Skip to main content

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gerekli olan hijyen vücudumuzun bütün bölgeleri için olmazsa olmazlardır. Özellikle de koltukaltı ya da genital bölge gibi vücut salgıları salgılayan bölgelerin temizliği ise daha da önemlidir. Koltukaltınızı nasıl ki temizlemediğinizde kötü kokular oluşuyorsa aynı durum genital bölgeniz içinde geçerlidir. Kötü koku, kaşıntı ya da yanma gibi kötü durumlar ile karşılaşmamak için genital bölgenin temizliğine önem vermeniz şart.

Yazımızda genital bölgenin temizliği ile ilgili en çok merak edilen; genital temizliğin önemi nedir ve nasıl yapılmalıdır sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca genital temizlik sırasında dikkat etmeniz gerekenleri de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genital Temizliğinin Önemi Nedir?

Genital bölge insan vücudunda bulunan en hassas bölgelerden biridir ve hassas yapısı nedeni ile temizliği de oldukça önemlidir. Ancak genital bölge temizliği ile ilgili birçok yanlış bilgi maalesef kulaktan kulağa yaygınlaşmış durumdadır. Yapılan en büyük hatalardan biri vajinal bölge ile genital bölgenin karıştırılmasıdır. Vajinal bölgenin kendisine ait florası olduğunu bilmeyen birçok kişi genital bölge temizliği için üretilen kimyasal içerikli temizleyicileri kullanarak bu floraya zarar vermektedirler. Halbuki vajinal flora belirli bir asidik seviyede olan ve yapısı bozulmadığı müddetçe kendi kendisini temizleyebilen mikroorganizmalar barındıran bir organdır. Genital bölge ise vajinal bölgeyi de içerisine alan kısma verilen isimdir. Vajinal bölgenin aksine kendisine ait bir florası yoktur ve temizlenmemesi kadınlar için birçok sağlık problemine neden olabilmektedir. Genital bölgenin temiz tutulmaması idrar yolu enfeksiyonlarından, vajinal enfeksiyonlara kadar ilerlediğinde oldukça tehlikeli sayılabilecek birçok hastalığa neden olabilmektedir.

genitalbölge

Genital Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Genital bölgenin aşırı temizlenmesi ya da az temizlenmesi de genital bölgede rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden genital bölgenizi temizlerken bazı detaylara dikkat etmenizde fayda var. Genital bölgenizi temizlerken öncelikle bilmeniz gereken piyasalarda genital temizlik ürünü olarak satılan ürünlerden kesinlikle kullanmamanız gerektiği. Bu ürünler genital bölgeyi temizlerken vajinanın sahip olduğu florayı bozabilir ve sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Genital bölgeyi temizlerken sadece ılık su kullanmanız, mümkün olduğunuzda vajinaya dokunmamanızda fayda var. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise temizleme işlemini önden arkaya doğru gerçekleştirmek olmalı. Aksi takdirde genital bölgenizde bulunan bakterilerin daha da yayılmasına neden olabilirsiniz. Genital bölge temizliği söz konusu olunca bahsedilen vajinal duş ise yapılan en büyük yanlışlardan biri. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vajina kendisine ait bir floraya sahiptir, kendi kendisini temizleyebilir. Dış genital bölgenizi temizlemeniz gerekir ancak vajinal duş vajinanın sahip olduğu florayı bozacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur?

genitalbölgetemizleme

Genital Temizlik Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Genital bölgenin en hassas bölgelerden biri olması, temizlerken de hassasiyet göstermenizi gerektiriyor. Genital temizlik sırasında dikkat etmeniz gerekenler bazı maddeler ise şunlar;

  • Genital temizlik sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli detayların başında vajinal florayı korumak geliyor. Bunu ise genital temizlik sırasında vajinadan uzak durarak sağlayabilirsiniz.
  • Genital temizliği bir rutin haline getirin. Her sabah ve her akşam bol ve ılık su ile yıkayın.
  • Her cinsel ilişki sonrası olası bakterilere ve bulaşıcı hastalıklara karşı mutlaka genital bölgenizi yıkayın.
  • Genital bölgenin hava alması ve bakteri oluşumunu önlemek için pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.
  • Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra genital bölge temizliğini mutlaka önden arkaya doğru yapın. Yani vajinadan makata doğru. Eğer aksi yönde yaparsanız makat bölgesine bulunan mikroplar vajinaya bulaşarak enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Bütün bu maddelerin yanı sıra genital bölgenizin sürekli temiz kalabilmesi için her gün iç çamaşırınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda genital temizlik nasıl yapılır, önemi nedir, nasıl yapılmalı ve genital temizlik sırasında dikkat etmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Genital temizlik ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!