Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Argan Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Son dönemin oldukça popüler ürünlerinden biri olan argan yağı; kişinin cildine iyi bakması konusunda son derece etkili ve yardımcı olan bir üründür. Geniş kullanım alanına sahip olan argan yağı, saç ve cilt üzerinde oldukça canlı ve etkili sonuçlarda bulunmaktadır.

Bu yazımızda argan yağı ve argan yağı içeren ürünler hakkında bilgi vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz!

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı; Fas’ta yetiştirilen argan ağaçlarının çekirdeklerinden elde edilen bir üründür. Oldukça değerli olan argan yağı içerisinde temel yağ asitleri ve yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır. Cildi besleyen, kırışıklıklarının oluşmasını engelleyen ve cildin nemini koruyan argan yağı; saç bakımı, cilt bakımı ve hatta yemeklerde de kullanılmaktadır.

Argan Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Küçük bir şişesi bile son derece değerli olan argan yağının ciltte kullanımı son derece kolay ve etkilidir. Formülünde argan yağı bulunduran pek çok cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Bu cilt bakım ürünleri, her cilt yapısından kişiye hitap edecek kadar fazla çeşitliliğe sahiptir. Argan yağı içeren nemlendirici, serum, makyaj temizleyici, tonik ve benzeri gibi pek çok ürünün içeriğinde bulunan argan yağı aracılığı ile argan yağını ciltte kullanmak oldukça kolay.

Argan yağı; güçlü E vitamini deposu olması özelliği ile saç bakımında sıklık ile tercih edilen ve son derece etkili olduğu gözlemlenen bir üründür. Antioksidan ve nemlendirici özelliği bulunan argan yağı; saç köklerini besler ve saç derisinin ihtiyacı olan nem desteğini sağlar. İçeriğinde argan yağı bulunan pek çok şampuan, saç kremi ve benzeri gibi ürün bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanarak saç tellerindeki kuru ve cansız görüntünün giderilmesi, saçların canlı, ışıltılı ve yumuşak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Argan yağı; kendine has bir kokusu bulunan, pek fazla belirgin ve keskin olamayan bir yağdır. Bu nedenle, argan yağı yemeklerde de kullanılan bir üründür. Genel olarak salatalarda kullanılan argan yağı, kızartma ve benzeri gibi yüksek ısı gerektiren yemeklerde kesinlikle kullanılamaz. Salataların yanı sıra kızartılan keçi peyniri üzerine ilave edilerek tüketilen argan yağı, yetiştirildiği bölgede bulunan pek çok yöresel kahvaltılıklarda bulunabilmektedir.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Güneş ışıklarından ve güneş ışınlarının ciltte meydana getirdiği cilt hasarlarından korunmak için kullanılabilmektedir. Ek olarak, argan yağı bulunan güneş kremleri tercih edilebilir.
  • Yanık ve aşırı pigment sorununu engellemektedir.
  • Cildi nemlendirmek için son derece etkilidir. Cilt nemlendirici cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
  • Nemlendirici etkisi ve E vitamini bulundurması ile losyon olarak kullanılmaktadır.
  • Argan yağı içeren yüz kremi kullanmak cilt yüzeyinde meydana gelen sivilceleri engellemeye yardımcı olmaktadır. Ek olarak, akne tedavilerinde de dermatolog önerisi olarak zaman zaman argan yağı kullanılabilmektedir.
  • İçeriğinde bulunan vitamin ve omega sebebi ile cildin elastikiyet seviyesini artırır ve kırışıklıkların oluşum sürecini yavaşlatır.
  • Çatlar izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Yaraların iyileşme sürecine yardımcı olur.
  • Cildin daha parlak, canlı ve yumuşak olmasını sağlar.

Bade Natural Argan Yağı

Soğuk sıkın yöntemi ile elde edilen ve %100 doğal ve saf bir üründür. Hem cilt hem de saç bakımı için ideal olan Bade Natural markalı argan yağı içeriği sayesinde saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olarak kırılmasına engel olur. Cildi nemlendiren bu ürün cildi besleme özelliğine sahiptir. %100 doğal ham madde ve saf uçucu yağlar ile formül edilen bu ürün dermatolojik olarak test edilmiş bir üründür.

Temiz cilde masaj yaparak uygulanan ürünü cilt iyice emmelidir. Saç bakımı için ise saçınızın dibinden ucuna kadar masaj yapın ve 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

Otacı Argan Yağı

Saç ve cilt bakımında kullanılabilen Otacı markasının argan yağı; saçın beslenmesine, canlı olmasına ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacak özelliklere sahip bir üründür. Argan yağına ek olarak; zeytin, buğday, hint yağı ve E vitamini bulunan ürün silikon ve sıvı parafin içermemektedir ve tamamen doğal bir üründür.

Kullanım önerisi olarak nemli ya da kuru saç diplerine hafif masaj uygulanarak en az 1 saat bekletilmesi önerilmektedir. Saç bakım ve onarımına ek olarak cilt bakımına da etkili olan ürün paraben ve koruyucu madde de içermemektedir.

Bebak Argan Yağı Nemlendirici El ve Vücut Kremi

Yaşlanma belirtilerine karşı olarak geliştirilen formülünün sağladığı etki ile bilinen bu krem, cildin daha genç ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda argan yağı, argan yağı kullanım alanları, faydalarından bahsettik ve içeriğinde argan yağı bulunan formüle sahip ürün önerilerinde bulunduk. Argan yağı pek çok faydası bulunan ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Son derece değerli olan bu ürünü kullanmadan önce cilt tipinize uygun ürünler seçtiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Argan yağı ve benzeri gibi çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.