Güzellik, Sağlık

Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur?

cikolatakisti

Halk arasında çikolata kisti, tıp literatüründe ise endometriozis adı verilen hastalık, günümüzde her on kadından birini etkileyen ciddi hastalıklardan biri. Çikolata kistinin ciddi bir hastalık sayılmasındaki en önemli neden ise kısırlığa neden olabilmesi.

Çikolata kisti hastalığının oluşmasında birçok farklı faktör neden olabiliyor. Yazımızda çikolata kisti nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti yani endometriozis rahim içinde bulunan bir dokunun rahim dışında başka bir dokuya yerleşmesi sonucu oluşur. Rahim yumurta sperm ile döllendikten sonra yumurtanın buraya yerleşip büyüyebilmesi için kendini hazırlar. Bunun için rahim duvarı kalınlaşır ve damarlarda artış meydana gelir. Ancak yumurta döllenmediği zaman, kendini döllenmeye hazırlayan rahim duvarları incelmeye başlar. Böylece adeta yıkılmaya başlayan rahim duvarı bu dokuları vücuttan dışarı atmaya başlar. Regl kanaması bu şekilde gerçekleşir. Vücuttan atılma gerçekleşirken bazı dokular vajinadan dışarı doğru değil de içeri doğru ilerleyerek yumurtalıklara, idrar torbasına ya da kalın bağırsaklara yerleşir. Bu bölgelere yerleşmiş dokular her ay hormon değişikliklerinde kalınlaşma ve yıkılma tepkilerini tekrar verirler. Zamanla kiste dönüşürler ve kist içerisinde kanamaya neden olurlar. Yani her regl döneminde kist içine doğru kanamaya başlar. Kist içine biriken kanlar zamanla koyu kıvamlı ve kahverengi bir sıvı haline gelirler. Bu benzerlikten dolayı bu kistlere çikolata kisti denmektedir.

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Regl döneminde vücuttan atılan dokuların içe doğru gitmesi ile oluşan çikolata kistlerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar genetik faktörlerin etkili olabileceğini göstermektedir. Eğer ailenizde yani annenizde ya da kan bağınız olan kadın akrabalarınızda çikolata kisti var ise sizde de olma ihtimali diğer kadınlara göre daha yüksek. Ayrıca bağışıklık sistemi sorunlarının da bu hastalık üzerinde etkisi olduğu düşünülüyor.

cikolatakistinedenolur

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin iki belirgin belirtisi bulunmaktadır; ağrı ve kısırlık. Çikolata kisti çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar özellikle regl döneminde kist içinde de kanama gerçekleşeceği için regl ağrıları ve bel ağrısı ile karıştırılabilir. Ancak çikolata kisti ağrıları çok daha kuvvetli ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeydedir. Ayrıca bu ağrılar regl dönemi boyunca tuvalete çıkarken görülebileceği gibi cinsel ilişki sırasında görülebilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak hamile kalamayan birçok kişide ise sebebin çikolata kistleri olduğu görülmektedir. Çikolata kistleri bulundukları yere göre döllenmiş yumurtanın tutunmasını engelleyebilir, fallop tüplerini tıkayabilir ya da spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilirler. Bu da hamile kalmayı engelleyebilir. Bu yüzden çoğu kısırlık tedavinde öncelikle çikolata kistleri kontrol edilir. Doğru tedavi ve çikolata kistinin bulunduğu aşama belirlenerek hamile kalmak mümkün.

cikolatakistibelirtileri

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kistleri ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar kolay ve etkili olacaktır. Özellikle erken teşhislerde ilaç kullanımı ile de tedavi edilebilmektedir. Eğer çikolata kistleri daha ileri seviyede ise ve hasta 35 yaş üzerindeyse genellikle cerrahi müdahale tercih edilir. Kistin büyüklüğü, hastanın yaşı gibi kriterlere göre hasta açık yöntemle ya da kapalı yöntemle ameliyata alınabilir. Ameliyattan sonra ise ilaç tedavisine devam edilmesi gerekir. Çünkü kistler tamamen temizlense bile tekrar etme ihtimali oldukça yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mıdır? Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Bilmeniz Gerekenler!

cikolatakistitedavi

Latissim ekibi olarak bu yazımızda çikolata kisti nedir, neler oluşur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularına cevap vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Çikolata kisti ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.