Güzellik, Güzellik Ürünleri, Kozmetik Tavsiyeleri

Siyah Nokta Maskesi Nasıl Kullanılır?

Yüzde ve vücudun farklı yerlerinde oluşan siyah noktalar, görünüm olarak da his olarak da rahatsızlık verici olmaktadır. Genellikle sivilceler ile birlikte görülen siyah noktalar, sivilce problemi yaşamayan cilt tiplerinde de sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Dış görünüm açısından estetiksel kaygılara sebep olan siyah noktalar, bu rahatsızlığın yanı sıra bakım ve tedavi uygulanmadığı zaman ağrılı sivilcelere dönüşebilmektedir.

Evde uygulanabilen basit maske ve çeşitlik yöntemler ve isteğe bağlı dermatolojik destekler ile siyah noktaların oluşumu önlenebilir, hatta hali hazırda oluşmuş siyah noktalarda iyileştirilebilir.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Vücudun en çok yüz bölgesinde görülen, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir akne türü olan siyah noktalar; cilt üzerindeki foliküllerde meydana gelen tıkanma sonucu oluşur. Kıl ve yağ üretme görevi üstlenen foliküller tıkandığında, ciltte siyah noktalar meydana gelir.

Ölü hücreler ve yağlar; cilt folikülünde oluşan boşluklarda birikir. Bu birikim sonucu oluşan oluşumlara ise komedon adı verilir. Cilt yüzeyinde havayla temas eden birikintiler siyahlaşır, eğer yüzey kapalıysa bu oluşumlar beyaz nokta ya da sivilce olarak gözlemlenir. Siyah noktalar, sivilceler gibi iltihap dolu oluşumlar olmadıklarından herhangi bir ağrı ya da acı hissettirmezler ancak siyah noktalarında zamanla sivilceye dönme ihtimalleri yüksektir. Siyah renkli noktalar olarak cilt yüzeyinde fark edilmeleri son derece kolaydır.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların yüz ve vücuttan tamamen arınması, düzenli beslenme ve cilt bakım rutininin eş zamanlı yürütülmesine bağlıdır.

Siyah nokta karşıtı olarak yüzünüze uygulayabileceğiniz maskeler, siyah nokta giderici krem ve bakım ürünleri siyah noktaların iyileşmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Siyah nokta maskesi ve bakım ürünlerinin yanı sıra bir uzman tarafından yapılan siyah nokta tedavisi ile iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Bakım ve tedavilerin yanı sıra düzenli ve sağlıklı beslenmekte cilt yüzeyinde siyah nokta oluşumuna karşı oldukça etkilidir. Daha sağlıklı, yağsız ve dengeli öğünler ile daha pürüzsüz bir cilde ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tonik nasıl kullanılır? Uzmanından Öneriler

Doğal Siyah Nokta Maskesi Çeşitleri Nelerdir?

Cilt yüzeyinde meydana gelen siyah noktaların geçmesi için evde basit yöntem ve malzemeler ile çeşitli siyah nokta maskeleri yapabilirsiniz. Doğal siyah nokta maskesi çeşitlerinden birkaçı ise şöyledir;

Bal Maskesi: Bir miktar balı küçük bir kap içine koyarak, bu kabı içinde sıcak su bulunan başka bir kabın içine koyun. ılık hale gelen balı, yüzünüzde siyah nokta oluşan bölgelere sürün. Doğal antiseptik olan bal, yüzünüzdeki bakterileri temizleyerek daha temiz bir cilt oluşturur. Bunun sonucunda gözle görülür şekilde siyah noktalarda azalma görülür.

yuzmaskesi

Limon Maskesi: C vitamini bakımından son derece zengin olan limon, cildin ihtiyaç duyduğu miktarda kolajen üretiminin desteklenmesi açısından son derece önemli bir meyvedir. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, tıkanmış gözenekleri açar ve böylelikle cildin daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Bu sayede, birikmiş yağ ve kirler gözeneklerden temizlenir, ciltteki siyah nokta oluşumlarının da önüne geçmek kolaylaşır.

Karbonat Maskesi: Bir kaşık karbonat ve az miktarda su ile hazırlayabileceğiniz macun kıvamındaki karbonat maskesini yüzünüzde 10 dakika tutarak yıkayın. Bu uygulama sonucu cildinizin daha pürüzsüz ve siyah noktalardan arınmış olduğunu fark edeceksiniz. Siyah nokta maskesi olan karbonat maskesini haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yoğurtlu Yulaf Maskesi: 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yoğurt ile siyah nokta maskenizi hemen hazırlayabilirsiniz. Bütün malzemeleri bulamaç kıvamına getirin, siyah nokta maskenizi yüzünüze sürün ve 20-25 dakika boyunca bekletin. Beklediğiniz süreden sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve nazikçe kurulayın. Düzenli kullanımda yoğurtlu yulaf maskesi siyah noktaları zamanla azaltır ve tamamen yok olmasına yardım eder.

Siyah Nokta Maskesi Çeşitleri Nelerdir?

yuzmaskesi

Cilt yüzeyinde çeşitli nedenlerden meydana gelen siyah noktaların geçmesi için evde kolayca yapıp uygulayabileceğiniz siyah nokta maskesi çeşitlerinin yanı sıra satın alabileceğiniz pek çok faydalı siyah nokta maskesi bulunmaktadır. Faydalı birkaç siyah nokta maskelerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

L’Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Maskesi: Gözeneklerde meydana gelen siyah noktaları temizlemek için en faydalı içeriklerden biri de kil maskeleridir. Kil maskeleri; siyah nokta oluşumunu engeller, cildi derinlemesine temizler ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanıza yardım eder. L’Oréal’in içeriğinde üç saf kil (arı kili, Montmorillonit kili, Rhassoul kili) ciltte oluşan siyah noktaları ve pürüzleri giderir, cildi fazla yağdan arındırır.

 Kiehl’s Rare Earth Deep Pore Kil Maskesi: Siyah nokta maskesi denince akla gelen kil maskelerinden bir diğeri ise Kiehl’s markasına ait Earth Deep Pore Kil Maskesidir. İçeriğinde Amazon beyaz kili içeren bu maske; ciltteki ölü derileri temizler, cildi pürüzsüzleştirir ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda siyah noktaların gözle görülür oranda azaldığını fark edeceksiniz.

Garnier Saf & Temiz Kömürlü Soyulabilen Siyah Maske: Siyah nokta maskelerinden bir diğeri ise Garnier markasının soyulabilen siyah maskesidir. Soyulabilir maskeler; gözeneklerdeki yağı, kiri ve makyaj artıklarını dışarı çıkararak derinlemesine temizlik sağlar. Böylece gözeneklerinizdeki siyah noktalar azalır, ileriye dönük oluşabilecek siyah noktalarda engellenir.

Siyah Nokta Maskesi Nasıl Kullanılır?

Siyah nokta maskesini elinizi sürmeden bir fırça yardımı ile yüzünüzde siyah nokta bulunan bölgelere uygulayın. Maskeden maskeye değişen bekletme süresi için mutlaka maskenizin arkasında bulunan kullanım koşullarını okumalısınız. Ek olarak, siyah nokta maskeleri haftada yalnızca 2 defa uygulanmalıdır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için siyah nokta maskeleri ve kullanım önerilerinde bulunduk. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.