Güzellik Ürünleri, Kozmetik Tavsiyeleri, Sağlık

Odunsu Kokular Nelerdir? Kullananlardan Görüşler

odunsukokularnelerdir

Kokular dünyası oldukça çeşitlidir. Parfümler genellikle odunsu kokular, çiçeksi kokular, baharatlı kokular gibi farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Odunsu kokular ailesindeki bir parfüm, kokuya temel karakterini veren baskın bir kokuyu nitelemektedir. Ayrıca odunsu kokular, dünyanın her yerinde en beğenilen koku grupları arasında yer almaktadır.

Odunsu kokular; ağaç, reçine, yosun, ağaç kabuğu, çam kozalakları, çalılar, kökler doğal malzemelerden elde edilen notaların birleşimi ile oluşmaktadır. Bu notalar baskın ve belirgin bir karaktere sahiptirler.

Odunsu notalar, aromatik notalar ile uyumlu karışımlarına dönüşürler. Ahşabın kokuya kattığı yoğunluk, bu tür kokuları daha ilgi çekici kılar. Parfüm yapımında anahtar rol oynayan sandal ağacı, çam, sedir, paçuli ve vetiver ağacından elde edilen notalar bu grubun en iddialı kokularıdır. Peki Odunsun kokular nelerdir?

Bu yazımızda odunsu kokuları ve odunsu kokuya sahip parfümleri ele alacağız.

Odunsu Kokular Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi odunsu kokular; ağaçlar, reçine, yosun, ağaç kabuğu, çam kozalakları ve çalılar gibi ahşap malzemelerden oluşur. Buna ek olarak odunsu kokular, köklerden gelen notalarla ve zengin odunsu karakterleri ile ayırt edilir. Paçuli ve vetiver gibi otlar ile yapraklar, yoğun topraklı ve odunsu bir karaktere sahip olabilir.

Odunsu kokular, aromatik ya da narenciye notaları ile karakterize edilir. Temel odunsu notalarda baskın reçine veya ahşap bulunur. Ahşap malzemeler bir kokuya zenginlik, sıcaklık, zarafet ve derinlik katar ve parfüm yapımında elde edilmek istenen en önemli kokular arasındadırlar.

Odunsu kokuların hâkim olduğu kokular genellikle Sandal Ağacı, Çam, Paçuli, Vetiver ve Sedir Ağacı gibi bitkilerdir. Sandal ağacı kremsi ve oldukça dikkat çekici bir kokuya sahiptir. Paçuli derin bitki kokusu ile büyük bir ormandaymışsınız gibi hissetmenize yardımcı olur. Vetiver, isli ve yoğun aromalı bir kokuya sahipken Sedir ağacı ise kuru ve ağır bir kokuya sahiptir.

Odunsu Kokular Hakkında Kullananların Görüşleri Nelerdir?

Odunsu kokular genel olarak beğenilen ve oldukça tercih edilen koku çeşitleri arasındadır. Özellikle oda parfümü tütsü kokusu ve parfüm yapımında kullanılan bu koku çeşidi derin olduğundan direkt olarak dikkat çeken bir koku türüdür. Genellikle egzotik kokuları seven insanlar odunsu kokuları tercih etmektedir. Yoğun bitki ve ahşap notası ile başka bir dünyanın kapılarını aralayan bu kokuların notaları yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli ağaçlardan elde edilmektedir.

Genellikle kullanıcıları tarafından ilginç ve dikkat çekici olarak yorumlanan bu kokular, şekerli ve çiçeksi kokulardan hoşlanan kişiler tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Kalıcı ve yoğun oluşu ile koku müdavimlerinin başta gelen tercihleri arasındadır. Özellikle kışın tercih edilen bu kokular; birçok kullanıcı için eşsizdir.

Odunsu Kokuya Sahip Parfüm Önerileri

Sıcak notalı kokuları içeren parfümler, odunsu koku ailesine girmektedir. Bu parfümlerin içeriklerinde tarçın, sandal ağacı, tütün sedir ağacı veya zencefil notaları kullanılmaktadır. Paçuli de odunsu baharatlı kokularda sıkça rastlanan bir bitkidir. Bu kokular daha yoğun, kalıcı ve keskin kokular olduklarından dolayı en çok kış mevsiminde tercih edilmektedirler.

Gerçek bir parfüm tutkunuysanız aşağıda size önereceğimiz odunsu kokuya sahip parfümleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Parfümünüz aynı zamanda karakterinizi de yansıtır. Siz nasıl bir karaktere sahipsiniz?

Serge Lutens Cedre

Cedre, sıcak ve yoğun kokusu ile odunsu kokuları seven kişiler için oldukça tercih edilen bir kokudur. Bu parfümde Sedir notası, yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Sümbülteber, tarçın, misk ve amber de sedir notası ile birlikte kullanılmıştır.

odunsuparfumonerileri

Penhaligon’s Malabah

Malabah, bal, çay, tatlı amber, misk, sandal ağacı, limon, kişniş ve kakule notalarını içeren dikkat çekici ve mistik bir parfümdür. Hindistan’dan ilham alınarak oluşturulmuş formülü birçok odunsu koku sever tarafından tercih edilmektedir. Malabah, Hindistan’da çay ve baharat ticaretinin merkezi tropik bir sahil bölgesinin adıdır.

odunsukokular

Serge Lutens Santal Majuscule

Santal Majuscule, kakao notasıyla harmanlanmıştır. Bu parfümde ise Sandal, tüm baskınlığını koruyarak kremsi ve yoğun bir his oluşturmaktadır. Sandal kokusu ile birleşen bu parfüm, eşsiz bir dünyanın kapılarını açan çok özel bir kokudur.

eniyiodunsuparfum

Shiseido Zen

Zen, tamamen romantik bir parfüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Amber ve ağaç notaları ile harmanlanmış çiçeksi ferah bir kokuyla benliğinizdeki sizi bulmanıza yardımcı olan dikkat çekici bir kokuya sahiptir. Kokunun bu denli yoğun ve farklı misti malzemelerden oluşmuş olması ayrıca kullanıcıların dikkatini çeken özellikleri arasında.

odunsuparfumonerisi

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için odunsu kokular hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsettik. “Odunsu kokular nedir?”, “Odunsu kokular hakkında kullanıcıların görüşleri nelerdir?” ve “Odunsu kokuya sahip parfüm önerileri” konularını ele aldık. Ayrıca odunsu kokular hangi bitkileri içerir ve formülleri nelerdir gibi konularda bahsettiğimiz konular arasında. Odunsu kokular ile siz de ahşap ve ağaç kokusu tutkunuysanız önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Daha fazla içerik ve merak ettiğiniz konular için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.