Güzellik, Güzellik Ürünleri, Sağlık

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir? Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

güneskremi

Güneşin en önemli d vitamini kaynaklardan biri olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Ancak güneş ışınlarına kontrolsüz ve uzun süre kalındığında kötü sonuçlara neden olabiliyor. Ciltte neden olduğu lekeler ve kırışıklıklar ile yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor. Ya da cilt kanseri riskinin önemli ölçüde artmasına neden olabiliyor. Vücudumuz için gerekli d vitamini almaya çalışırken zararlı ışınlardan ise korunmak ise güneş kremleri ile mümkün.

Yazımızda neden güneş kremi kullanmalıyız, faydaları nelerdir ve güneş kremi kullanımında bilmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Yapılan araştırmalara göre cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olan faktörlerin %80’ini çevresel faktörler oluşturuyor. Bu çevresel faktörlerin ilk sırasında güneş ışınları geliyor. Özellikle son 50 yıl içerisinde küresel iklim krizinden dolayı ozon tabakasının incelmesi ile zararları daha da artmış durumda. Hayat var olması için oldukça önemli olan güneş ışınlarından bazılarına ultraviyole ışınları adı verilmektedir. UV-A, UV-B ve UV-C şekilde farklı kategorilere ayrılan ultraviyole ışınların insan sağlığı üzerinde bilenen oldukça tehlikeli etkileri vardır. Güneş koruyucular yani güneş kremleri ise ultraviyole ışınlarının sebep olduğu kötü etkileri geri yansıtan ve cildimizi koruyan ürünlerdir. Bu yüzden kullanımları sadece yaz mevsimde güneşlenirken değil aslında günün her saati için oldukça önemlidir. Böylece güneş ışınlarının neden olabileceğim birçok olumsuz etkiden kolaylıkla korunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

güneskreminincilde faydası

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Bizi güneşin zararlı ışınlardan koruyan güneş kremlerinin bilinen birçok faydası bulunuyor. Güneş kremi kullanmanızın neden bu kadar önemli olduğunu gösteren faydalarından bazıları ise şunlar;

  • Güneş kreminin en önemli faydası kesinlikle cildinizi zararlı ışınlardan koruması.
  • UVA ışınlarının %95’inin radyasyondan oluştuğu biliniyor. Cildiniz direkt güneş ışığına maruz kaldığında radyasyon cildiniz yapısının değişmesine ve cilt kanseri olmanıza neden olabilir. Güneş kremi bu riski en aza indirmeye yardımcı olur.
  • Güneş ışınlarının neden olduğu ince çizgi ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar düzenli güneş kremi kullananların kullanmayanlara göre daha genç bir cilde sahip olduklarını gösteriyor.
  • Düzenli güneş kremi kullanımı, güneş ışınlarının neden olduğu cilt lekelerini önlemek içinde oldukça önemli.
  • Özellikle yaz aylarında güneş ışınları vücuda direkt etki ettiği zamanlarda cildi yakarak yanma hissine ve acı veren kızarıklara neden olabilir. Güneş kremi adeta bir kalkan oluşturarak cildi korumaya alır ve yanmanızı engeller.

İlginizi çekebilir: Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Bütün bu saydığımız maddelerin anı sıra güneş kremlerinin, cildi nemlendirmek, ton eşitsizliklerini gidermek gibi birçok faydası bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken ise bütün bu faydalardan yararlanabilmek için güneş kremi kullanımını bir rutin haline getirmek.

güneskremifayda

Güneş Kremi Kullanımında Bilmeniz Gerekenler!

Güneş kremini etkili kullanarak tam anlamıyla bir koruyuculuk sağlamak için kullanmadan önce bilmeniz gerekenler var. Güneş kremleri farklı cilt tiplerine göre farklı SPF (Sun Protection Factor) yani güneş koruma faktörü değerlerine sahiptir. Bu değerler 15 ile 50 faktör arasında değişmektedir. Değer ne kadar yüksek ise koruyuculuğu da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin hassas bir cildiniz varsa ya da bebeğiniz için güneş koruyucu kullanacaksanız 50 faktör en uygunu olacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer konu ise güneş kreminin kullanımı. Cildinizin güneş kremini emmesine fırsat vermek için güneş kremini güneşe çıkmadan 25- 30 dakika önce sürmelisiniz.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda güneş kreminin faydaları nelerdir ve neden güneş kremi kullanmalıyız sorularına cevap vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Güneş kreminin faydaları ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.