Skip to main content

Selülit, ciltte bulunan yağ hücrelerinin derinin tabakaları arasına çıkması ile kaynaklanan çeşitli yumru ve çukur oluşumudur. Genel itibar ile portakal kabuğuna benzeyen bir görünüme sahip olan selülit, kadınların %80 ile %90’ı arasında bir oranı etkilemektedir.

Hem erkekleri hem de kadınları etkileyen selülit; yağ, kas ve bağ dokusunun anatomik olarak farklı bir şekilde dağılımları sebebi ile kadınlarda daha da yaygın ve kolay bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Bu yazımızda sizler için selülite dair her bilgiden bahsederken aynı zamanda “selülit nasıl geçer?” diye düşününler de sorularının cevabını bulabilecekler. Keyifli okumalar dileriz!

Selülit Nedir?

Selülit; cilt yüzeyi üzerinde meydana gelen, çukurlu ya da tümsekli bir görünüme neden olan, portakal kabuğu ve benzeri gibi bir görünüme sebep olmaktadır. Genellik ile kalça, uyluk ve karın bölgelerini etkileyen, bölgesel ve estetik bir cilt problemidir.

Özellik ile kadınlar arasında epey yaygın olan selülit, cildin epidermiş ve dermiş adı verilen üst katmanlarının alt kısımlarında aşırı miktarda yağ hücresi depolamasıdır.

Girinti ve çıkıntılı bir dokuya neden olan selülit, bölgesel bir metabolik bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Ek olarak portakal kabuğuna benzeyen doku, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik bir şekilde uzanan ve septa olarak adlandırılan lifli bantaların bir araya gelmesi ile ortaya çıkar.

Genişleyen yağ hücrelerinin küçük şişkinlikler oluşturması ile ortaya çıkarken, sıkı septa yağ dokusunu büzen selülit çukurlara da neden olmaktadır. Bu nedenle, pürüzlü bir görünüm ortaya çıkar.

Selülitin tıptaki isimleri fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi ya da adipoz ödemi gibi farklılık gösterebilmektedir.

Selülit Neden Oluşur?

Bazı bölgelerde bulunan bağ dokusu bantları, yağ hücreleri arasında dikey olarak uzanmakta ve cildin üst katmanlarını vücudun daha derin dokularına bağlamaktadır. Bantlar, normal büyüklüğe sahip yağ hücrelerinin yeteri miktarda boş alana sahip olduğu odalar ya da mini cepler oluşturur.

Yağ hücrelerinde, genişleme meydana geldikçe bantlar yağ dokusunu bir file gibi sıkıştırır ve girintili – çıkıntılı selülit oluşumuna neden olur.

Genişleme meydana gelen yağ hücreleri, küçük şişkinlikler oluştururken aynı zamanda sıkı “septe” yağ dokusunu da büzerek çukurlukların oluşmasına neden olur. cildin epidermis ve dermiş adı verilen üst katmanlarının altında aşırı miktarda yağ hücresi de depolanmaktadır. Bu sebeple, pürüzlü bir görünüm meydana gelmektedir.

Selülit özellikle çocukluk dönemlerinde kilo sorunu olan yetişkin bireyler ile 30 – 40 kilonun üzerinde kilo veren bireylerin vücutlarının çeşitli bölgelerinde görülmektedir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nasıl geçer diye soranlar için, selülitin tedavi seçenekler epey fazladır. Tedaviye ek olarak ise vücutta biriken yağ dokunuşunun sebep olduğu selülitlerden kutulmak için kişi tamamen yaşam tarzını da değiştirmelidir.

Selülitlerden kurtulmak isteyen kişilerin ilk öncelileri spor ve beraberinde diyet olmalıdır. Vücudun sıkılaşması için kilo verme sürecinde ve sonrasında önerilen kişiye uygun spor hareketleri, selülit tedavisinde son derece önemlidir.

Spor ve diyetin etkili olmadığı zamanlarda deforme olan yağ dokusuna odaklı cihazlar ve işlemler aracılığı ile cerrahi (liposakşın işlemi) seçenekleri kişinin tercihine bırakılmaktadır. Özellik ile masaj mantığı ile çaışan cihazlar, uzun dönemli uygulamalarda kan dolaşımının hızlanmasına ve birikmiş yağ dokusunun azalmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Kilo Vermek İstiyorum Diyenler Özel 10 Harika Öneri

Medikal tedavilerde selülit için krem, radyofrekans, karboksiterapi, vakum terapi, ultrason, elektroterapi, pressoterapi , yağ dokuları arasında fibröz bantlarını yıkan lazer tedavileri ve artan yağ dokusunu eriten, kan dolaşımını düzenleyen mezoterapi ve benzeri gibi tedaviler tek başına ya da birden çok tedavinin kombin edilmesi ile kullanılabilmektedir.

Son dönemlerde bilinen klasik masaj yöntemlerini çok daha profesyonel bir şekilde yapan cihazlar, pozitif basın ve vakum etkilerinden faydalanarak kan dolaşımını hızlandırırken aynı zamanda dengesiz yağ dağılımının da düzeltilmesine katkı sağlamaktadır.

Mezoterapi ve enjeksiyonlar ile yapılan selülit tedavisi işlemleri ise yağ hücrelerinin parçalanmasına yönelik tedavilerdir.

Selülitleri Geçirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Selülitleri geçirmek için uygulanabilecek selüliti geçirme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Lenfatik drenaj uygulaması
 • Mezoterapi
 • LPG
 • Akupunktur
 • Ozon terapi
 • Lazer tedavisi
 • Ultrason
 • Basınç tedavisi
 • Lipoelektro
 • Radyofrekans
 • Karboksiterapi

Selülit Tamamen Geçer Mi?

Selülitten tamamen kurtulmak mümkün değildir. Selülit için uygulanan tedavi ve yöntemler selülitin yok olmasına imkan sağlamaz iken yalnızca selülitin görünürlüğünü azaltmak, daha az rahatsız edecek durumu getirmek için uygulanmaktadır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için selülit hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsettik.selülit nedir, nasıl oluşur, selülit nasıl geçer ve selülit tamamen geçer mi gibi konulardan bahsettik. Selüliti oluşmadan önce engellemek gerekmektedir ancak selülit oluştuktan sonra uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile selülit görünümü en aza indirilebilmektedir. Sağlıklı bir yaşam, diyet ve spor ile selülitleri görünür hale gelmeden önlemek ileriye dönük rahatsızları çözmenin tek yoludur. Selülit ve çok daha fazlası ile ilgili içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!