Güzellik, İlginç Güzellik Ürünleri, Sağlık

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizleri; psikolojik rahatsızlık belirtilerini azaltmada, stres yönetiminde ve sakinleşmede son derece etkili rahatlama yöntemleridir. Uygulaması oldukça basit olan nefes egzersizleri, pek çok açıdan size, ruhunuza ve bedeninizi iyi gelecek.

Rahatlatıcı etkisi kanıtlanmış nefes egzersizleri, vücuttaki stresi azaltmak için en iyi yöntemlerden biridir. Derin bir nefes alarak beyine sakinleştirici ve rahatlatıcı sinyaller iletilir. Bu sinyaller aracılığı ile iletilen mesaj, direkt olarak vücuda ulaşır ve kişi, bu yöntem sayesinde stres yönetimi ile çok daha kolay başa çıkabilir.

Bu yazımızda sizler için nefes egzersizlerinden, faydalarından ve nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Bu yazımızı okuduktan hemen sonra sadece 2 ya da 3 dakikanızı ayırarak rahatlamanız mümkün! Keyifli okumalar dileriz!

Nefes Egzersizleri Nelerdir?

Nefes egzersizleri; bir nevi meditasyon çeşididir. Vücuttaki stres ile başa çıkmak ve vücudu rahatlatmak, sakinleştirmek için kullanılan nefes egzersizlerini günde bir ya da iki defa yaparak çözüme ulaşmak ise oldukça basit.

Nefes egzersizi yapmak için en önemlisi seçeceğiniz alan. Koltukta otururken, evinizin herhangi bir köşesinde ya da yatağınızda istediğiniz gibi nefes egzersizi yapabilirsiniz. Önemli olan tek nokta sizin nerede nasıl rahat edeceğinizi belirlemeniz ve rahat giysiler giyerek tamamen rahat bir pozisyonda olmanızdır. Kendinizi zorlamadan, son derece rahat bir şekilde günde bir ya da iki defa, birkaç dakika boyunca nefes egzersizi yapın ve düzenli olarak nefes egzersizi yaptığınızda nasıl daha rahat bir kişi olduğunuzu fark edeceksiniz.

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizleri, her an her yerde kolaylık ile yapılabilecek egzersizlerdir. Rahat hissettiğiniz, sizi rahatsız edecek hiçbir unsurun bulunmadığı sakin bir ortamda konsantre olarak nefes egzersizlerini kolayca uygulayabilir ve bu egzersizlerin etkisi ile rahatlayabilirsiniz.

Nefes alışverişinizi yavaş tutarak ve derin nefes alıp vererek uygulana nefes egzersizleri, vücudun dik konumda olduğu durumda daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra, eğer oturarak ya da dik bir şekilde oturarak rahat edemiyorsanız yatarak ya da istediğiniz farklı bir duruş pozisyonunda nefes egzersizi gerçekleştirebiliriz. Önemli olan sizin nasıl rahat hissettiğiniz.

Özellikle stres yaşanan günlerde ve yaşam kalitesini düşüren durumlarda kurtarıcı bir eylem olan nefes egzersizleri, yoğun stres ya da kaygı hissedilen durumlar beklenmeden yapılmalıdırlar. Her gün günde bir ya da iki defa düzenli bir şekilde uygulandığında yaşam kalitenizi artıracaklardır.

İlginizi Çekebilir: Kendinizi Ödüllendirmenin Yeni Yolu: Latissim Güzellik Kutusu

Nefes egzersizlerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Duruma ve kişiye göre değişen nefes egzersizlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

  1. Sakinleştirici Nefes Egzersizleri

  • Uyarıcı Nefes Egzersizi
  • Rahatlatıcı 4 – 7 – 8 Nefes Egzersizi
  • Nefes Sayma Egzersizi
  • Nefes Görselleştirme Egzersizi
  • Diyafram Nefesi Egzersizi
  1. Derin Nefes Egzersizleri

  1. Eşit Zamanlı Nefes Egzersizi

Her birey kendine uygun olan ve ihtiyacı olan egzersiz türünü uygulamalıdır. Düzenli olarak günde bir ya da iki defa nefes egzersizi yapılmalıdır fakat her gün aynı egzersizi yapmak zorunda değilsiniz. İhtiyaç hissettiğiniz, ihtiyaç dahilinde olan nefes egzersizleri kolaylık ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Düzenli Koşmanın Vücuda Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Nefes Egzersizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişi, ilk doğduğunda doğru ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermektedir. Kişi, bebekken nereden nefes alması gerektiğini bilerek doğar fakat daha sonraları bazı şeyler değişir. Bebek iken ya da çocuk iken doğru nefes alıp veren kişi, farkında bile olmadan nefes alışverişini doğru şekilde kullanamamaya başlar. Yaş ilerledikçe, kişi nefes alış bölgesini değiştirerek göğüsten (akciğerden) nefes alır hale gelir.

Akciğer ile alınan göğüs nefesi, diyaframa doğru bir şekilde gönderilmelidir. Göğüs nefesi alan kişinin göğüs kafesi şişer ve omuzları yukarı doğru kalkar. Nefes alırken vücudunuzda eğer bu unsurlar ile karşılaşıyorsanız nefes alışverişinizi incelemeniz önemlidir.

Diyafram nefesi almak için dik bir konumda oturun. İlk adım olarak nefesinizi tamamen verin ve burnunuzdan yavaşça nefes alın. Bu şekilde, karın bölgenizin ve diyaframınızın şiştiğini fark edeceksiniz.

Her yaş grubundan kişi ve herkesin kolaylık ile yapabileceği nefes egzersizlerini uzmanlar herkese şiddetle tavsiye etmektedirler. Tüm psikolojik rahatsızlıklara, strese ve pek çok unsura iyi gelen nefes egzersizlerini düzenli bir şekilde her gün günde bir ya da iki defa yapmak sizi daha sakin ve mutlu bireyler yapacaktır.

Bunun yanı sıra, doğru nefes alışveriş alışkanlığı kazanmak için son derece önemli bir eylem olan nefes egzersizlerini sporcular, sahne ve ses sanatçıları kullanmaktadır. Stresi kontrol altına alan nefes egzersizleri, öğrencileri ve iş yaşamında önemli ve kritik sunumları ya da toplantıları olan kişileri de oldukça rahatlatan bir eylemdir.

Yoğun stres ve kaygının hissedilmesine müsaade vermeden nefes egzersizi yapmak ise çok daha faydalıdır. Kaygı, stres ve benzeri duygular bir anda yükselen duygular olmadıkları için bu gibi duygulardan önce egzersize başlanmalıdır. Bunun en etkili yolu ise kesinlikle düzenli nefes egzersizi yapmaktır.

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizlere nefes egzersizleri, nefes egzersizi türleri, nasıl yapıldıkları ve dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda bilgiler sunduk. Umuyoruz faydalı bir yazı olmuştur. Nefes egzersizleri ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.