Skip to main content

Konu yaşlanmak olunca genelde hep aynı söz karşımıza çıkar; her yaşın ayrı bir güzelliği vardır. Ancak yaş ilerledikçe ortaya çıkan değişimler bazı insanları rahatsız edebilir. Özellikle yapılan araştırmalar modern çağın insanları daha hızlı yaşlandırdığını gösteriyor. Bunda tabii özellikle son zamanlarda yaşadığımız pandemi döneminin yarattığı streste oldukça etkili. Genetik yapımıza bağlı yaşlanmayı belki kontrol edemeyiz ama yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerden uzak durmayı başarabiliriz. Hayatımızda iyi alışkanlıklara yer vererek ya da kötü alışkanlıklardan uzak durarak bu süreci yavaşlatabiliriz.

Bu yazımızda yaşlanmayı geciktirmek mümkün mü, yaşlanmayı geciktiren vitaminler nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca yaşlanmayı geciktiren püf noktaları ve yaşlanma karşıtı bakım ürünleri hakkında da kısa bilgiler vereceğiz.

Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün mü?

Yaşlanmak aslında doğumdan itibaren başlayan ve her canlının yaşamaktan kaçınamadığı bir yaşam süreci. Ancak yaşlanmayı hızlandıran faktörlerden uzaklaşarak sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturarak bu süreci geciktirmek mümkün. Yaşlanmayı hızlandıran faktörlerin başında ise şunlar geliyor.

 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme düzeni
 • Yanlış kullanılan kozmetik ürünler
 • Stres

Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için öncelikle bu saydığımız maddeleri hayatınızdan çıkarmanız ya da azaltmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Etkili ve Dengeli Beslenme İçin Neler Yapmak Gerekir? En İyi Öneriler

yaslanmastres

Yaşlanmayı Geciktirecek Vitaminler Nelerdir?

Birçok çalışma gösteriyor ki bazı vitaminleri tüketerek yaşlanmanın etkilerini azaltabilir hatta yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. İşte o vitaminlerden bazıları;

C Vitamini

En etkili ve en bilinen yaşlanma karşıtı vitaminlerden biridir. Vücutta dolaşan serbest radikaller ile savaşarak cildin gençleşmesini sağlar. Ayrıca c vitamini içeriğine sahip ürünler kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olur.

E Vitamini

Antioksidan içeriğe sahip olan e vitamini sağladığı birçok fayda ile yaşlanmayı geciktirmede oldukça etkilidir. Özellikle ciltte güneş ışınlarından dolayı oluşan hasarı onarırken bir yanda koruyucu bir bariyer görevi görür.

Ayrıca; A, B3, B5 vitaminleri de yaşlanmayı geciktirmede etkili vitaminler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

yaslanmavitamin

Yaşlanmayı Geciktirmenin Temel Püf Noktaları

Yaşlanmayı geciktirmek için öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanız gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için ise dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Yaşlanmayı geciktirmenin püf noktaları sayılan bu detaylar ise şöyle;

 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Sporu hayatınızın bir rutini haline getirin.
 • Yaşınıza uygun olarak üretilmiş anti-aging ürünleri kullanın.
 • Uyku düzeni konusunda hassas olun.
 • Stres yaşamanıza neden olan her ne varsa hayatınızdan uzaklaştırmaya çalışın.
 • Mutlaka güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin.

Daha birçok püf noktası olsa bile sadece bu detayları hayatınıza uygulayarak yaşlanmayı etkili bir biçimde geciktirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Düzenli Koşmanın Vücuda Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yaşlanma Karşıtı Bakım Ürünü Tavsiyeleri

Aynaya baktığınızda gördüğünüz ince çizgiler ve kırışıklıklar sizi rahatsız etmeye başladıysa artık yaşlanma karşıtı bakım ürünlerini kullanmanızın vakti gelmiş demektir. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz yaşlanma karşıtı yani anti-aging ürünlerin ile yaşlanmanın etkilerini azaltmakta oldukça etkili olduğu biliniyor. Özellikle bu ürünlerin içeriğinde yer alan kolajen cildin temel yapı taşlarından biri. Anti aging özelliğe sahip bakım ürünü arayışındaysanız şu ürünlere göz atabilirsiniz;

 • L’Oréal Paris Yaş Uzmanı Serisi
 • Algenist Genius Liquid Collagen
 • Drunk Elephant Protini Polypeptide Cream
 • La Roche Posay – Redermic R Göz Kremi
 • The Ordinary – Glycolic Acid 7% Toning Solution

Latissim ekibi olarak bu yazımızda yaşlanmayı geciktirmek hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Yaşlanmayı geciktirmek ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

 

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!