Skip to main content

Uçuk, ülkemizde ve bütün dünyada en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Herpes simpleks virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan uçuk oldukça kolay bulaşabilen enfeksiyon çeşitlerindendir. Uçuk kadın ya da erkek cinsiyet fark etmeksizin ya da her yaş grubunda görülebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre insanların yaklaşık %60’ı hayatlarının bir döneminde mutlaka uçuk problemi ile karşılaşmışlardır. Ülkemizde bir şeyden tiksinildiğinde ya da korkulduğunda uçuk oluştuğuna dair bir inanç olsa da uçuk çok daha karmaşık bir deri hastalığıdır.

Yazımızda uçuk ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan, uçuk nedir, neden olur, nasıl geçer ve evde yapılabilecek yöntemler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Uçuk nedir?

Uçuk en basit tanımı ile herpes simpleks virüsünün deriye bulaşması ile oluşan ve kendini ömür boyu tekrar edebilen viral bir enfeksiyon çeşididir. Sadece insanları etkileyen bu virüs dudakta görüldüğünde Herpes labialis, cinsel bölgede görüldüğünde herpes genitalis olarka adlandırılmaktadır. Ayrıca göz, beyin gibi organlarda bile herpes enfeksiyonu oluşabilir. Uçuk çeşitlerinden en sık görülen ise dudaklarda, diş etlerinde, ağız çatısında ve yanakların iç kısımlarında görülen çeşididir. Uçuk oluşmasına sebep olan herpes virüsü kişiye bulaştıktan sonra enfeksiyon üç aşamada kendini gösterir. Bunlar;

  • Birincil Enfeksiyon: Herpes virüsü vücuda girer ve çoğalmaya başlar. Bu süreçte ağız ve içerisinde yaralar oluşabilir, vücut ısısı yükselebilir.
  • Pasif Dönem: Virüs, bulaştığı bölgeden ayrılarak omurgada bulunan sinir dokularına yerleşir, ürer ve pasif hale geçer.
  • Nüks: Kişi fiziksel veya duygusal strese maruz kaldığında virüs yeniden aktif hale geçerek yeni yaralara ve belirtilere neden olur.

ucuknedenolur

Uçuk neden olur?

Uçuk, herpes virüsünden kaynaklı bir deri enfeksiyonudur. Bu yüzden uçuk neden olur sorusunun cevabı kısacası, herpes simpleks adı verilen virüstür diyebiliriz. Bu virüs oldukça kolay bulaşabilen bir virüs türü olduğu için çoğu insan aslında 20 yaşına kadar özellikle dudak ve çevresinde görülen herpes simpleks virüsüne enfekte olmuştur. Ancak ilk enfeksiyondan sonra virüs yüzde bulunan sinir dokuları arasında pasif hale geçer. Sonraki zamanlarda ise belirli durumların tetiklemesiyle birlikte aktif hale gelerek enfeksiyona neden olur. Regl dönemi veya hormonsal değişiklikler, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, stres, vücut ısısının fazla yükselmesi ve enfeksiyonlar uçuğun tekrar aktif hale gelmesini tetikleyen durumlar arasında yer almaktadır.

ucuknasılgecer

Uçuk nasıl geçer?

Özellikle dudak bölgesinde görülen uçuk beslenmeyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden geçmesi için müdahale etmeniz gerekebilir. Uçuk için özel olarak üretilmiş ilaçları kullanarak kısa sürede uçuktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca iyileşme hızını arttırabilmek için bazı doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Uçuğun geçmesine yardımcı olan doğal ürünler ve yiyecekler ise şunlar;

  • Probiyotikler,
  • E vitamini açısından zengin yiyecekler,
  • Yüksek C vitamini içeren besinler,
  • Çinko,
  • Aloe vera jeli

Bu doğal ürünler sayesinde uçuğunuzun iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Etkili ve Dengeli Beslenme İçin Neler Yapmak Gerekir? En İyi Öneriler

evdeucukyöntemleri

Evde yapılabilecek yöntemler?

Dudağınızda uçuk oluşumunu hissettiğiniz anda evde yapılabilecek yöntemler ile uçuk fazla büyümeden ya da yayılmadan müdahalede bulunabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları ise şunlar;

  • Elma Sirkesi: Antibakteriyel özelliği olan elma sirkesi uçuk içerisinde bulunan herpes virüsü etkisi hale getirmeye yardımcı olur. Böylece hem iyileşmesini sağlayarak hem de yayılmasını önler.
  • Sarımsak: Sarımsak bilinen en güçlü antibiyotik içeriğe sahip besinlerden biridir. Uçuk üzerine uygulandığında virüsü etkisiz hale getirerek yayılmasını engeller.

Ayrıca, siyah çay, aloe vera ve sütte uçuğa iyi geldiği bilinen evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal ürünlerdendir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda uçuk nedir, neden olur, nasıl geçer ve evde yapılabilecek yöntemler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Uçuk nedir, neden olur ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!