Skip to main content

Regli dönemi bazı kadınlar için daha sancılı ve ağrılı bazı bazı kadınlar için ise daha rahattır. Hatta regli dönemlerinde kanamanın miktarı, vücutta yaşanan değişiklikler aydan aya bile değişiklik gösterebilmektedir. Ama bazen öyle durumlar vardır ki bütün kadınlar aynı dertten mustariptir. Regli dönemi öncesinde ve regli döneminde ortaya çıkan ve baş edilmesi oldukça zor olan tatlı krizleri. Hatta çoğu kadının regli döneminin geldiğini açılan iştahından canının sürekli tatlı yiyecekler istemesinden bile anlayabilmektedir. Bu dönemlerde yemek yemeyi, tatlı tüketmeyi kontrol etmek adeta mücadele edilmesi gereken bir durum haline gelir. Özellikle de kilo almaktan kaçınıyorsanız ya da diyet uyguluyorsanız. Çoğu kadın tatlı krizleri ile boğuşurken en çok merak ettiği ise regli döneminde neden canımızın tatlı çektiğidir.

reglitatli

Yazımızda kadınlar tarafından oldukça merak edilen bu konu hakkında hangi durumlarda tatlı isteği artar ve tatlı isteğini azaltmanın yolları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca tatlı isteğinizi azaltacak düşük kalorili 3 tatlı tarifini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır? Kolayca Uygulanabilecek Yöntemler

Hangi Durumlarda Tatlı İsteği Artar?

Regli dönemi öncesinde ve regli dönemi boyunca yaşadığımız tatlı isteğinin tek bir sebebi vardır o da hormonlar. Bu dönemlerde vücut regli kanamasına kendini hazırladığı için östrojen ve progesteron hormonlarında değişiklikler olur. Hormonlarda yaşanan bu değişiklikler ve dengesizlikler ise kan şekerinin düşmesine neden olur ve metabolizmamız tatlı yememiz için bize sinyaller göndermeye başlar. Özellikle östrojen hormonunun azalması hipoglisemi yani kan şekerinin normal sınırdan daha düşük olmasına neden olmaktadır. Böylece regli döneminin en zor belirtilerinden biri olan tatlı yemeği isteği ortaya çıkar.

magnesyum

Tatlı İsteğini Azaltma Yolları

Regli döneminin 1 hafta öncesinde görülen regli öncesi sendromu ve regli dönemi boyunca hormonlarımızın dengesizliğinin neden olduğu belirtiler ile uğraşırız. Karın ağrıları, baş ağrısı, öfke kontrolü ya da ağlama krizleri derken bir yandan da ortaya çıkan tatlı isteğini bastırmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu dönemlerde yaşanan kan şekeri düşüklüğünün buna neden olduğunu düşünürsek bu tatlı isteğini azaltmak oldukça zor olabilir. Ancak çeşitli önemler alarak tatlı isteğini azaltmanız mümkün. Uygulayabileceğiniz en etkili önlem ise magnezyum almak. Yapılan araştırmalar regli döneminde oluşan magnezyum eksikliğinin de tatlı isteğine neden olduğunu gösteriyor. Bu dönemde magnezyum içeriği açısından zengin besinler tüketerek tatlı isteğinizi bastırabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bir diğer önlem ise eğer tatlı istediğinizi bastıramıyorsanız tatlı ama kalorisi daha düşük yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Örneğin çikolata, şekerli gıdalar yerine meyve, keçiboynuzu ev yapımı meyveli yoğurtları tüketebilirsiniz.

Tatlı İsteğinizi Azaltacak Düşük Kalorili 3 Tatlı Tarifi!

Ham tatlı isteğimi bastırıp hem de kilo almak istemiyorum diyorsanız şu 3 tariften birini hazırlayabilirsiniz;

 Ananas Izgara

2 dilim ananası önceden kızdırdığınız tavaya alın ve 5 dakika kadar arkalı önlü pişirin. Sonrasında ise seviyorsanız üzerine tarçın ekleyebilirsiniz. Ayrıca eğer tatlı isteğiniz çok fazla ise ananasları pişirmeden önce bal, limon suyu ve tarçın ile hazırlayacağınız karışıma batırdıktan sonra pişirebilirsiniz.

tatliistegiazaltma

Hurma Tatlısı

1 adet tam olgunlaşmış Trabzon hurmasını 1 tatlı kaşığı bal veya tahin ile ekleyerek blenderdan geçirin. Üzerine damak zevkinize göre badem veya ceviz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Hurma Topları

5 adet kuru hurmayı suda bekleterek yumuşatın. Sonrasında 3 bütün ceviz içi ve 1 yemek kaşığı kakaoyla birlikte hurmaları blenderdan geçirin. Kıvam alan karışımı eliniz ile küçük toplar halinde şekillendirin. Dilerseniz dışını yemeden önce Hindistan cevizine ya da toz Antep fıstığına batırabilirsiniz.

hurmatoplari

 

Latissim ekibi olarak bu yazımızda regli döneminde neden canımız tatlı çeker ve hangi durumlarda tatlı isteği artar sorularının yanı sıra tatlı isteğini azaltma yolları hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Regli döneminde yaşanan tatlı isteği ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!