Skip to main content

Covid-19 salgınıyla birlikte pandemi sürecini yaşadığımız şu günlerde bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Günümüzde bağışıklık sistemine iyi gelecek, güçlendirecek doğal besinler daha çok araştırılmaya başlamıştır. Yaz aylarının sıcaklığı yerini kış aylarının soğuk havasına bırakırken ise ısı değişimine maruz kalan metabolizmada mevsim değişikliğinden etkilenmektedir. Vücudumuz soğuk hava ile daha kolay bir şekilde mücadele edebilmek için metabolizmayı yavaşlatmaya başlar. Bu durumda bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur. Bu yüzden kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek daha önemli hale gelir.

Yazımızda kış aylarında bağışıklık sisteminize iyi gelecek yiyeceklerden olan, c vitamini açısından zengin besinler, sarımsak, zencefil ve yeşil çay hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

cvitamin

C vitamini açısından zengin besinler

Güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız C vitamini olmadan bunu sağlamanız biraz zor. Çünkü C vitamini vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin artmasına yardımcı olan vitaminlerden biri. Böylece enfeksiyonlara karşı önemli bir koruma sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Kış aylarında desteklenmesi gereken bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu yüzden akıllara ilk olarak C vitamini geliyor. C vitamini açısından zengin besinlerden bazıları ise şunlar;

  • Portakal
  • Mandalina
  • Limon
  • Kivi
  • Kırmızı ve yeşil biber

Bütün bu besinlerin yanı sıra roka, maydanoz, marul gibi yeşilliklerin ve brokoli, lahana, ıspanak gibi sebzelerinde c vitamini açısından oldukça zengin olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir: Etkili ve Dengeli Beslenme İçin Neler Yapmak Gerekir? En İyi Öneriler

Sarımsak

Yüzyıllardır şifa kaynağı hatta ilaç olarak kullanılan sarımsak, faydaları ile günümüzde hala birçok kişi tarafından şifa bulmak için tüketilmektedir. Sarımsak içeriğinde yer alan zengin besin içeriğinin doğal bir antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Bu antibiyotik etkisi sayesinde sarımsak, enfeksiyonlara karşı vücudun mücadele etmesine yardımcı olur. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda sarımsağın bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirdiğini ortaya koymuştur. 146 kişinin katıldığı bir deneyde kış mevsimi boyunca 12 hafta düzenli sarımsak tüketen kişilerin daha az hastalandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca son zamanlarda yapılan bir araştırmada sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendiren hücrelerin çoğalmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Sarımsak ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için tek yapmanız gereken düzenli bir şekilde sarımsak tüketmek.

bagisikliksarimsak

Zencefil

Zencefil de tıpkı sarımsak gibi çok uzun yıllardır insanlar tarafından şifa bulmak için tüketilen besinlerden biridir. Zencefil içerisinde insan sağlığı için sayısız faydası olduğu bilinen birçok vitaminler, mineraller ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Ayrıca bu zengin içerik sayesinde önemli bir antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta bulunan ve serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu da bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli özelliklerinden biridir. Ayrıca zencefil bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinen C vitamini açısından oldukça zengin besinlerden biridir.

bagisiklikzencefil

Yeşil çay

Yeşil çay özellikle uzak doğu ülkelerinde çok uzun yıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan bitkilerden biridir. Son zamanlarda ülkemizde de sıkça tüketilen çay çeşitleri arasında yer almaya başlamıştır. Birçok insanın sağlıklı yaşam için tükettiği yeşil çayın bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu birçok etkisi bulunmaktadır. Yeşil çay önemli miktarda C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca yeşil çay içeriğinde bulunan kateşin maddesi sayesinde antioksidan etkisi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

bagisiklikyesilcay

Latissim ekibi olarak bu yazımızda kış aylarında bağışıklık sistemine iyi gelen yiyeceklerden olan c vitamini açısından zengin besinler, sarımsak, zencefil ve yeşil çay hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Kış aylarında bağışıklık sistemine iyi gelen yiyecekler ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!