Skip to main content

Güneş alerjisi; güneş ışınlarının deride sebep olduğu zararlı etkiler sonucu meydana gelen klinik durumlar bütünüdür.

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kaynaklı meydana gelen güneş alerjileri; bir diğer adları ile fotodermatoz olarak adlandırılmaktadır. Güneş alerjilerinin en belirgin özellikleri vücudun güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalan bölümlerinde deri döküntüleri meydana gelmesidir.

Güneşe aşırı maruz kalma sonucu oluşan serbest oksijen ile hidroksil radikallerin neden olduğu doku ve hücre zedelenmesi de güneş alerjisi olarak adlandırılmaktadır.

Güneş alerjileri cilt yapısına ve kişinin maruz kaldığı güneş süresine göre değişiklik gösteren ve herkeste farklı şekillerde görülebilen bir durumdur. Güneş süresi ve cilt yapısı gibi etkenlerin yanı sıra; bazı ilaç, parfüm, sabun, krem ve benzeri gibi bazı kimyasal ya da bazı bitki yaprakları ve otlar da güneş ışıkları ile birleştiği zaman ciltte kaşıntı, egzama ve benzeri gibi belirtiler görülebilmektedir.

Güneş alerjisine dair belirti ve bulguların ortaya çıkmasına sebep olan faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Güneş ışınlarının kuvvetli olduğu 10.00 – 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmak.
 • Parfüm, ilaç, krem ve benzeri gibi maddelere temas etmek.
 • Güneşte şapka ve gözlük kullanmamak.
 • Güneş kremi kullanmamak.

Güneş Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Yazın meydana gelen her döküntü, pek çok kişi tarafından güneş alerjisi olarak düşünülmektedir. Bu inancın yanı sıra, ciltte meydana gelen her döküntü alerji değildir ve her döküntü güneş alerjisi değildir.

Yanma, kaşıntı, kızarıklık, kabarma ve benzeri gibi faktörler pek çok alerjide görülmesine karşın güneş alerjisinin meydana gelmesi için kişinin güneş ışığına maruz kalması gerekmektedir.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisinin temel belirtileri; kişi güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte meydana gelen kaşıntı, batma ve yanma sonucu oluşan kırmızımsı lekelerdir. Bunun yanı sıra, ciltte meydana gelen güneş alerjilerinin bazı semptomları bulunabilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir;

 • Düşük tansiyon
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı / nefes almada zorluk çekmek
 • Cilt üzerinde meydana gelen şişlikler
 • Kabarıklık
 • Kaşıntı ve beraberinde döküntü
 • Kurdeşen

Güneş alerjilerinin belirtilerinin yanı sıra güneş alerjisinin kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanı sıra ise kızarıklık cildin genel olarak güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerinde daha yüksek etkiye sahip olabilmektedir. Sık sık güneş ışınlarına maruz kalan el ve yüz bölgesinde kızarıklık yaşamak yerine vücudunuzun farklı bölgelerinde güneş alerjisi görülebilir.

Eğer cildiniz güneşe karşı çok hassas ise cildinizin ince giysiler ile örtülü olan bölgelerinde de güneş alerjileri meydana gelebilir. Ayrıca kızarıklık görünümü kişiden kişiye pek çok farklılık gösterebilmektedir. Bireysel hassasiyete bağlı olan, güneş alerjisi sonucu meydana gelen kızarıklıklar kişinin cilt yapısına ve cildinin ne kadar hassas olduğuna göre değişmektedir.

Güneş alerjisi sonucu zaman zaman ciltte kabarma ve kabuk kaplayan bölge görülebilir. Ancak kızarıklıklar iyileştiğinde, bu kabarma ve kabukların izi kalmaz.

Güneş Alerjisi Kimlerde Görülebilir?

Güneş alerjisi, tüm dünya genelinde nadir olarak görülen bir alerji türüdür. Bebek ya da yetişkin olmanızın güneş alerjisine hiçbir etkisi bulunmaz. Her yaşta güneş alerjisi meydana gelebilmektedir.

Güneş Alerjisi Nasıl Giderilir?

Güneş alerjisinin belirtileri gibi tedavisi de oluşan rahatsızlık seviyesine bağlı olarak pek çok farklılık göstermektedir.

Hafif olarak meydana gelen güneş alerjisi durumunda çoğu zaman müdahaleye bile gerek duyulmaz. Güneş alerjisi görülen kişi, 3 – 5 gün güneşten uzak kalırsa eğer cilt kendini toparlamaya başlar ve kişi rahatlıkla güneş alerjilerini atlatır.

Bunun yanı sıra, güneş alerjisinin derecesi artar ise tedavi uygulaması zorunlu hale gelmektedir. Bunun sebebi ise akti bir durumda alerjinin vereceği zararın çok daha fazla olacak olmasıdır.

Güneşten kaynaklı meydana gelen güneş alerjisi tedavisinde genel olarak kremler kullanılmaktadır. Bu tedavide kullanılan kortikosteroid kremler, cildin tekrar kendini toparlamasına yardımcı olurlar.

Kremlerin yanı sıra, ağız yolu ile alınabilen antihistaminler de güneş alerjisi tedavi sürecinde yer almaktadır. Tedavi süreci kullanılan ilaçlar, deri altında salgılanan ve güneş alerjisine sebep olan histaminin önüne geçerek rahatsızlığı engellerler.

Tedavi süreçlerindeki temel durum, alerjisinin seviyesi ve meydana gelme nedenidir. Bu nedenle güneş alerjisinin seviyesine göre güneş alerjisi olan kişinin uzmana görünmesi son derece önemlidir.

Güneş alerjilerinden korunmak ve tedavi süreci yaşamamak için güneş alerjisine yatkınlığı olan hassas cilde sahip tüm kişiler dahil herkes güneş kremi kullanmalı ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermelidir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda güneş alerjisi, güneş alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavileri gibi pek çok konudan bahsettik. Güneş alerjilerinin temeli her ne kadar cilt yapısındaki hassasiyet ve güneşe çıkma saatleri olarak bilinse de güneş alerjisinin temelinde pek çok sebep bulunmaktadır. Bu nedenle kişi cildine dikkat etmeli ve güneş alerjilerini engelleyecek şekilde cildine iyi bakmalıdır. Güneş alerjisi ve çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!