Skip to main content

Son yıllarda genç kadınlar da daha da sık görülmeye başlayan polikistik over sendromu endokrin yani hormonal bozukluklardan biridir. Üreme dönemindeki kadınların %5-%10’unda görülen polikistik over sendromu doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği için ciddi hastalıklar arasında gösterilmektedir. Ayrıca tedavi edilmediği takdir de kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra hipertansiyon hastalıklarına da neden olabilmektedir.

Yazımızda polikistik over sendromu nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olmalıdır sorularına kısa cevaplar vermeye çalışacağız.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polistik over sendromu hormonal bozukluklardan dolayı yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşmasına neden olan kadın hastalıklarından biridir. Ayrıca hormonal bir hastalık olduğu için kilo artışına, tüylenmeye veya sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Ciddi hastalıklar arasında gösterilen polikistik over sendromu uzun süre tedavi edilmediği takdir de karaciğer yağlanması, hipertansiyon ya da diyabet gibi ciddi rahatsızlıkları da beraberin de getirebilir.

Polikistik over sendromunun neden oluştuğu ise tam olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar birden fazla faktörün bu hastalığa neden olabileceğini göstermektedir. Genetik yatkınlığında hastalığın oluşmasında önemli bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Ailesinde polikistik over sendromu bulunanların bu hastalığa yakalanmaz yüzdesi daha yüksektir.

polikistikoversendromubelirtileri

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromumun başlangıç döneminde hastada genellikle pek belirtiye rastlanmamaktadır. Ancak hastalık süreci ilerledikçe belirtiler kendini göstermeye başlar. En büyük belirtisi ise düzensiz regl dönemleridir. Hastalığın diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Düzensin yumurtalama veya yumurtlama olmamasından dolayı regl olamama ya da gecikmeli, düzensiz regl dönemi
 • Özellikle kol, bacak, karın ve sırt bölgesinde tüylenme artışı ve lekelere neden olabilecek renk koyulaşması
 • Cildin yüz, göğüs ve sırt bölgesinde aşırı yağlanma ve buna bağlı olarak sivilce oluşumu
 • Hızlı ve aşırı şekilde kilo alma, kilo vermede zorluk çekme gibi kilo problemleri
 • Yoğun bir şekilde saç dökülmesi
 • Regl dönemi düzensizliklerinden dolayı rahim içi duvar kalınlaşması
 • Göğüslerde büyüme ve küçülme. Ayrıca hassasiyetin artması
 • Kan basıncının yükselmesi
 • İki regl dönemi arasında lekelenme şeklinde görülebilecek kanamalar
 • Hamile kalamamak ya da tekrarlayan düşükler
 • Depresyon ve değişken ruh hali
 • Uyku apnesi ve horlama

polikistikoversendromubelirtileri

Polikistik over sendromu hormonal bir hastalık olduğu bu belirtiler en sık karşılaşılan belirtilerdir. İlk regl dönemini yaşayan genç kızlarda adet düzensizlikleri ilk birkaç regl dönemi için normaldir. Ancak sonrasında düzensizliklerin devam etmesi, aşırı tüylenme ya da sivilcelenme görülmesi halinde polikistik over sendromu ihtimali akla getirilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mı? Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Bilmeniz Gerekenler!

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Olmalı?

Polikistik over sendromu teşhisi konduktan sonra hastalığın aşamasına göre tedavi endokrin uzmanı ve kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından hastaya göre planlanır. Hastalığın tedavi süreci boyunca hastalığın neden olduğu ciddi belirtilerin ortadan kaldırılması içinde tedavi uygulanmalıdır. Öncelikle tedaviye normalin üstünde seyreden erkeklik hormonunu düşürmek için antiandrojen ilaçlarla başlanabilir. Sonrasında ise belirtilerden biri olan aşırı kilolanmayı engellemek için diyetisyen tarafından özel bir diyet listesi hazırlanması gerekebilir. Polistik over sendromunun neden olduğu diğer en ciddi belirtiler biri olan regl olamama ya da regl dönemi düzensizlikleri için ise doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Ayrıca regl dönemi düzeni sağlayan doğum kontrol hapları tüylenme ve akne sorunu içinde iyi gelmektedir.

polikistikovertedavi

Latissim ekibi olarak bu yazımızda polikistik over sendromu nedir, nasıl geçer, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olmalıdır sorularına cevap vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Polikistik over sendromu ve benzeri çok daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

 

 

Latissim

Güzellik yolculuğunda yanında olarak içerikler ile bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Yorum bırak

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

WhatsApp
Sizi Arayalım
Don`t copy text!