Skip to main content

Yüzümüzde de tıpkı bütün vücudumuzda olduğu gibi kaslar yer almaktadır. Zaman geçtikçe bu kaslar sıkılığını kaybetmeye ve gevşemeye başlar. Bu da yaşlanma belirtisi olan kırışıkların oluşmasına neden olur. Gelişen estetik müdahale yöntemlerinden dolgu, botoks ya da cerrahi ameliyatlar ile kasların gevşemesini önlemek mümkün. Ancak bu müdahaleler hiç beklenmedik yan etkilere neden olabileceği gibi ağrılı ve sancılı bir iyileşme dönemine sahip. Bütün bu zorlu süreçleri yaşamadan, bıçak altına girmeden de daha sıkı yüz hatlarına sahip olmak ise mümkün. Yüz kaslarını çalıştırmaya yarayan, kan dolaşımını hızlandırarak daha genç bir görünüm yaratan bu yöntemin adı ise; yüz yogası.

Özellikle son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen yüz yogası her geçen gün daha da fazla kişi tarafından uygulanıyor. Peki nedir bu yüz yogası ve nasıl yapılır? Yazımızda bu sorular hakkında kısa cevaplar vermeye çalışacağız. Aynı zamanda kolaylıkla yapabileceğiniz yüz hareketlerini de yazımızda bulabilirsiniz.

Yüz Yogası Nedir?

Yoga hareketleri vücudumuzdaki bütün kasları çalıştırmamızı sağlayarak daha genç ve daha diri bir vücuda sahip olmayı sağlıyor. Yüz yogası da aynı şekilde tıpkı yoga da olduğu gibi yüzümüzde bulunan bütün kasları çalıştırmayı hedefliyor.  Göz ve çevresi, yanaklar, alın bölgesi, çene ve boyun kısmında yer alan kaslar yüz yogasında çeşitli hareketler ile çalıştırılıyor. Yüz yogası hareketlerinin düzenli olarak uygulanması ile yüz kasları sıkılaşmaya başlıyor. Böylece gevşemelerinin önüne geçerek oluşabilecek kırışıklıklar da engellenmiş oluyor.

yüzyogasınasilyapilir

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Nasıl yüz yogası yapabilirim diye düşünüyorsanız işte kolaylıkla uygulayabileceğiniz yüz yogası hareketlerinden bazıları;

Yanaklar için

yanaklaricinyüzyogası

Dudaklarınızla dişlerinizi gizleyecek şekilde bir “O” şekli yapın. Bu şekildeyken hafifçe gülümseyin ve bu hareketi 6 defa tekrarlayın. Sonrasında ise gülümserken işaret parmağınızı çenenize yerleştirin ve kafanızı hafifçe geriye doğru eğin. Bu pozisyonda çenenizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Kendinizi rahat bırakın ve hareketi 2 kere daha tekrarlayın.

Alın Bölgesi İçin

alinicinyüzyogasi

İki elinizi içe bakacak şekilde alnınıza koyun. Kaşlarınızın ve saç çizginizin arasına bütün parmaklarınızı yayın. Burada yer alan kasları çalıştırmak için hafif bir baskı uygulayarak parmaklarınızı içten dışa doğru nokta nokta bastırarak çekin. Rahatlayın ve bu hareketi 10 defa daha tekrar edin.        

Temel Yüz Yogası Hareketleri

Temel Yüz Yogası hareketleri yüzümüzün diğer bölgelerine göre daha çok kullanılan ve yorulan kaslara yönelik hareketlerdir. Bu bölgeler ise göz ve çevresi, boyun ve çene kısımlarıdır.

Göz ve çevresi için

gözcevresiyoga

Orta parmaklarınızı birbirine değecek şekilde kaşlarınızın iç köşesine yerleştirin. İşaret parmaklarınızı ise tıpkı fotoğrafta gördüğünüz gibi kaşlarınızın dış köşelerine yerleştirin. Parmaklarınız ile bu bölgelere basınç uygulamaya başlayın. Tavana bakın ve gözaltı derileriniz gerilecek şekilde gözlerini hızlı bir şekilde şaşı yapın. Bu hareketi 6 defa tekrarladıktan sonra gözlerinizi 10 saniye kadar kapalı tutun ve rahatlayın.

Boyun ve çene bölgesi için

ceneyogasi

İleriye doğru bakarak parmak uçlarınızı boynun alt kısmına yerleştirin ve başınızı geriye doğru itin. Parmaklarınızla derinizi hafif basınçla ileri geri itin. Başınızı tekrar öne getirin ve bu hareketi 2 defa daha tekrarlayın. Son olarak ise alt dudağınızı mümkün olduğunca dışarı çıkarın. Parmak uçlarınızı ise köprücük kemiklerinizin üstüne yerleştirin. 4 kere bu şekilde derin nefes alın ve verin.

İlginizi Çekebilir: En İyi Karın Kası Hareketleri Görseller ile Anlatım

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere yüz yogası nedir, nasıl yapılır ve temel yüz yogası hareketleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Yüz yogası ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!