Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Uzmanından Öneriler

Saç yağlanması aslında bilindiğinin aksine saç derisinin yağlanmasıdır. Saç derisinde oluşan yağ, saç tellerine ulaşır ve bunun sonucunda saçta yağlanma görülür. Saç tipine ve kişiye göre yağlanma oranı değişse de yağlanmanın düz saçlarda daha sık görülmesinin temel sebebi deride oluşan yağın saç tellerine daha kolay ve hızlı ulaşmadır. Bu nedenle, genellikle kıvırcık saçlarda yağlanma daha az görülmektedir.

Saç derisinde oluşan yağlanmanın sebeplerinden biri de beslenme alışkanlıklarımızdır. Yağlı yiyecek tüketimi, yetersiz ve dengesiz beslenmekte saç yağlanmasında etkendir. Saçlara sık sık dokunmak, çok sıcak su ile yıkamak, gün içerisinde yaşanılan stres ve yanlış şampuan kullanımı gibi pek çok sebepte saçlarımızın yağlanmasında büyük rol oynar.

Saç Neden Hızlı Yağlanır?

Saç yağlanması genellikle hormon seviyesinde meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Saç derisindeki yağ bezlerinin doğal salgı olan sebumu fazla salgılaması sonucu meydana gelen saç yağlanmasında yüksek oranda sebum saç köklerine girer ve saç gövdesinin çevresinde yayılma gösterir. Saç gövdesine giremeyen sebum; saçların yumuşak ve su geçirmez olmasına yardımcı olan yağlı bir maddedir. Sebum miktarı ne kadar fazla olursa saç o kadar hızlı yağlanmaktadır.

Fazla sebum sonucu meydana gelen hızlı yağlanmanın dışında, dış etkenler ve bizim saçlarımıza davranış şeklimizde saçtaki yağlanmayı etkiler. Hızlı yağlanan saçların etkenlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

 • Saç diplerini sıcak su ile yıkamak, saç derisini kurutur. Kuruyan saç diplerini kendini nemlendirmek için normalden fazla sebum salgılar ve bunun sonucunda saçlarda hızlı yağlanma görülür. Uzman tavsiyesi olarak, saçları ılık su ile yıkamak gerekmektedir.
 • Eğer saç diplerinde şampuan kalıntıları kalırsa, saçlar hızla yağlanma gösterir. Bu nedenle saçlarınızın tamamen durulandığına emin olmadan durulama işlemine son vermemelisiniz.
 • Saç diplerine saç kremi uygulamak, her ne kadar dermatologlar tarafından tartışılan bir konu olsa da biz saç diplerine saç kremi uygulanmamasını savunmaktayız. Saç derisine uygulanan saç kremi, saç derisini daha çok nemlendirmektedir. Özellikle yağlı derisine sahip kişiler yeterince yağlı olan saç diplerini daha çok nemlendirdiğinde saçlarının daha hızlı yağlandığını gözlemleyeceklerdir.
 • Saç maskeleri, bakım yağları ve kremler saçlarımızda harika sonuçlar oluştursa da saçlara sürekli bakım yapmamak gerekir. Saçlarınızı yormamalı, haftada 1 ya da 2 kez saç bakımı yapmalısınız.
 • Gün içinde saç ve saç diplerine sık sık dokunmak, ellerinizdeki yağ ve diğer maddeleri saçınıza taşıyacağı için saçlarınız hızlı yağlanacaktır. Bunun yanı sıra saçlarınıza ellemek saç diplerindeki yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ salgılanmasına neden olur.
 • Saç ve saç diplerine dokunmak gibi saçı sık sık taramakta saç diplerindeki yağ bezlerini uyaran bir işlemdir. Bu nedenle saçlarınızı ne kadar az tararsanız, o kadar az yağlanır.
 • Günümüzde birçok saç ürünü, saç bakım ürünü ve maskesi vardır. Ancak bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçlarınızı ve saç derinizi tanımaktır. Doğru saç ürünleri kullanımı ile saçlardaki hızlı yağlanmayı durdurabilir hatta yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.
 • Saçlarınızı gereksiz bakım ile yormanız kadar saçlarınızı sık sık yıkamanızda saç diplerinizin kurumasına neden olur. Saçlarınızı iyi tanımalı ve ihtiyacı olduğu ölçüde yıkayarak saç diplerinin kurumasını engellemelisiniz.

Yağlı Saç Dökülür Mü?

Saçlardaki yağlanma ve dökülme oranı birbiri ile doğru orantılıdır. Saçlarınız yağlı ise daha çok dökülür fakat saçlarınız pek yağlı olmamasına olmamasına rağmen dökülüyor ise daha çok yağlanır.

Örnek olarak; 1 cm2 100 tel saç var ise 100 yağ bezi olur ve her saç teline belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp, 50 saç kaldığında da yağ bezi sayısı aynıdır. Bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur. Aynı şekilde saçlar yağlanır ise daha çok dökülme meydana gelir.

Yağlı Saç Derisi Nasıl Temizlenir?

 • Elma sirkesi; yağlı saç bakımı için uygulanabilecek doğal çözümlerden biridir. İçindeki asetik asit, saç derisindeki pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve aşırı yağ salınımını kontrol altına alarak saçlardaki yağ birikimini azaltır.
 • Limon; birçok farklı saç sorunu ve saç derisinin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Birçok mineral ve vitamin içeren limon, asitli olması özelliği ile kafa derisindeki pH seviyesini dengeler.
 • Siyah çay; gözenekleri sıkılaştırarak saçlı deride fazla yağ oluşmasını engeller. İçeriğinde bulunan tannik asit, yağlardaki yağlanmaya oldukça etkilidir.
 • Aloe Vera’da bulunan vitaminler, mineraller ve enzimler yağlı saçlardaki yağ oluşumunu azaltmak için oldukça etkilidir.

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı saç bakımında saçlarınızı iyi tanımak oldukça önemlidir. Saçlarınıza ihtiyacı olduğu bakımı vermek için doğru bakım ürünlerini kullanmak yağlı saç bakımında en önemli durumdur. Eğer saçlarınıza doğru bakım ürünlerini kullanmazsanız doğal yöntemlerde bir süre saçlarınıza etki etmemeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise saç derinize iyi gelmeyen ürünleri kullanarak saçlarınızdaki yağ oluşumunu artırmanız olacaktır.

Yağlı saç bakımı için saçlarınıza içeriğinde daha az yağ olan ürünler kullanmanız gerekmektedir. Üzerinde “yağlı saçlar için” ibaresi yer alan, içeriğinde yağlı saç derisine iyi gelecek ürünler tercih edilmeli.

İlginizi çekebilir: Saç peeling nasıl yapılır?

Yağlı saç bakımı için doğru ürünler seçildikten sonra yıkama düzeni, kullanılan fön ve kurutma aletleri, saçlarınızı tarama sıklığınız, gün içinde yaşadığınız stres ve saçlarınıza dokunmanız gibi durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için yağlı saç ve yağlı saç bakımı hakkında tavsiyelerde bulunduk. Yağlı saç bakımında temel noktanın saçlarınızı ve saç derinizi iyi tanımak olduğunu unutmazsanız bu saçlarınızda daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.