki kızarıklara neden olabilmektedir.
  • Makyaj yaparken cilde makyaj ürünlerini hızlı ve sert uygulamak yüz kızarıklıklarına sebep olmaktadır. Bu nedenle, sert makyaj fırçaları ve süngerleri kullanmaktan kaçınmalı, cilde daha hassas davranarak yavaş ve yumuşak şekilde makyaj malzemelerini uygulamak gerekmektedir.
  • Stres, cilt bariyerinin fonksiyonlarını etkilemesine bağlı olarak kalıcı ya da geçici yüz kızarıklıklarına sebep olabilmektedir. Stres yönetimi ile cildin daha sağlıklı ve aydınlık olmasını sağlamak ise sizin elinizdedir.

yuzdekikizarikliknedenolur

Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Yüzdeki kızarıklıkların pek çok sebebi vardır. Eğer yüz tahriş olduğu için yüzdeki kızarıklıklar meydana geliyor ise cildin onarımını destekleyecek onarıcı bakım kremleri kullanmak yüz kızarıklıklarının geçmesine yardımcı olacaktır.Yüzde meydana gelen tahriş probleminin yanı sıra, alkol ve baharat kullanımını azaltmak yüz kızarıklıklarının geçmesi için önemlidir. Kullanılan ilaçların yan etkileri, hormon değişimleri, diyabet, alerji, stres ve benzeri gibi nedenler sonucu meydana gelen yüzdeki kızarıklıklar için tedavi uygulanması gerekmektedir.

Hassas cilt tipine sahip kişiler, cilt hassasiyeti ve sıcaklığın etkisini ciltlerini nemli tutarak azaltabilirler. Hatta, kızarıklık ve kuruluk gibi cilt problemleri cilt bariyerinin sağlığına uygun bakımlar uygulandığında ortadan kalkabilmektedir. Bu nedenle, bu gibi problemlerden kurtulmak için kişi cilt tipine uygun temizleyici, tonik, maske ve nemlendiriciler kullanarak cilt problemlerinin önüne geçebilir.

yuzdekikizarikliknedenleri

Cilt tipine uygun olarak dört mevsim kullanılan güneş kremi, hava şartlarına bağlı olarak meydana gelen yüzdeki kızarıklıkları önlemektedir. Bu nedenle, cilt tipine uygun güneş kremini her daim cilt bakım rutininde bulundurmak oldukça önemlidir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için yüzdeki kızarıklıklar ve nasıl geçecekleri ile ilgili konulardan bahsettik. Yüzdeki kızarıklar için bahsettiğimiz önerilerimizi dikkate almalı, yüz kızarıklıklarının meydana gelmesine sebep olan faktörlerden kaçınmalı ve cildinize uygun olan ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Yüz kızarıklıkları hakkında her şey ve daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.