Güzellik, İlginç Güzellik Ürünleri, Sağlık

Yalnızlık Korkusu Nedir? Nasıl Giderilir?

Yalnızlık korkusu insanların tek başına vakit geçirme düşüncesi tarafından tetiklenen anksiyete bozukluğudur. Yalnızlık korkusu fiziksel olduğu kadar aynı zamanda psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, tedavi edilmediği sürece kişinin özel hayatı ve iş hayatı üzerinde olumsuz etki yaratır. Yalnızlık korkusu, özgüven eksikliğine ve dışarıya karşı daha güvensiz hissetmeye sebep olur.

Otofobi olarak da bilinen yalnızlık korkusu hastalığına sahip insanlar, yalnızca fiziksel olarak yalnız olan veya fiziksel olarak yalnız hisseden insanlar değillerdir. Otofobi, kendine özgü bir fobi olduğu kadar belirli bir nesnenin veya durumun kalıcı, irrasyonel ve aşırı korkusunu içeren ciddi bir anksiyete bozukluğudur. Bu durum, yalnızlık korkusuna sahip olan kişilerde kendilerinin korktukları durumlardan ve nesnelerden kaçmalarına yol açar.

Yalnızlık Korkusu Nedir?

Yalnızlık Korkusu olarak adlandırılan rahatsızlığın bilimsel olarak Eromofi, Monofobi, İzolofobi, Otofobi olmak üzere 4 adet tanımı mevcuttur. Psikoloji literatüründe otofobi olarak bilinen yalnızlıktan korkma durumu, günümüzde pek çok insanın karşı karşıya kaldığı sorunlardan biridir. İnsan psikolojisi ile yakından alakalı olan bu durum, yalnız başına zaman geçirme düşüncesi ve tecrübesi ile tetiklenen bir tür anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Otofobi çoğu zaman fiziksel bozukluklara da neden olabildiği gibi psikolojik semptomlara da neden olabilmektedir. Bu durum karşısında kişinin hayatı olumsuz olarak etkilenebilmekte ve yaşam kalitesi düşebilmektedir.

Yalnızlık korkusunu yalnızlıktan ayıran fark şudur: bu korkuya sahip olmayan insanlar yalnızca fiziksel olarak yalnız kaldığında kendilerini yalnız hissederler ancak yalnızlık korkusu olan kişiler de insanlarla dolu bir ortamda da yalnız hissedebilirler. Bu, kendini her yalnız hisseden kişinin yalnızlık korkusu olduğu anlamına gelmez.

Yalnızlık korkusu hastalığına sahip insanlar yalnızca fiziksel olarak yalnız olan veya yalnızlık hisseden insanlar değillerdir. Otofobi, kendine özgü bir fobi olduğu kadar belirli bir nesnenin veya durumun kalıcı, irrasyonel ve aşırı korkusunu içeren ciddi bir anksiyete bozukluğudur. Bu durum, yalnızlık korkusuna sahip olan kişilerde kendilerinin korktukları durumlardan, nesnelerden veya insanlardan kaçmalarına yol açar.

Yalnızlık Korkusu Neden Olur?

Yalnız kalma korkusu farklı şeylerden kaynaklanabilir. Belki daha önce hayatta terk edilmiş hissettiniz veya kendinizi terk edilmiş hissediyordunuz. Örneğin; terk edilmiş bir çocuktunuz ve yalnız olmayı sevilmemekle ilişkilendirmeye başladınız. Yalnız kalma korkusu, özgüven eksikliğiyle de ilişkili olabilir. Kendine inanmayan bir kişi, sevgiye layık olmadığını ve hayatını hiçbir şekilde daha iyi hale getiremeyeceğini düşünebilir.

Bazı insanlar için, yalnız kalmaktan nasıl rahat olacaklarını bilmedikleri için yalnız kalmaktan korkarlar. Kendileri ile bir şey yapmaktan zevk almayı asla öğrenemedikleri için her zaman arkadaşlık isterler.

Yalnızlık Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yalnız kalma fobisi olan her insan ya da yakınları “Yalnızlık Korkusu Nasıl Yenilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Yalnızlık korkusunu yenmek sanıldığı kadar zor olmamakla beraber uygulanması gereken birkaç yöntem sayesinde bu durumun üstesinden gelebilmek mümkündür. Örneğin;

  • Yalnızlığı kabullenmek,
  • İyi yönlerini keşfetmek,
  • Mutsuz ilişkileri idare etmeyi bırakmak,
  • Yardıma muhtaç olan insan ve canlılara yardım etmek,
  • Spor yapmak,

Sahip olduklarına şükretmek ve dışarı çıkıp yeni insanlar tanımak yalnızlık korkusunu yenmek için ideal yöntemler olarak gösterilebilmektedir.

Yalnızlık korkusunu yenmek için uygulanabilecek olan başka bir adım ise bir psikolojik destek almaktır. Endişeli ruh hali ve yalnız kalmaktan korkma durumu beraberinde çeşitli psikolojik sorunlara neden olurken üstesinden gelinmesi ya da tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu alanda danışanlarına uzun vadede bir tedavi süreci uygulayan psikologlar, genellikle bilişsel davranışçı terapi yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntemler yalnız kalmaktan korkma problemi için oldukça başarılı olan ve kısa sürede etkisini gösteren tedavi yöntemleridir.

İlginizi Çekebilir: Latissim Güzellik Kutusu

Yalnızlık Korkusu Nasıl Giderilir?

İlgi alanlarınız ve hobileriniz ile ilgilenin. Yeni etkinliklere katılın ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Bu noktada, tamamen kendinize yoğunlaşmanız oldukça önemlidir.

Yalnız kalma korkusu ne kadar korkutucu görünse de, bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Korkunuzla savaşmak için yukarıdaki önerileri denediğinizde, aslında özgüveninizi artırmak için çalışıyorsunuz demektir. Kendinize daha fazla güvendiğinizde ve kendinize daha çok değer verdiğinizde yalnız olsanız bile arkadaşlığa ve dostluğa inanacak, yalnızlık korkunuzu aşacaksınız.

Gerçek şu ki, herkesin kendisi olmak, düşüncelerini toplamak, sessizliğin tadını çıkarmak ve tamamen rahatlamak için zamana ihtiyacı vardır. Bunlar değerli anlardır ve kendi iç huzurunuz ve zihinsel tazelenmeniz için çok önemlidir. Öyleyse yalnızlığı kucaklamayı öğrenin ve sevgiye layık olduğunuzu unutmayın!

Latissim ekibi olarak bu yazımızda sizler için yalnızlık korkusu konusunu ele aldık. Yalnızlık korkusu hakkında merak edilenleri ve yalnızlık korkunuz varsa bu korkuyu yenmek için önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye eder, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.